Czy umiesz oszczędzać w domu?
Oszczędzanie wody i energii elektrycznej to pozornie proste zadanie, które jednak wymaga wyrobienia w sobie kilku dobrych nawyków. Wydaje Ci się, że robisz wszystko, aby chronić środowisko naturalne i płacić niższe rachunki? Wypełnij test i przekonaj się, czy na pewno!
1. Który sposób zmywania naczyń pozwala zużyć mniej wody?
Używanie zmywarki jest znacznie oszczędniejszym sposobem mycia naczyń. W ciągu jednego cyklu pracy zużywa ona 7-13 litrów wody, w zależności od wielkości, marki i wybranego programu. Z kolei podczas jednorazowego ręcznego zmywania naczyń zużywasz około 80 litrów wody – a więc aż 8 razy więcej!
2. Jaki program prania jest najmniej oszczędny?
Delikatny program do prania ubrań jest najgorszy dla środowiska. Wymaga bowiem zużycia większej ilości wody, a na dodatek powoduje największe uwalnianie się mikrowłókien z tkanin.
3. Trzyminutowe mycie zębów z odkręconą wodą może spowodować stratę:
Myjąc zęby, należy zawsze zakręcać kurek – w przeciwnym razie do kanalizacji niepotrzebnie dostanie się około 15 litrów wody. A to oznacza, że czteroosobowa rodzina jednego wieczoru może zmarnować nawet 60 litrów wody!
4. Który sposób mycia samochodu pozwala na oszczędzenie większej ilości wody?
Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest myjnia samochodowa – szczególnie jeśli stosuje ona recykling wody. Urządzenia ciśnieniowe w myjni pozwalają usunąć zanieczyszczenia szybciej, dzięki czemu woda może być odkręcona krócej.
5. Zdanie „Krótki cykl w pralce lub zmywarce pozwala oszczędzać wodę” jest:
Wiele osób robi błąd, ustawiając w urządzeniach tzw. krótki cykl. Mogłoby się wydawać, że jeśli pralka czy zmywarka wyczyści rzeczy szybko, to zużyje mniej wody i prądu. To błąd! Długie cykle (a cykl eco najczęściej jest najdłuższy) zużywają zawsze mniej wody i często również mniej energii.
6. Czy ciepłe jedzenie można wstawić do lodówki?
Wsadzenie do lodówki całego garnka gorącej zupy zaszkodziłoby zarówno pożywieniu, które jest już w lodówce, jak i samemu urządzeniu. Termostat uruchomiłby bowiem kompresor, który musiałby działać do momentu, gdy temperatura wewnątrz lodówki spadłaby do właściwej. Zwiększyłoby to znacznie pobór mocy i mogłoby nawet uszkodzić sprzęt.
7. Zdanie „Regularne wymienianie worków w odkurzaczu pozwala oszczędzać prąd” jest:
Regularna wymiana worków lub oczyszczanie pojemnika urządzenia bezworkowego sprawia, że odkurzacz nie potrzebuje większej mocy, by wciągnąć śmieci oraz kurz.
8. Który z wymienionych sprzętów zużywa mniej energii elektrycznej?
Pobór prądu do działania zależy od podzespołów, jakie znajdują się w komputerze lub laptopie. Jednak do energii, którą zużywa komputer stacjonarny, zawsze należy doliczyć dodatkowo tę potrzebną do pracy monitora – dlatego laptop jest urządzeniem bardziej oszczędnym.
9. Jak dopasować garnek do kuchenki, aby zużywać jak najmniej prądu podczas gotowania?
Średnica garnka powinna być o około 2 centymetry większa od średnicy palnika na płycie. Takie dopasowanie pozwala oszczędzać ciepło, a co za tym idzie pieniądze, które musisz wydać w ramach opłacania rachunków za prąd.
10. Czy ładowarka pozostawiona w gniazdku zużywa energię elektryczną?
Stan, w którym znajduje się ładowarka pozostawiona w gniazdku, rzeczywiście można nazwać uśpieniem. Niestety „sen” nie sprawia, że nie pobiera ona energii, za którą musisz zapłacić – wystarczy wyjąć wtyczkę z gniazdka, aby tego uniknąć.