Kupując sprzęt AGD, mamy nadzieję, że będzie służył nam przez długie lata. Nie chcemy, by zepsuł się tuż po upływie terminu gwarancji. Czy jest to możliwe? Oczywiście! Pod warunkiem, że weźmiemy sobie do serca kilka ważnych zasad.
Zdaniem ekspertów z niemieckiego Instytutu Badawczego Oeko-Institut oraz Uniwersytetu Bonn jeszcze w 2004 roku przeciętny okres użytkowania pralki wynosił 16 lat. W 2013 roku czas ten skrócił się o prawie trzy lata. Lodówka w 2004 roku psuła się po około 15 latach, w 2013 roku – już po 14 latach. Z tego względu Komisja Europejska w 2019 roku wprowadziła szereg rozporządzeń dotyczących zasad projektowania sprzętu AGD. Przepisy te promują wydłużanie cyklu życia domowych urządzeń oraz łatwy sposób ich naprawy. Zobowiązują również do tego, by części zamienne do lodówek, pralek i zmywarek były dostępne przez minimum 7 lat.
Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszej jakości sprzęt niewłaściwie użytkowany i rzadko konserwowany szybko odmówi współpracy.
Pralka:
Regularnie odkamieniaj!
Kamień to największy wróg pralki. Odkłada się na grzałce i prowadzi do jej przegrzania w trakcie pracy. Niszczy też bęben. Co więcej, zakamieniona pralka zużywa więcej prądu i zbija włókna tkanin. Przez kamień znacząco zmniejsza się również wydajność środków piorących. Dlatego regularnie, co najmniej raz na trzy miesiące, pralkę należy odkamieniać. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków chemicznych. Mają formę proszku, żelu lub płynu. Ich zastosowanie daje natychmiastowe efekty, w związku z czym różnicę widać już po pierwszym użyciu. Niektóre można dodawać do prania, bo są bezpieczne dla tkanin. Inne wymagają tzw. pustego cyklu.
Jeśli nie chcesz używać chemii, skorzystaj z domowych sposobów. 2 litry octu spożywczego wymieszaj z dwoma opakowaniami kwasku cytrynowego. Miksturę wlej bezpośrednio do bębna i nastaw pełen cykl prania z możliwie najwyższą temperaturą, najlepiej 90°C.
Rób tzw. puste pranie!
Raz w miesiącu warto również zrobić tzw. puste pranie. Do szufladki na proszek wsyp garść sody oczyszczonej lub wlej szklankę octu. Ustaw najdłuższy program (najlepiej do bawełny) i najwyższą temperaturę. Dzięki temu kamień będzie się wolniej osadzał, a resztki detergentów, które zalegają w bębnie, zostaną wypłukane.
Czyść filtr!
Większość nowoczesnych pralek wyposażona jest w specjalne kontrolki, które sygnalizują, że filtr odpływu został zatkany. Jeśli Twoja takich nie posiada, przyjmij zasadę, że czyścisz filtr odpływu co 12 cykli prania. Dlaczego to takie ważne? To właśnie tam zbierają się zanieczyszczenia, włosy, nitki, zwierzęca sierść oraz wszystkie drobne rzeczy, które przez nieuwagę zostawiliśmy w kieszeniach. Jak to zrobić? To proste! Wystarczy wyjąć filtr i wypłukać go pod bieżącą wodą.
Pierz w woreczkach!
Rzeczy pokryte cekinami, obszyte drobnymi koralikami czy guziczkami pierz w specjalnych woreczkach. W ten sposób drobne elementy, które mogłyby się oderwać podczas prania, nie uszkodzą bębna i nie zapchają filtra.
Używaj antykłaczków!
To kule ze specjalną powłoką, które podczas prania usuwają zmechacenia, nitki, włosy i sierść zwierząt z ubrań, nie niszcząc ich. Dodatkową zaletą kul jest „rozbijanie” prania. Dzięki temu tkaniny napowietrzają się w bębnie i lepiej wchłaniają środki piorące. Co więcej, antykłaczki sprawiają, że mniej zanieczyszczeń trafia do filtra. Ich koszt to około 16 zł za 6 sztuk. Można ich używać wielokrotnie.
Nie przeładowuj bębna!
