Pomaganie innym to przede wszystkim szansa na poprawę życia tych, którym pomagamy. Niesamowitą moc pomocy odczuwają nie tylko jej odbiorcy, ale także Ci, co pomoc niosą – nie ważne, czy pomagasz regularnie czy zdarzy Ci się zrobić komuś drobny dobry uczynek. Jakie korzyści niesie ze sobą pomaganie?
Pomaganie innym
Zacznijmy od… zmian Twoim organizmie Gdy pomagasz, Twój poziom endorfiny i dopaminy się podnosi, co poprawia Twoje samopoczucie, zmniejsza stres, a nawet łagodzi ból. Organizm również zaczyna produkować oksytocynę: to tak zwany hormon uspołecznienia, który wspiera budowanie relacji. Jak widać, już Twój organizm daje znać, że pomaganie jest dobrym pomysłem 🙂
Gdy tylko zaczniesz zbierać informacje o tym, kto może potrzebować Twojej pomocy (w mediach społecznościowych jest mnóstwo informacji o organizacjach czy fundacjach, które działają dla konkretnych grup odbiorców), Twoja świadomość, a także i wrażliwość, zwiększą się. Zaczniesz zauważać wokół siebie osoby, które potrzebują wsparcia, ale są również częścią Twojej społeczności. Może okazać się, że czekają Cię nowe, wyjątkowe znajomości. A nawet spojrzysz oczami tych, co żyją w inny sposób, jak np. osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Duża różnica, prawda? Ale i wiele podobieństw – nie zapominaj o nich!
Osób, które potrzebują Twojej pomocy, jest wiele
Są to seniorzy, ludzie z różnym stopniem sprawności, wychowankowie domów dziecka, pacjenci z chorobami przewlekłymi czy mniejszości: przedstawiciele różnorodnych narodowości, orientacji seksualnych lub wyznań. A to tylko niektóre grupy, które możesz wesprzeć. Nawet reakcją na ich potrzeby lub akty agresji, które dotykają ich na co dzień. Wciąż niewielu z nas na to reaguje. Możesz to zmienić. Właśnie Twoja uważność i odpowiedzialność zyskały punkty. Dobre uczucie, prawda? Pamiętaj proszę, aby w każdej sytuacji dbać również o swoje bezpieczeństwo– bądź rozważną bohaterką lub rozsądnym bohaterem.
Zaangażowanie w prace społeczne, wolontariat – choć zabrzmi to prozaicznie, to świetna pozycja w CV. Pokazuje, że potrafisz identyfikować się ze wspólnym celem, potrafisz działać zespołowo i chętnie angażujesz się w dodatkowe aktywności. Pracownik otwarty na niesienie pomocy to skarb!
Najlepszą nagrodą za pomoc, jest uśmiech
Najlepszą nagrodą za pomoc, jest uśmiech 🙂 Nic tak wyraźnie nie pokaże Ci, że warto było włożyć tyle trudu, niż wyraz wdzięczności wypisany na twarzy drugiego człowieka. Podarowanie ubrań ubogiej rodzinie, podanie starszej pani jej ulubionego jogurtu z najwyższej półki w supermarkecie, podarowanie zapasów karmy opiekunom lokalnego schroniska dla zwierząt… Dobrym człowiekiem możesz być zawsze i wszędzie.
Twoja wiedza i empatia rosną z każdym słowem: to zdecydowanie plus. Cieszę się, że Ci w tym pomogłam, pisząc ten artykuł. Kto wie, może największą korzyścią z pomagania będzie dla Ciebie odkrycie swojego powołania? Daj znać, koniecznie!