Ponad 100 kg plastiku zużywa rocznie każdy Europejczyk, a więc także każdy z nas. Odpady, które w ten sposób wytwarzamy, lądują głównie na wysypiskach albo zaśmiecają lasy i rzeki. Czy możemy coś z tym zrobić? Jasne! Wystarczy odrobina chęci.
Nadmiar plastikowych śmieci jest jedną z głównych przyczyn degradacji środowiska naturalnego na Ziemi. Dotyczy to nie tylko Polski, czy Europy. Jest to problem globalny i obejmuje całą naszą planetę.
Szacuje się, że w morzach i oceanach, pływa obecnie ponad 5 mld ton śmieci. Każdego dnia, do wody trafia 19 ton nowych odpadów. Napotkać je można wszędzie: w chłodnym Bałtyku i w gorących wodach Morza Czerwonego, a także na środku wielkiego oceanu. Odkryta w 1997 r. Wielka Plama Śmieci dryfująca na Pacyfiku, między Kalifornią a Hawajami, jest już pięć razy większa od powierzchni Polski.
Większość plastikowej materii unoszącej się w oceanach jest rozłożona do postaci pyłu tworzącego nie zwartą masę, lecz zawiesinę. Plastikowe drobiny porastają żyjące drobnoustroje, przez co ryby i inne stworzenia traktują je jak pokarm, nieświadomie skazując się na zagładę. Ekolodzy szacują, że z powodu zatrucia plastikiem na całym świecie ginie ponad milion ptaków i około 100 000 ssaków rocznie.
Każdy może uratować morze
Czy jesteśmy bezsilni wobec tej tragedii? Oczywiście nie. Każdy z nas może podjąć indywidualne zobowiązanie i swoim drobnym działaniem przyczynić się do zmniejszenia skali problemu. Najważniejsza jest świadomość i chęć dokonania zmiany.
Bank Credit Agricole postanowił w tym roku mocno zaangażować się w to budowanie świadomości i zmienianiu postaw. Wspólnie ze znanym ekologiem Dominikiem Dobrowolskim organizujemy pierwszą edycję „Bałtyckiej Odysei” – czyli marszu wzdłuż całego polskiego wybrzeża, od Świnoujścia do Krynicy Morskiej, połączonego ze sprzątaniem plaż i terenów nadmorskich.
Cała trasa marszu podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend uczestnicy przejdą, skontrolują i posprzątają część polskiego wybrzeża. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem dokumentalnym, realizowanym podczas „Bałtyckiej Odysei” będzie prezentowana w całej Polsce. Wydarzenie realizowane jest wspólnie z firmą EFL.
Zostań bałtyckim wolontariuszem
W akcji może wziąć udział każdy chętny. Zapraszamy wszystkich pracowników i klientów Credit Agricole, a także wszystkie inne osoby, którym na sercu leży czystość środowiska, w którym żyjemy.
Pierwszy etap Bałtyckiej Odysei zaczyna się już w najbliższą sobotę – 18 stycznia w Świnoujściu przy latarni morskiej (ul. Bunkrowa 1). Zbiórka wolontariuszy o godz. 9.00. Każdy dostanie worki i rękawice. Ok. godz. 12.30-13.00 przewidziane jest dojście do Międzyzdrojów i spotkanie w Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie uczestnicy spaceru będą mogli odpocząć, m.in. popijając pyszną herbatę. Drugiego dnia (19 stycznia) kolejna grupa wolontariuszy przejdzie i posprząta plaże z Wisełki do Dziwnowa.
A oto harmonogram kolejnych etapów „Bałtyckiej Odysei”:
18-19 stycznia 2020. Świnoujście-Dziwnów
22-23 lutego. Dziwnów-Dźwirzyno
28-29 marca. Dźwirzyno-Mielno
18-19 kwietnia. Mielno-Ustka
16-17 maja. Ustka- Łeba
13-14 czerwca. Łeba – Władysławowo.
18-19 lipca. Władysławowo -Hel.
22-23 sierpnia. Hel-Puck
12-13 września. Puck – Gdańsk
10-11 października. Gdańsk -Piaski.
Chrońmy morze przed plastikowymi odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Niech to będą nasze noworoczne postanowienia!