Odpowiedni dobór diety to jedno z najskuteczniejszych narzędzi, które pozwala na redukcję śladu węglowego (CO2). W tym artykule dowiesz się, jak świadome decyzje żywieniowe mogą pomóc w ograniczaniu emisji. Otrzymasz od nas także przepis na smaczne, jesienne danie – prosto z naszego e-booka, dzięki któremu połączysz dbałość o środowisko z przyjemnością jedzenia.
Czy wiesz, że to, co ląduje na Twoim talerzu, może znacząco wpłynąć na kondycję naszej planety?
Wprowadź do swojego jadłospisu dietę planetarną, która bazuje na dwóch modelach żywieniowych: diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Ogranicz lub całkowicie wyklucz mięso, ryby i zdecyduj się na produkty pochodzenia roślinnego, wystarczy wprowadzić dietę planetarną na jeden dzień w tygodniu, aby obniżyć swój ślad węglowy w skali miesiąca o 120kg CO2!
Zero waste w Twojej kuchni
Każdego roku na całym świecie w śmietniku ląduje około 1,3 mld ton żywności. W Polsce jest to 9 mln ton rocznie. Ponad połowa, bo 53% przypada na straty w gospodarstwach domowych. Widać więc, jak ważne są Twoje codzienne nawyki. Obecnie 8% rocznej globalnej emisji gazów cieplarnianych wiąże się ze stratą żywności. Szacuje się, że w Polsce jest to 16,5 mln ton CO2 rocznie wyemitowanego do atmosfery – to ponad połowa emisji produkowanych przez rolnictwo w naszym kraju. Jeśli więc na początek ograniczymy wyrzucane jedzenie choćby o jedną trzecią, zredukujemy emisję milionów ton dwutlenku węgla!
Co ciekawe? Gdyby zmarnowana żywność się zjednoczyła i utworzyła państwo, zajęłaby niechlubne trzecie miejsce na podium największych emitentów, zaraz obok Chin i USA.
Kluczem do wprowadzenia zmian jest odpowiedzialne planowanie posiłków, kupowanie mniejszej ilości jedzenia, właściwe przechowywanie żywności oraz kreatywne wykorzystywanie resztek. Przykładowo, resztki warzyw możesz zamienić w zupy czy buliony, a owoce, które straciły świeżość – nadają się do koktajli czy wypieków.
Zawalcz o klimat widelcem i zaproś rośliny na swój stół
W większości sklepów spożywczych znajdziesz mnóstwo produktów wegetariańskich oraz wegańskich, odpowiadających tym, które mają pochodzenie zwierzęce –, produkty bezmięsne imitujące te prawdziwe np. kotlety, burgery, klopsy, sery na bazie orzechów, jogurty z kokosa to już standard na półkach sklepowych. Ukłon w stronę osób dbających o zdrowie lub planetę robią także producenci słodyczy. W ich ofercie dostaniesz m.in. wegańskie żelki, desery i batony.
Zaczynasz dopiero swoją przygodę z gotowaniem na bazie roślin? Podrzucamy Ci przepis z popularnego bloga Maćka Korkosza (Rozkosznego) – prosto z naszego e-booka!
Od czego zacząć?
Sos sojowy i papryka wędzona to must-have na dobry początek Twojej wegańskiej przygody z gotowaniem!
Dlaczego? Jak podpowiada Rozkoszny – sos sojowy dostarczy Ci potrzebnej porcji glutaminianu sodu i piątego smaku – umami, który występuje także w mięsie. Natomiast wędzona papryka doda wędzonej nuty, której brakuje roślinom podczas gotowania.
Idealny na jesień – rozgrzewający złocisty wywar z ciecierzycą, cukinią, pomidorkami i szpinakiem.
Potrzebne składniki:
- 300 g pomidorków koktajlowych
- 4 łyżki oliwy
- 2 duże cebule, pokrojone w piórka
- 3 ząbki czosnku, pokrojone w plasterki
- 3 łyżeczki kurkumy
- 1 łyżeczka płatków chili
- 2 małe okrągłe cukinie, pokrojone wzdłuż na cząstki
- 1 puszka (400 g) ciecierzycy
- 2,5 szklanki wody
- 1 szklanka mleczka kokosowego
- 300 g szpinaku baby
Przygotuj wędzone pomidorki koktajlowe. Rozgrzej na mocnym ogniu garnek. Włóż pomidorki i gotuj przez około 5 minut, od czasu do czasu potrząsając nimi, aż poczernieją miejscami, ale wciąż będą miały swój kształt. Zdejmij z ognia na 5 minut.
Rozgrzej 3 łyżki oliwy. Smaż cebulę z 2 ząbkami czosnku i 1/4 łyżeczki soli przez około 5 minut, aż bedą szkliste i miękkie. Przypraw kurkumą i chili, przesmaż. Dodaj cukinię, smaż z obu stron po minucie. Wsyp ciecierzycę, obtocz ją w kurkumowej oliwie. Wlej wodę i mleczko kokosowe. Gotuj około 5 minut, aż cukinia nabierze idealnej konsystencji. Dopraw solą i świeżo mielonym pieprzem. Dodaj wędzone pomidorki koktajlowe. W międzyczasie na dużej patelni rozgrzej łyżkę oliwy z czosnkiem. Dodaj szpinak i smaż około minutę pod przykryciem. Dopraw solą i pieprzem. Złocisty wywar podawaj z cukinią, ciecierzycą, pomidorami, szpinakiem i gotowe!
Zapewniamy, że smakuje wybornie! A jeśli chcesz odkrywać więcej przepisów sprzyjających środowisku – oblicz swój ślad węglowy przy pomocy naszego kalkulatora w wersji rozszerzonej i ciesz się e-bookiem pełnym propozycji blogów! Oszczędź planecie zbędnych emisji.
Artykuł powstał we współpracy ze start-upem TerGo.