Nadejście sezonu wiosenno-letniego wraz z długimi, ciepłymi dniami to idealna okazja, aby przenieść naszą rutynę ćwiczeń na świeże powietrze. Nauka nieustannie przekonuje nas o ogromnych korzyściach wynikających z regularnej aktywności fizycznej. Jednak trening na zewnątrz może przynieść jeszcze więcej dobrego dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlaczego zamiast na siłownię warto wybrać się do parku lub do lasu?
Aktywność fizyczna
W obecnych czasach, kiedy coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, warto przypomnieć sobie, jak wiele dobrego mogą przynieść chwile spędzone blisko natury. Działają one kojąco na nasze zmysły, stymulują umysł i wzmacniają ciało. Zwłaszcza, jeśli połączymy to z codzienną dawką ruchu.
Budujemy siłę ciała
Ruch na świeżym powietrzu – niezależnie od tego, czy chodzi o szybki spacer, bieganie, jazdę na rowerze, czy uprawianie sportów drużynowych – ma niezaprzeczalne korzyści dla naszego zdrowia fizycznego. Poprawia kondycję sercowo-naczyniową, wzmacnia mięśnie, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jednak to nie wszystko! Ćwiczenia wykonywane na zewnątrz przynoszą rezultaty, których nie można uzyskać, trenując w zamkniętych pomieszczeniach, i stymulują nasze ciało do bardziej wszechstronnego i efektywnego działania.
Jak wynika z badań opublikowanych na łamach New York Times, bieganie w terenie angażuje nasze stawy i mięśnie w inny sposób niż trening na bieżni na siłowni. Różnorodność terenu, nieregularne nachylenia i możliwość poruszania się także z góry stwarzają nowe wyzwania dla naszego ciała, które nie są możliwe do odtworzenia w kontrolowanych warunkach stacjonarnych. Ponadto badania Narodowego Instytutu Zdrowia w USA wykazały, że biegając ten sam dystans na świeżym powietrzu, spalamy znacznie więcej kalorii niż na bieżni. To samo dotyczy jazdy na rowerze – opór powietrza sprawia, że zużywamy więcej energii, wybierając przejażdżkę po parku, niż gdybyśmy pokonali ten sam dystans na rowerku stacjonarnym.
Trening na dworze wpływa także na lepszą wentylację płuc. Ćwicząc na zewnątrz, oddychamy powietrzem, które zawiera większą ilość tlenu, co przyczynia się do lepszej pracy układu oddechowego. Ponadto spędzanie dużej ilości czasu na świeżym powietrzu może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia pewnych schorzeń, takich jak astma czy alergie.
Ciało i umysł w harmonii
Aktywność fizyczna na zewnątrz zapewnia nam większą dawkę witaminy D, zwanej potocznie „witaminą słońca”. Jest ona niezbędna dla zdrowia kości, układu immunologicznego i funkcji psychicznych, a produkowana jest przez organizm podczas ekspozycji na naturalne światło słoneczne. Regularne przebywanie na zewnątrz pozwala nam więc utrzymać odpowiedni poziom tej witaminy, co jest istotne zwłaszcza teraz, po zimie, gdy słonecznych dni przez kilka miesięcy mieliśmy mniej i więcej czasu spędzaliśmy w domu.
A jeśli ćwiczymy rano i wczesnym popołudniem – wtedy, gdy światła słonecznego jest najwięcej – może nam to również pomóc w ustabilizowaniu rytmu dobowego. W ten sposób zapewnimy organizmowi lepszy jakościowo sen, a rano będziemy się budzić pełni energii. Ponadto ruch na zewnątrz może przyczynić się do zmniejszenia uczucia senności i poprawy koncentracji w ciągu dnia, a także wpłynąć na lepszy przepływ krwi do mózgu i stymulowanie jego pracy.
