„Najlepszy widok jest po najtrudniejszej wspinaczce” – słowa tego nieznanego autora idealnie odwzorowują magię gór. Czasem trzeba się bardzo namęczyć, ale widoki na szczycie nigdy nas nie zawodzą – chyba, że trafimy na zamglone niebo, wtedy możemy być odrobinę rozczarowani.
Ale pomyśl tylko, jaką będziesz odczuwać satysfakcję po pokonaniu swoich słabości oraz po wyświetleniu przez smartwatch’a 20 tys. kroków ☺ (czasem nawet więcej) – to naprawdę motywuje!
Podstawowe wyposażenie każdego górskiego wędrowca:
- Wygodne buty! Najlepiej za kostkę. Radzimy nie wybierać tenisówek lub butów ze śliską podeszwą. Warunki pogodowe w górach są bardzo zmienne i nawet gdy przy wejściu na szlak świeci słońce to wyżej możemy natknąć się na ulewę.
- Odzież termoaktywna to kolejny ważny aspekt. W lato świetnie odprowadza wilgoć, a wersja zimowa ogrzeje nas lepiej niż grzaniec na szczycie.
- Plecak wyposażony w prowiant. Podczas długiej wędrówki warto zatrzymać się na odpoczynek przy pobliskiej skałce i nacieszyć się lunchem z widokiem na góry. Pamiętaj, że na szczycie nie zawsze jest możliwość zakupienia jedzenia, dlatego warto zaopatrzyć się w nie wcześniej.
- Dobry humor! Wyprawa w góry to niesamowita przygoda i niezapomniane przeżycia. Nawet podczas niesprzyjającej pogody można tutaj spędzić cudowne chwile.
Jakie szlaki wybrać na początek?
- Na Dolnym Śląsku poleca się Chatka Górzystów w Górach Izerskich. Żółty szlak z Rozdroża Izerskiego przez Rozdroże pod Kopą zajmie nam zaledwie 2,5 godziny. Dużym plusem tego szlaku jest to, że nie jest on wymagający – trasa jest cały czas prosta, bez dużych wzniesień. Po drodze można podziwiać torfowiska. Bez większych problemów poradzą sobie tutaj również dzieci. Na samym szczycie, w Chatce Górzystów, czeka na nas nagroda – mianowicie możemy tam zjeść najpyszniejsze naleśniki biszkoptowe z jagodami. W sezonie kolejka po nie jest kosmicznie długa, ale warto zaczekać.
- Kolorowe Jeziorka to kolejna fantastyczna górska atrakcja na terenie Dolnego Śląska. Są to cztery barwne stawy leżące u podnóża Wielkiej Kopy. Wejście na teren Parku Kolorowe Jeziorka jest bezpłatny. Została tutaj wytyczona ścieżka dydaktyczna, która pokrywa się z zielonym szlakiem. Przygoda rozpoczyna się we wsi Wieściszowice i ma swój finał we wsi Rędziny. Taka wycieczka zajmuje około 1,5 godziny. Jednak wokół samych jeziorek można przechadzać się znacznie dłużej. Polecamy zaplanować wyjazd w lato lub na wczesną jesień. Zimą to miejsce nie oddaje swojego uroku.
- Trójgarb jest kolejnym wartym odwiedzenia szczytem w obrębie Dolnego Śląska. Jest jednym z wierzchołków Gór Wałbrzyskich. Najpiękniejszy szlak ma swój początek w Gostkowie. Z tego miejsca na szczyt mamy około 2 godziny drogi. Ścieżka wiedzie niezalesionym fragmentem. Dodatkowo w samej miejscowości można próbować odszukać wiatrak z II połowy XVIII wieku, tak zwany holender. Pełni on aktualnie funkcję domku letniskowego. Na samym szczycie, z kolei, czeka na nas wieża widokowa, która jest stosunkowo nową inwestycją – została oddana do użytku w 2019 roku. Z jej wierzchołka można dostrzec Ślężę, Rudawy Janowickie, a nawet wrocławski Sky Tower.
- Rusinowa Polana to kultowe miejsce w Tatrach Wysokich. Jest idealnym szczytem dla osób początkujących lub rodziców z wózkami. Znajduje się ona pomiędzy Gęsią Szyją a Gołym Wierchem. Idealnym szlakiem na początek będzie szlak zielony z Wierchu Poroniec. Jego przebycie zajmie maksymalnie godzinę w jedną stronę. Na całej długości trasy mamy okazję podziwiać piękno otaczających nas Tatr. Gwarantujemy, że co parę metrów będziecie się zatrzymywać w celu uchwycenia tego magicznego widoku. Przy sprzyjającej widoczności, panorama która ukaże się przed Wami na szczycie, sprawi, że na moment wstrzymacie oddech. Rusinowa Polana uważana jest za najpiękniejszy tatrzański szczyt.
- Fantastycznym szczytem na początek tatrzańskiej przygody jest także Sarnia Skała. Wędrówkę rozpoczynamy od Doliny Strążyskiej, gdzie wchodzimy na czerwony szlak. Następnie będąc na Strążyskiej Polanie wkraczamy na szlak żółty, który poprowadzi nas pod wodospad Siklawica – to jedynie 20 minut drogi więcej, a szkoda byłoby ominąć tę atrakcję. Gdy już nacieszymy oczy widokiem wodospadu, wracamy na polanę, z której kierujemy się czarnym szlakiem na Sarnią Skałę. Rozpościera się z niej piękna panorama, w której dominuje masyw Giewontu. Całość trasy zajmie nam około 3,5 godziny. Pamiętajmy, aby na szczycie zachować szczególną ostrożność, w związku z tym, że skałki są podcięte urwiskiem.
- Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich to również polecany szczyt na jedną z pierwszych wypraw górskich. Popularniejsza nazwa tego szczytu to Święty Krzyż i jest to drugi najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich. Dotarcie tam nie jest ani trudne, ani specjalnie czasochłonne. Na górze z kolei czeka na nas mnóstwo atrakcji, np. muzeum parku narodowego czy też Klasztor Misjonarzy Oblatów. Dotrzeć tam możemy szlakiem czerwonym ze wsi Huta Szklana. Jest to krótka trasa – wędrówka w jedną stronę zajmuje zaledwie 40 minut. Szlak prowadzi asfaltową, szeroką alejką. Bez obaw można zabrać dzieci w wózkach. Nie spodziewajmy się jednak zbyt wiele jeżeli chodzi o widoki, nie będą to instagramowe kadry ;), jak te w Tatrach. Niemniej jednak, jest to fantastyczne miejsce na spędzenie czasu na łonie natury!
Jeśli nadal zastanawiasz się czy wyjazd w góry jest dla Ciebie, to nie trać na to więcej czasu. Góry są dla każdego! Na szlakach spotkać można turystów z przeróżnym doświadczeniem i sprawnością fizyczną. To świetna okazja do obcowania z naturą, zadbanie o swoją kondycję oraz spędzenie czasu z najbliższymi. A więc, pakuj plecak i wyruszaj na podbój górskich szczytów!