Tak, to od ciebie zależy, czy powietrze będzie czyste, woda świeża i zdrowa, a w lesie spotkamy sarny i dziki. Każda i każdy z nas jest odpowiedzialny za czystość planety, na której żyjemy. Więc jak o nią dbać?
Zacznij od recyklingu i segregacji odpadów!
Upewnij się, że oddajesz do recyklingu wszystkie odpady, które można przetworzyć, takie jak plastik, szkło i papier. Możesz też zachęcić swoich sąsiadów, by segregowali śmieci. Przekonaj ich, że recykling i segregacja sprawią, że Wasza okolica będzie czystsza. Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, takie działanie przyniesienie nie tylko korzyści dla środowiska, ale też sprawi, że będziecie mniej płacić za wywóz odpadów.
Ogranicz też zużycie plastiku. Unikaj jednorazowych opakowań i produktów z plastiku. Na zakupy zabieraj ze sobą torby materiałowe, które możesz wielokrotnie wykorzystać. W sklepach wybieraj produkty, które można samodzielnie odważyć i włożyć do własnych opakowań. Masz w domu torebki foliowe po poprzednich zakupach? Zamiast się ich pozbywać, spróbuj je jeszcze wykorzystać. Mogą Ci posłużyć np. jako worki na śmieci.
Przeczytaj też: Ekologiczne opakowania żywności – czy to w ogóle możliwe?
Ochrona środowiska naturalnego – oszczędzaj energię i ogrzewaj rozsądnie
Czy wiesz, że możesz dbać o lokalne środowisko nawet bez wychodzenia z domu? W jaki sposób? Oszczędzając energię i mądrze ogrzewając dom! Sprawdź, jak postępować, aby lepiej troszczyć się o środowisko.
- Zmniejsz zużycie energii w domu poprzez wyłączanie świateł i urządzeń elektronicznych, kiedy nie są potrzebne.
- Zainstaluj energooszczędne żarówki i sprzęt AGD o wysokiej klasie energetycznej.
- Zadbaj o izolację termiczną swojego mieszkania lub domu.
- Jeśli mieszkasz w domu, ogrzewaj dom paliwem, które wytwarza jak najmniej spalin lub nie wytwarza ich w ogóle.
Zastanawiasz się, jak te działania pozwolą Ci zadbać o środowisko naturalne? To bardzo proste! Jeśli nie będziesz generować dużych ilości energii, a także jeśli ograniczysz emisję spalin, powietrze w Twojej okolicy będzie czystsze.
Modernizacja domu i systemu grzewczego będzie wymagać od Ciebie sporych nakładów finansowych. Możesz jednak w znacznym stopniu obniżyć ten koszt dzięki rządowemu programowi Czyste Powietrze. Jeśli zakwalifikujesz się do programu, możesz uzyskać dofinansowanie na termomodernizację budynku i montaż nowego urządzenia grzewczego – ekologicznego kotła, pompy ciepła, a nawet fotowoltaiki. Dofinansowanie jest udzielane w formie dotacji, dotacji z prefinansowaniem oraz dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego (Kredyt Czyste Powietrze udzielany przez wybrane banki, w tym Credit Agricole).
Przeczytaj też: Jak oszczędzać wodę i energię? Praktyczne porady
Jak chronić środowisko naturalne wokół siebie? Podróżuj mądrze
Podróżowanie własnym samochodem jest bardzo wygodne, jednak niestety – zwłaszcza w przypadku starszych samochodów spalinowych – generuje dużą ilość zanieczyszczeń. Jeśli więc masz taką możliwość, wybieraj publiczne środki transportu, np. tramwaj, autobus czy pociąg.
Mieszkasz w miejscu, w którym brakuje publicznej komunikacji? Zastanów się, czy nie warto zainwestować w samochód hybrydowy lub elektryczne. Tego typu pojazdy stają się coraz popularniejsze. Choć ich ceny są nadal wysokie, ich późniejsza eksploatacja może okazać się bardziej opłacalna, np. w porównaniu z autem na gaz czy benzynę. Czy wiesz, że możesz także liczyć na dofinansowanie auta elektrycznego? Więcej szczegółów na ten temat przeczytasz na stronie dotyczącej leasingu samochodów elektrycznych.
Jak dbać o środowisko w swoim sąsiedztwie? Dostarcz więcej tlenu!
Częstą bolączką dużych aglomeracji miejskich są problemy ze smogiem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zmiana sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny jest kluczowym sposobem walki z zanieczyszczeniami powietrza, ale nie jedynym. W oczyszczaniu środowiska naturalnego bardzo skuteczne mogą być także rośliny. Zieleń – rośliny, drzewa, krzewy – produkują tlen, a niektóre z nich także skutecznie oczyszczają okolice z zanieczyszczeń, Są to m.in.:
- paprocie,
- bluszcz,
- begonie,
- draceny,
- sosny,
- dęby,
- klony.
Co ważne, rośliny tworzą także przyjazne miejsce dla zwierząt i owadów. Jak mieć wpływ na zazielenienie własnej okolicy? Najprostszym sposobem jest oczywiście sadzenie roślin na swoim tarasie, balkonie lub w ogrodzie. Możesz też zorganizować społeczność lokalność i np. urządzić w swojej okolicy konkurs na najpiękniejszy zielony ogród. Skontaktuj się także urzędem zieleni w swoim mieście i dowiedz się, w jaki sposób Ty sam lub razem z sąsiadami możecie zgłosić potrzebę wykonania nowych nasadzeń w okolicy.
Aktywizacja społeczności lokalnej – przekonaj się, że w grupie siła!
Twoje pojedyncze działania mogą sprawić, że okolica wokół Ciebie stanie się czystsza. Jeśli jednak chcesz zwiększyć moc swoich działań, zbierz więcej osób chętnych do działania. Organizowanie lokalnej społeczności do wspólnych akcji nie tylko przyniesie bardziej widoczne efekty, ale też pozwoli Ci nawiązać nowe znajomości.
Nie obawiaj się więc brać udziału w akcjach społecznych. Dołącz do lokalnych inicjatyw związanych z ochroną środowiska, np. sprzątania okolicy, sadzenia drzew, segregacji odpadów czy organizacji zbiórek elektrośmieci. Sprawdź też nasze akcje #mniejplastiku:
- Akcja Czysta Odra – w 2022 roku udało się posprzątać cały, 854-kilometrowy odcinek Odry w zaledwie 10 dni. Chcesz dołączyć do akcji? Nowa edycja startuje na przełomie kwietnia i maja 2023 roku! To nic nie kosztuje i możesz wziąć udział w wydarzeniu, kiedy chcesz.
- Akcja Czysta Wisła – w 2022 pokonaliśmy ponad 100-kilometrową trasę – pieszo, na rowerach i kajakami, sprzątając brzeg ze śmieci. Teraz Ty też możesz dołączyć do sprzątania królowej polskich rzek! Śledź aktualności na stronie https://www.credit-agricole.pl/mniejplastiku, aby dowiedzieć się, kiedy znowu ruszamy w ekologiczną podróż.
W Twojej okolicy nie są organizowane żadne wydarzenia na rzecz ochrony środowiska? Może czas, żebyś to właśnie Ty, razem ze znajomymi osobami z sąsiedztwa, się tym zajął. Dziel się swoją wiedzą o ekologii ze znajomymi i rodziną. Zwiększaj świadomość społeczną i wpływaj na zmianę nawyków konsumenckich. Zorientuj się też, czy w Twojej okolicy nie działa fundacja, która mogłaby wesprzeć Cię w lokalnych działaniach.
Przeczytaj też: Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w służbie ekologii