Poradników o tym, jak tanio podróżować jest wiele. Przy większości porad… włosy jeżą się na głowie. Gros tych vademacum skupia się nie na taniej podróży, ale na wykorzystaniu biedniejszych ludzi. Za każdą podróż ktoś płaci. A nie o to przecież chodzi w taniej podróży, by koszty ponosił ten z sercem na dłoni. Jak nie nadwyrężyć własnego portfela i nikogo przy tym nie skrzywdzić – przeczytajcie poniżej.
Kiedy ktoś zaprasza nas do swojego domu, na kolację, oferuje nocleg, czy gdzieś nas podwozi – nie znaczy to, że ta podróż była tania, czy darmowa. Ktoś za nią zapłacił ze swoich pieniędzy, często ktoś biedniejszy – to nie byliśmy my. Jeśli chcemy szukać oszczędności na podróży w taki sposób, to może zostańmy na kanapie. Jeśli stać nas na bilet, by zjeździć potem całe Indie czy pół świata za darmo, to weźmy pod uwagę, że często dostawaliśmy miskę ryżu, którą nasz gospodarz odjął sobie od ust. Tak nie powinna wyglądać podróż, bo ona krzywdzi słabszych.
Tanie podróżowanie to przede wszystkim świadomość tego, co się robi; począwszy od zakupu biletów, po pobyt na miejscu, kończąc na wspomnieniach.
Planowanie
Decydując się na podróż, warto wcześniej zastanowić się, gdzie ona ma nas zaprowadzić. Przygotowanie szkicu wyprawy, trasy, ustalenie miejsc noclegu, sprawdzenie możliwości przemieszczania się – to wszystkie jest dziś możliwe dzięki różnorodnym grupom np. w sieciach społecznościowych czy aplikacjom. Planując jesteśmy w stanie ustalić wstępne koszty naszej podróży, czyli określić budżet w jakim będziemy się poruszać. Takie podejście pozwoli nam zarządzić pieniędzmi tak, aby mieć przygotowane oszczędności na wyjazd. Można przy tym skorzystać z np. rachunków oszczędnościowych, gdzie będą odkładane pieniądze tylko na wakacje. Zaplanowanie wyprawy i wydatków ułatwi kontrolowanie budżetu tak, aby nie stracić finansowo.
Rezerwacja biletów i noclegów wiąże się z wcześniejszym zaplanowaniem wyjazdu; często pozwala na uzyskanie atrakcyjnych ofert cenowych. Planowanie nie przekreśla spontaniczności, wyjazdu na ostatnią chwilę. Zdarza się, że operatorzy turystyczni, czy przewoźnicy oferują znaczne zniżki chwilę przed rozpoczęciem danego wyjazdu. Potrzebna jest wtedy szybka decyzja i rozsądek, który przyda się, aby jednocześnie zweryfikować: czy tani bilet lotniczy do Brazylii, to jednocześnie tani pobyt na miejscu. Decydując się na nocleg, warto poszukać małych lokalnych agroturystyk, czy hotelików prowadzonych przez miejscowych – oprócz dobrych cen zyskamy także na kolorycie miejsca.
Wybierając publiczny transport możemy sporo zaoszczędzić. Podróżowanie poprzez dany kraj miejscowym pociągiem, autobusem, czy promem stanowić będzie jednocześnie niezwykłą przygodę, podczas której będziemy blisko ludzi.
Smakowanie
Kuchnia jest często jednym z kluczowych elementów podróży. Lokalne specjały, smakołyki – pozostawiają niezapomniany smak. Żeby zjeść dobrze i tanio, wystarczy czasem niewiele – zrezygnować z lokali w centrum miasta, przejść się po małych uliczkach. Najlepiej skorzystać z opcji, które są codziennością lokalnej społeczności. Restauracje w centralnych miejscach miast są w większości ukierunkowane na turystów, co sprawia, że ceny są zawyżone. A przecież fantastyczną pizzę i lody można skosztować, przechodząc trzy przecznice dalej od Placu Marsowego, gdzie znajduje się Panteon. Zaoszczędzone pieniądze z powodzeniem starczą na wieczorną kolację z domowym winem.
Pamiątką z wakacji mogą być piękne zdjęcia. Nie dość, że nie zajmują miejsca, to nie kosztują nas nic. Jeśli jednak chcemy przywieść ze sobą kilka rzeczy, to znów najlepiej skorzystać ze sklepików oddalonych od głównych turystycznych szlaków. Ciekawą opcją są też souveniry od lokalnych rzemieślników – mogą nie być najtańsze, ale z pewnością będą unikalne i ich wartość znacznie przewyższać będzie te przedmioty, które można kupić niemal hurtowo na każdym rogu. Zadbajmy też o to, aby nasze pamiątki pochodziły z legalnych źródeł.
Oszczędzanie
Instrumentów do tego, aby racjonalnie wydać pieniądze na wakacje mamy sporo: karta wielowalutowa, karta kredytowa, programy oszczędzania na zakupach czy opcje lojalnościowe – warto z nich skorzystać. Przed wyjazdem sprawdźmy, jaką ofertę ma dla nas nasz bank. Zweryfikujmy jakie zniżki oferują programy lojalnościowe, do których należymy.
Najistotniejszy punkt: jeśli chcemy tanio podróżować, to warto podróżować wolno i spróbować życia, jakim żyją miejscowi mieszkańcy. Poznajmy wcześniej ich zwyczaje, a podczas podróży starajmy się wędrować ich śladami. Dzięki lokalnym ludziom poznamy tanie knajpki, miejsca noclegowe, albo świetne punkty widokowe, do których nie docierają turyści. Zyskamy na tym nie tylko w sensie finansowym, ale też głębiej poznamy miejsce, do którego przyjechaliśmy.
Podróżowanie po świecie, to nie tylko szansa na zobaczenie cudów natury, architektury i poznanie rdzennych zwyczajów, to także możliwość wsparcia lokalnych społeczności. Opierając się jedynie na pomocy innych podczas podróży, w rzeczywistości zrzucamy na nich odpowiedzialność za nasze utrzymanie. Często wykorzystujemy, nadużywamy niezwykłą gościnność mieszkańców, a przecież zapłacenie im za poczęstunek powinno być czymś naturalnym: usługa = zapłata, niezależnie od tego czy trafiliśmy do oficjalnego pensjonatu, czy zwykłej chaty przy drodze, do Dubaju czy gruzińskiej wioski. Każda podróż niesie w sobie doświadczenie, a najcenniejsze jest to związane z poznanymi ludźmi. Dlatego powinniśmy dbać o relacje z mieszkańcami odwiedzanych miejsc, szanować ich zwyczaje, ale także pracę. Bądźmy uczciwi podczas podróży, bo oszczędzając na tej wartości nasze tanie wakacje nie będą niczym więcej niż tylko ulotnym zdjęciem, jednym z milionów na Instagramie.
Jeśli zastanawiasz się jak lepiej zarządzać swoimi finansami to mamy dla Ciebie propozycję! Zyskaj kontrolę nad swoim budżetem już dziś!