Wiecie już, czym jest ślad węglowy oraz jak go obliczyć za pomocą kalkulatora śladu węglowego w wersji podstawowej i wersji rozszerzonej. Oba narzędzia są dostępne na naszej stronie internetowej w sekcji Zrównoważony rozwój i ESG. Zapraszamy Was zatem do zapoznania się z serią wskazówek, jak ograniczać swoje emisje w codziennym życiu. Dziś zajmiemy się śladem węglowym naszego domu.
Ogrzewanie i klimatyzacja
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że większość z nas ma prawdopodobnie niewielki wpływ na to, w jaki sposób są ogrzewane nasze mieszkania. Nadal jednak możemy zrobić wiele, by obniżać swoje indywidualne emisje poprzez rozważne korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania.
Według naukowców 20° C to optymalna temperatura pomieszczeń na co dzień. W zimie, gdy ogrzewamy nasze mieszkania, wychodząc z domu, zmniejszajmy temperaturę do 17-18° C. Zmniejszenie temperatury tylko o 1° C to około 5-8% mniejsze zużycie ciepła, a także oszczędność na rachunkach za ogrzewanie. Gdybyśmy wszyscy w Polsce zmniejszyli temperaturę w mieszkaniach w zimie o 1 stopień, ograniczylibyśmy nasze emisje dwutlenku węgla aż o 1 mln ton rocznie!*
Elektryczność
By skutecznie obniżać emisje CO2 wynikające z elektryczności, przede wszystkim warto zacząć od analizy sprzętów, z jakich korzystamy w naszych domach. Jeśli planujecie zakupy nowych sprzętów RTV i AGD, wybierajcie te, które posiadają najwyższą klasę energetyczną A. Klasa energetyczna to parametr, który określa efektywność energetyczną danego urządzenia (czyli jego oszczędność). Im mniej energii zużywa sprzęt, tym niższe koszty eksploatacyjne (oszczędność) i tym większa jego przyjazność dla środowiska (mniejsze zużycie zasobów).
Oszczędzaj wodę i segreguj odpady
Rozważne korzystanie z wody to zarówno oszczędność tego cennego zasobu umożliwiającego nam życie, jak i sposób na obniżanie emisji – gdy ograniczasz zużycie ciepłej wody, nie marnujesz ciepła, które potrzebne jest na jej ogrzanie. Ważna jest również zmiana nawyków związanych z korzystaniem z wody – wybierajmy krótki prysznic zamiast długiej kąpieli, zakręcajmy wodę podczas mycia zębów.
Segregujmy odpady i wrzucajmy je do odpowiednich koszy – prawidłowa segregacja skraca drogę odpadów do ponownego użycia lub ich przetworzenia (oraz generuje niższe emisje z ich transportu). A bardziej zaangażowane osoby mogą zaopatrzyć się w domowy kompostownik, dzięki któremu łatwo można zagospodarować odpady biodegradowalne, ograniczyć ilość śmieci i zyskać własny materiał do użyźniania roślin domowych.
Pytania?
Zbiór najważniejszych pojęć związanych z klimatem znajdziecie na Tergopedii, a jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do sekcji zrównoważony rozwój i ESG na stronie Credit Agricole, gdzie znajdziecie kalkulatory i bazę wiedzy. Działajmy razem dla dobra planety!
Artykuł powstał we współpracy ze start-upem TerGo.
* źródło: https://20stopni.pl/ogrzewaj-madrze/, dostęp dnia 28.05.2024