Praca wypełnia dużą część naszego życia. Chyba nikogo nie dziwi już fakt, że pracownicy coraz częściej chwalą się w serwisach społecznościowych, gdzie pracują. Zwłaszcza, jeśli firma dba o swoich pracowników, klientów, środowisko i otoczenie. Lubimy czuć się częścią czegoś, co niesie dobro innym. Wiedzą o tym przedsiębiorcy, dlatego dbają o to, by informować o swoich dobrych praktykach. Taką możliwość daje jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce raportów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibility – CSR). Co roku przygotowuje go Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W tym roku ukazał się już po raz 15.
Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2016. Dobre praktyki” stanowi największy w Polsce przegląd działań biznesu społecznie odpowiedzialnego w danym roku. W części wprowadzającej znajdują się artykuły i komentarze ekspertów/ekspertek. Stałym elementem publikacji jest także przegląd wybranych artykułów prasowych oraz kalendarium wydarzeń związanych z CSR. Główną częścią raportu jest natomiast przegląd aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR.
Nasze wyróżnione praktyki
Nasz bank jest jedną z firm, których praktyki ukazały się na łamach tegorocznego raportu. 4 nasze inicjatywy zostały zaprezentowane po raz pierwszy: „Kodeks etycznej reklamy”, „Panel interesariuszy banku”, „Forum dostawców banku” oraz „Strategia i polityka społecznej odpowiedzialności biznesu”.
Ponadto, od 5 lat, poza 7 głównymi kategoriami, w raporcie wyróżniona jest osobna kategoria – Praktyki Długoletnie, w której wspomniane są praktyki już publikowane w poprzednich edycjach raportu i kontynuowane przez firmy. To w tej części raportu znajdziemy opisy kampanii „Bank z klasą”, „Program grantowy”, „Dzielmy się wiedzą”, „Kodeks etyki”, „Kodeks współpracy” oraz „Odpowiedzialna polityka zakupowa”.
Rekordowy raport
Jubileuszowa edycja raportu zawiera opisy praktyk 180 firm, które swoje działania realizowały w 2016 roku. W porównaniu z rokiem 2015 liczba ta wzrosła o około jedną czwartą (w roku ubiegłym – 137 firm). Nigdy wcześniej tak wiele firm nie zgłosiło swoich działań CSR do publikacji.
Rekordowa jest także liczba zakwalifikowanych do raportu praktyk – 880 (w roku ubiegłym – 811), stanowiących sumę praktyk nowych i długoletnich. 461 to inicjatywy zgłoszone po raz pierwszy do raportu (w roku ubiegłym – 454), 419 z kolei było praktyk zgłoszonych po raz kolejny, ale realizowanych w 2016 roku (w roku ubiegłym – 359).
Co można znaleźć w raporcie?
Podobnie jak w minionych edycjach praktyki z raportu zostały uporządkowane według 7 obszarów normy ISO 26000:
- ład organizacyjny,
- prawa człowieka,
- praktyki z zakresu pracy,
- środowisko,
- uczciwe praktyki operacyjne,
- zagadnienia konsumenckie,
- zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.
W tym roku raport po raz pierwszy połączony został z globalnymi 17 Celami Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDG), ustanowionymi przez ONZ w 2015 roku. Obok tradycyjnego zakwalifikowania do danego obszaru normy ISO 26000 praktykom w raporcie zostały przyporządkowane również realizowane przez nie cele SDG.
Cały raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2016. Dobre praktyki” dostępny jest w wersji elektronicznej na stronie: http://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport-2016/