Naturalne lekarstwo na poprawę nastroju
Regularne ćwiczenia na łonie natury nie tylko zwiększają naszą sprawność fizyczną, ale również wpływają na poprawę zdrowia psychicznego i samopoczucia. Trening na zewnątrz pomaga redukować stres, poprawia nastrój i może pomóc w łagodzeniu objawów depresji. Zdaniem naukowców już 5 minut ćwiczeń na świeżym powietrzu może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie!
Kontakt z naturą i pięknymi krajobrazami ma relaksujące działanie, które przyczynia się do obniżenia poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dodatkowo aktywność fizyczna na świeżym powietrzu może zwiększyć naszą motywację i zaangażowanie, dzięki czemu będziemy bardziej skłonni do regularnego wykonywania ćwiczeń.
Od relaksacyjnej jogi po intensywny crossfit. Co trenować na świeżym powietrzu?
Wybór ćwiczeń na zewnątrz jest niemal nieograniczony. Maszerowanie, biegi, nordic walking czy jazda na rowerze lub rolkach to tylko niektóre z popularnych form aktywności. Jeżeli szukasz czegoś, co angażuje całe ciało, spróbuj treningów Boot Camp lub treningu HIIT na świeżym powietrzu.
Świetnie sprawdzą się również sporty drużynowe – ciepłe dni sprzyjają wspólnemu trenowaniu piłki nożnej, siatkówki plażowej i koszykówki na osiedlowych boiskach czy miejskich plażach. To nie tylko doskonały sposób na poprawę sprawności fizycznej, ale również okazja do spędzenia czasu z przyjaciółmi i budowania więzi społecznych.
Dla tych, którzy wolą spokojniejszą formę aktywności, doskonałym wyborem będzie joga lub pilates. Wczesne poranki lub ciche wieczory to idealny czas na praktykę asan w parku, na plaży czy w domowym ogrodzie. Nie tylko pomogą ci one poprawić siłę i elastyczność ciała, ale również pozwolą skupić się na oddechu, zrelaksować i zredukować stres.
Natura a smog. Wybierajmy mądrze miejsce i czas na trening
Pomimo wielu zalet uprawiania sportu na zewnątrz, należy jednak pamiętać, że ze względu na rosnący problem z zanieczyszczeniem powietrza smogiem, warto świadomie wybierać dni i godziny, w których będziemy ćwiczyć na dworze. Szczególnie w dużych miastach, gdzie jakość powietrza może być niska, warto przed wyjściem z domu sprawdzić indeks jakości powietrza. Możemy w tym celu korzystać z aplikacji mobilnych lub stron internetowych, które dostarczają informacje na temat aktualnej jakości powietrza w danym regionie, i zaplanować trening w pomieszczeniu w dni, kiedy poziom zanieczyszczenia jest szczególnie wysoki. Warto również wybierać miejsca z dala od ruchliwych dróg i zgiełku miejskiego, i ćwiczyć w parkach, lasach czy nad rzeką.
Wyjdź na zewnątrz i odkryj nowe możliwości!
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to klucz do rozruszania zarówno ciała, jak i umysłu. Dlaczego ograniczać się do zamkniętych pomieszczeń, skoro na zewnątrz czekają na nas niezliczone korzyści?
Nie zwlekaj! Wyszukaj parki, trasy rowerowe lub boiska sportowe w twojej okolicy. Wybierz formę aktywności, która najbardziej ci odpowiada, i ciesz się wszystkimi benefitami, jakie niesie ze sobą trening w plenerze. Twój umysł i ciało będą Ci za to wdzięczne!
Źródła:
- https://archive.nytimes.com/well.blogs.nytimes.com/2013/02/21/the-benefits-of-exercising-outdoors/
- https://fizjomed.com.pl/aktywnosc-ruchowa-na-swiezym-powietrzu-jaka-wybrac/
- https://medicalprogress.pl/aktualnosci/aktywnosc-fizyczna-na-zewnatrz-wyjdz-ze-swoich-4-scian-id375
Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do grona subskrybentów naszego Newslettera i otrzymuj najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę pocztową!