Klopsiki po mandżursku, meksykańskie burrito, węgierski langosz, a może obłędnie pyszne indyjskie mango lassi? Każdą z tych potraw możesz się delektować bez wychodzenia z domu, we własnej kuchni. Naucz się je przyrządzać od tych, którzy znają się na rzeczy!
Szkoda życia na jedzenie wciąż tych samych dań. Dzięki przysmakom z różnych stron świata możesz w mgnieniu oka przenosić się z kraju do kraju i wciąż odkrywać coś nowego.
W korzystaniu z przepisów na dania z odległych miejsc najlepsze jest to, że możesz nadać zupełnie nowy smak nawet całkiem zwyczajnym i dobrze Ci znanym produktom, takim jak ziemniaki, szpinak i kalafior.
Gdzie znajdziesz przepisy na mniej lub bardziej egzotyczne smakołyki?
Vlog Kuzyn Hindus
https://www.youtube.com/user/VirenGotuje
Mango lassi, chlebki naan, marynowana czerwona cebula, Palak Aloo (czyli ziemniaki ze szpinakiem), Goobi Aloo (kalafior z ziemniakami), ryż z sosem miętowym, mango lassi – przepisy na każde z tych dań oraz instrukcje krok po kroku znajdziesz w serwisie YouTube na kanale Kuzyn Hindus. Dowiesz się także jak kroić mango, jak jeść hinduskie potrawy bez pomocy sztućców (sos też!) i jak zrobić Masala Chai, czyli herbatę po indyjsku. Autorem vloga jest Viren Bhandari, pochodzący z Indii przedsiębiorca, który mieszka w Polsce od 20 lat.
Blog Ale Meksyk!
Quesadilla kwiatami cukinii albo szparagami, fajita z polędwicy wieprzowej, enchilada z indykiem w sosie chipotle, burrito na kilka sposobów – przepisy na wszystkie te dania znajdziesz na blogu Magdy i Łukasza Sawów. Nie samym Meksykiem człowiek żyje, dlatego autorzy zamieszczają też przepisy z innych części świata, dzięki którym zrobisz np. hiszpańskie tapasy.
Blog Kuchnia Agaty
https://kuchniaagaty.pl/kategoria/przepisy/kuchnie-swiata
Na blogu prowadzonym przez Agatę Jędraszczak, która wydała własną książkę kucharską, prowadzi programy kulinarne w stacji Kuchnia+ . a także współprowadzi kilka innych, znajdziesz m.in. przepis na węgierski langosz, arabską pastę z pieczonego bakłażana, rosyjskie syrniki (pyszne placuszki z twarogu), azjatyckie pierożki gyoza i mnóstwo innych frykasów, czasem dość zaskakujących, jak np. pizza z… młodymi ziemniakami, kurkami i kozim serem.
Vlog UMAMI
https://www.youtube.com/c/UMAMIkuchniaAzjatycka
Co Koreańczycy wrzucają na grilla i jak wygląda lunchbox w stylu japońskim? Jak zrobić zupę miso albo klopsiki po mandżursku? Czy nudny wczorajszy rosół da się zmienić w pyszną chińszczyznę? O tym wszystkim na YouTube opowiada Daniel Brzeziński, autor kanału UMAMI, na którym – wbrew nazwie kojarzącej się z Azją – znajdziesz także przepisy na dania z innych stron świata oraz różne wariacje na ich temat, np. sos boloński w wersji… chińskiej.
Śnieżka gotuje
http://www.sniezkagotuje.pl/
Niewiele wiesz o kuchni rumuńskiej? Dzięki blogowi Śnieżka gotuje możesz to zmienić! Znajdziesz tu m.in. przepis na Gniazdo os – rumuńskie ciasto maślane, papanasi, czyli bardzo szczególne pączki, a także na dania z różnych rejonów świata, np. bobotie – aromatyczną zapiekankę z RPA, włoską foccacię i musakę w wersji greckiej i bułgarskiej.
Książka „Daj gryza. Smakowite opowieści o jedzeniu”
W kulinarną podróż warto zabrać także dziecko. Pomoże Ci w tym książka „Daj gryza” Aleksandry i Daniela Mizielińskich oraz Natalii Baranowskiej, wydana przez wydawnictwo Dwie Siostry. Znajdziesz tu 40 prostych przepisów z każdego zakątka Ziemi, np. na wietnamski skwierczący naleśnik, mleczne batoniki z Indii, brazylijskie pralinki z kajmaku czy amerykański placek z masłem orzechowym. Są tu także pasjonujące opowieści, np. o tym, co można przyrządzić z bambusa, z czego robi się chałwę i co można kupić na pływającym targu.
Kulinarne życie Armine
http://www.smakiarmine.pl/
Armine jest Ormianką, jednak na jej blogu można znaleźć dania nie tylko kuchni ormiańskiej, ale także tatarskiej, turkmeńskiej, uzbeckiej, rosyjskiej, osetyńskiej, kazachskiej i nie tylko. Oto jeden z jej przepisów:
Przepis Armine na ekspresowe chaczapuri
http://www.smakiarmine.pl/kuchnia-gruzinska/ekspresowe-chaczapuri/
Składniki:
– 350-370 g mąki pszennej (np. tortowej) + mąka do podsypania
– 55g masła
– 125 ml kefiru
– 125 ml śmietany (np. 12%)
– 1 łyżeczka soli
– 1 łyżka cukru
– 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Nadzienie:
– 150 g sera feta
– 150 g sera żółtego (np. gouda)
– 150 g twardej mozarelli
– 3 łyżki śmietany
– sól do smaku
- Rozpuść i wystudź masło.
- Wymieszaj kefir ze śmietaną, cukrem, solą i sodą. Dodaj masło i dokładnie wymieszaj. Stopniowo dodawaj mąkę.
- Zagnieć miękkie, elastyczne ciasto.
- Zetrzyj sery na tarce na dużych oczkach, dodaj śmietanę, przypraw wg smaku i wszystko dokładnie wymieszaj.
- Ciasto podziel na 4 części. Każdą z nich rozwałkuj na okrągły placek o grubości około 1cm.
- Na środku każdego placka umieść 1-2 łyżki nadzienia, zawiń brzegi ku środkowi, tworząc coś w rodzaju kieszonki. Dokładnie zlep podniesione brzegi, spłaszcz placek ręką.
- Smaż po obu stronach na suchej, mocno rozgrzanej, nieprzywierającej patelni na średnim ogniu.
Gotowe chaczapuri posmaruj masłem i podaj z sosem i warzywami.
A jeśli masz apetyt na więcej…
Świetne działy z przepisami z różnych stron świata znajdziesz także na takich stronach jak:
- Kwestia Smaku https://www.kwestiasmaku.com/przepisy/kuchnie-swiata – kuchnia grecka, orientalna, marokańska, indyjska, chińska, japońska, tajska, wietnamska, meksykańska, amerykańska
- White Plate https://whiteplate.com/category/kuchnia-azjatycka-i-arabska/ – kuchnia azjatycka i arabska
- Chilli, czosnek, oliwa https://www.chilliczosnekioliwa.pl/ – kuchnia śródziemnomorska
- Kukbuk Kukbuk.pl – m.in. nowojorskie klasyki
Po prostu spróbuj
Na co masz dzisiaj ochotę? Na schabowego i nieśmiertelną surówkę z marchewki, czy może jednak na coś, czego jeszcze nigdy nie jadłeś? Spróbuj przyrządzić coś, co jadają ludzie żyjący całkiem gdzie indziej. Być może odkryjesz zupełnie nowe smaki!