To prowadzi do szybszego zużywania się łożysk. Dlatego staraj się zapełniać bęben jedynie do połowy. Zadbaj również o to, by podczas jednego prania nie znalazły się w nim wyłącznie ciężkie rzeczy – swetry, spodnie, bluzy.
Nie rób jednego prania po drugim!
Pralka powinna „odpocząć” przez co najmniej 15 minut, zanim znów rozpocznie pracę. Po każdym cyklu zostaw otwarte drzwiczki bębna. Powinien dokładnie wyschnąć. Jeśli masz pralkę w łazience, również drzwi do tego pomieszczenia dobrze jest uchylić.
Zmywarka:
Używaj soli ochronnej!
W większości domów w Polsce mamy do czynienia z twardą wodą. Oczywiście jest ona zdatna do picia, jednak zawiera wiele składników mineralnych, które niekorzystnie wpływają na sprzęty domowe. Sól ochronna skutecznie zmiękcza wodę, dlatego warto wsypywać ją do zmywarki przynajmniej raz w miesiącu.
Im częściej, tym lepiej!
Wydawać by się mogło, że im rzadziej korzystamy ze sprzętów AGD, tym lepiej. Nic bardziej mylnego! Są one tak zaprojektowane, by mogły być używane regularnie. Zmywarka wyposażona jest w uszczelki przeznaczone do pracy w wilgotnych warunkach. Jeśli nie myjesz w niej naczyń przez kilka tygodni, uszczelki zaczynają pękać i gnić.
Usuwaj resztki jedzenia!
Nie musisz wstępnie opłukiwać talerzy przed włożeniem ich do zmywarki. To po pierwsze nieekologiczne, a po drugie – bezcelowe. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w specjalne czujniki. Dostosowują one ilość zużywanej wody do stopnia zabrudzenia znajdujących się w środku naczyń. Nie oznacza to jednak, by w zmywarce umieszczać połowę niezjedzonej jajecznicy. To prosta droga do szybszego zatkania się filtra i dysz myjących.
Rób tzw. puste mycie!
Raz w miesiącu zrób tzw. puste mycie ze specjalnym płynem do zmywarek. Urządzenie ustaw na najdłuższy cykl z możliwie najwyższą temperaturą.
Możesz również użyć… octu! Kubek z octem ustaw w dolnej szufladzie zmywarki i uruchom program mycia z temperaturą 70°C. Do octu możesz dolać kilka kropel olejku z lawendy lub z drzewa herbacianego.
Przyjrzyj się ramionom obrotowym!
Raz w miesiącu zrób przegląd ramion obrotowych i sprawdź, czy na otworach, którymi wypływa woda, nie osadził się kamień lub nie utknęła tam pestka słonecznika czy arbuza. Zanieczyszczenia usuń za pomocą wykałaczki lub patyczka do szaszłyków.
Regularnie czyść filtr!
Rób to raz w tygodniu. Wyjmij go i wypłucz silnym strumieniem bieżącej wody. Możesz go też na 15 minut zanurzyć w wodzie z dodatkiem 2 łyżek sody oczyszczonej. Po takiej kąpieli dokładnie wymyj filtr.
Pamiętaj, że w tych wszystkich działaniach najważniejsza jest regularność! Weź sobie nasze rady do serca, a pralka i zmywarka posłużą Ci przez wiele lat. Zyska na tym nie tylko Twój portfel, ale i środowisko.
Źródła:
- https://kurier-nakielski.pl/jak-dbac-o-sprzet-agd-fakty-i-mity/
- https://ding.pl/blog/artykuly/jak-dbac-o-sprzet-agd-aby-sluzyl-nam-przez-dlugie-lata,1915
- https://zycieseniora.com/ekspert-radzi/jak-dbac-o-sprzet-agd
- https://www.homebook.pl/artykuly/3297/jak-dbac-o-pralke-by-sluzyla-dlugie-lata-bez-awarii
- https://north.pl/baza-porad/jak-odkamienic-pralke/
- https://www.homebook.pl/artykuly/2962/jak-wyczyscic-pralke-4-domowe-sposoby-na-czyszczenie-pralki
- https://dom.wp.pl/jak-samodzielnie-wyczyscic-filtr-w-pralce-poradnik-praktyczny-6269031409846401a
- https://www.homebook.pl/artykuly/4986/czyszczenie-zmywarki-domowymi-sposobami-czym-i-jak-czyscic-zmywarke-do-naczyn