Jak działa kawa? Chociaż większość z nas sięga po ten napój nawet kilka razy dziennie, niewiele osób zadaje sobie pytanie o działanie kawy na organizm. Warto jednak przyjrzeć się temu zagadnieniu, ponieważ wiele źródeł mówi zarówno o zaletach kawy, jak i o związanych z jej piciem niebezpieczeństwach. W tym tekście sprawdzamy, czy warto sięgać po ten gorzki czarny napój!
Picie kawy
Z tekstu dowiesz się:
- co warto wiedzieć o działaniu kawy,
- w jaki sposób picie kawy wpływa na organizm,
- czy picie kawy może doprowadzić do zawału serca.
Kawę często przedstawia się w dość negatywnym świetle – zwykle mówi się o jej działaniu uzależniającym, a także niekorzystnym wpływie na zdrowie i stan zębów. Tymczasem regularne picie kawy może pozytywnie oddziaływać na organizm. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób.
Działanie kawy. Co warto o nim wiedzieć?
Głównym, mającym bezpośredni wpływ na organizm składnikiem kawy jest oczywiście kofeina. To substancja, która ogranicza negatywne skutki działania adenozyny, czyli substancji powstającej podczas pracy mózgu, która powoduje ogólne zmęczenie i uczucie senności. Kofeina nie tylko blokuje receptory adenozyny, ale też zwiększa dotlenienie organizmu, poprawia wchłanianie dostarczanych do mózgu i mięśni składników odżywczych oraz przedłuża działanie adrenaliny, dzięki czemu po jej wypiciu czujesz się lekko pobudzony i gotowy do dalszych działań.
Choć wokół picia kawy narosło całkiem sporo mitów, mamy dobrą wiadomość dla wszystkich wielbicieli tego napoju. Picie kawy w rozsądnych ilościach (od 1 do 2-3 filiżanek dziennie) nie tylko pobudza, ale też może wykazywać korzystny wpływ na organizm.
Działanie kawy na organizm. Poznaj zdrowotne właściwości tego napoju
W mediach najczęściej porusza się temat – picie kawy a choroby serca. I choć to rzeczywiście istotne zagadnienie, warto się także zapoznać z innymi obszarami zdrowotnymi, na które ma wpływ picie kawy. Przeczytaj, jakie korzyści może Ci przynieść jej obecność w Twojej codziennej diecie:
- picie kawy wzmaga produkcję soków trawiennych, a znajdujący się w niej błonnik pobudza perystaltykę jelit – to oznacza, że kawa pozytywnie wpływa na proces trawienia,
- częste spożywanie kawy poprawia pamięć krótkotrwałą i ułatwia koncentrację; obecne w ziarnach kawy substancje, takie jak kofeina, teobromina i teofilina korzystnie wpływają na układ nerwowy, przyspieszając procesy myślowe, a w dłuższej perspektywie – nawet zapobiegając demencji,
- zawarte w kawie polifenole są bardzo silnymi antyoksydantami, to właśnie one sprawiają, że picie kawy może spowalniać procesy starzenia się, a tym samym – korzystnie wpływać na urodę.
Kawa, a zawał serca. Czy istnieje taka zależność?
Picie kawy a serce to jeden z najistotniejszych tematów zdrowotnych związanych z tym napojem. I trudno się temu dziwić – jednym z najpoważniejszych zarzutów stawianych kawie jest bowiem jej rzekomy niekorzystny wpływ na serce i cały układ krążenia. Wyniki ostatnich badań przeprowadzonych przez Instytut Semmelweisa w Budapeszcie i Queen Mary University w Londynie wykazały jednak, że wypijanie od 0,5 do 3 filiżanek kawy dziennie korzystnie wpływa na pracę serca i układu krążenia. Naukowcy dowiedli, że wśród osób spożywających kawę w umiarkowanych ilościach generalne ryzyko śmierci było o 12 proc. niższe w porównaniu z osobami, które wcale nie piją kawy, ryzyko zgonu z powodu problemów sercowo-naczyniowych o 17 proc. niższe, a ryzyko udaru o 21 proc. niższe. Można więc powiedzieć, że picie kawy nie tylko nie powoduje zawału, ale też skutecznie przed nim chroni.
Wiesz już, że działanie kawy nie tylko nie szkodzi Twojemu organizmowi, ale też chroni go przed wieloma chorobami. To jednak nie oznacza, że możesz pić jej tyle, na ile masz ochotę. Pamiętaj, że rozsądek i umiar to podstawa – ich zachowanie z pewnością pozwoli Ci zatrzymać zdrowie na długie lata!