Wraz z początkiem roku chętnie otwieramy kalendarze, poszukując idealnego terminu na wypoczynek. Kiedy w 2024 roku warto wziąć urlop, aby w połączeniu ze świętami i dniami ustawowo wolnymi od pracy cieszyć się długimi weekandami? Planując sprytnie, możemy zyskać nawet do 11 dni wakacji przy minimalnym wykorzystaniu dni urlopowych. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Urlop w 2024. Dni ustawowo wolne od pracy w 2024 roku
W tym roku mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy, z czego 10 wypada w dni robocze.
1 stycznia — Nowy Rok (poniedziałek)
6 stycznia — Trzech Króli (sobota)
31 marca — Wielkanoc (niedziela)
1 kwietnia — Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)
1 maja — Święto Pracy (środa)
3 maja — Święto Konstytucji 3 Maja (piątek)
19 maja — Zielone Świątki (niedziela)
30 maja — Boże Ciało (czwartek)
15 sierpnia — Święto Wojska Polskiego (czwartek)
1 listopada — Wszystkich Świętych (piątek)
11 listopada — Święto Niepodległości (poniedziałek)
25 grudnia — Boże Narodzenie (środa)
26 grudnia — drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek)
Do których świąt warto dobrać kilku dni urlopu, aby wydłużyć sobie wolne?
Wielkanocny wypoczynek
Tegoroczna Wielkanoc wypada wyjątkowo wcześnie, bo 31 marca i 1 kwietnia. Po Nowym Roku to pierwsza okazja do dłuższego odpoczynku. Wystarczy, że po Wielkanocy weźmiemy 4 dni urlopu, a będziemy mogli cieszyć się aż 9 dniami wolnego (30 marca – 7 kwietnia).
Podwójna majówka
W maju na przedłużone weekendy mamy szasnę aż dwa razy – na początek i na koniec miesiąca. W zależności od tego, jak dużo dni urlopowych chcemy wykorzystać, możemy skorzystać z dłuższego lub krótszego wariantu. Biorąc zaledwie 3 dni wolnego (29 i 30 kwietnia oraz 2 maja), pozwoli nam to wypoczywać przez 9 dni (27 kwietnia – 5 maja) lub w krótszym wariancie – przez 5 dni, jeżeli z urlopu skorzystamy tylko 2 maja.
Kolejny przedłużony weekend szykuje nam się na koniec maja ze względu na Boże Ciało, które wypada w czwartek. 4 dni urlopu wziętego 27, 28, 29 i 31 maja umożliwią nam dziewięciodniowe wakacje (25 maja – 2 czerwca). Jeżeli jednak zdecydujemy się pójść na urlop tylko 31 maja, to i tak daje nam to 4 dni wolnego.
Sierpniowe wakacje
Sierpień przyniesie nam sytuację podobną do Bożego Ciała. Wypadające w czwartek, 15 sierpnia, święto to kolejna okazja do dłuższego wypoczynku. Warto wziąć urlop 12, 13, 14 i 16 sierpnia, aby zyskać aż 9 dni wolnego (10-18 sierpnia). Dla tych, którzy jednak w sierpniu chcą oszczędnie gospodarować dniami urlopowymi, wystarczy poprosić pracodawcę o wolny piątek, 16 sierpnia, i cieszyć się dzięki temu czterodniowym weekendem.
Listopadowy relaks
Końcówka roku pozwoli nam na jeszcze dłuższe okresy odpoczynku. Pierwszą taką okazję będziemy mieli w listopadzie. Jak to zrobić? Wystarczy zaplanować 5 dni urlopu od 4 do 8 listopada, dzięki czemu zyskamy aż 11 dni wolnego (1-11 listopada)! W ten sposób sprytnie połączmy Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości w jeden długi urlop.
Po Świętach wrzuć na luz
Kolejna możliwość skorzystania z 11 dni odpoczynku przypadnie nam pod koniec grudnia, w okolicach świąt Bożego Narodzenia. 5 dni urlopu (23, 24, 27, 30, 31 grudnia) to szansa na spokojny czas przed Świętami i złapanie oddechu aż do końca roku (21-31 grudnia). A dla tych, którzy patrzą nieco dalej w przód, warto od razu zerknąć na kalendarz na 2025 rok – jeżeli urlop weźmiemy 2 i 3 stycznia, nasz świąteczno-noworoczny odpoczynek będzie mógł potrwać aż 17 dni (21 grudnia – 6 stycznia)!
Teraz, kiedy znasz już najkorzystniejsze terminy, czas podjąć decyzję i zacząć planować swój wymarzony urlop. Niech 2024 rok będzie rokiem pełnym odpoczynku i niezapomnianych wakacyjnych przeżyć!