Pierwsi rolnicy otrzymali już środki z preferencyjnych kredytów udzielonych przez bank Credit Agricole. To bardzo atrakcyjna oferta dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwo i zadbać o płynność finansową. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać taki kredyt i na co można go przeznaczyć? Podpowiadamy!
Woj. wielkopolskie. Tu w miejscowości Kościelec swoje gospodarstwo prowadzi pan Grzegorz Kietliński. Na 200 ha, razem z synem i innymi współpracownikami uprawia ziemię i hoduje zwierzęta gospodarskie – byczki i jałówki. Rolnikiem jest od 30 lat, wcześniej pracował jako księgowy i dyrektor finansowy. Swoje gospodarstwo prowadzi w sposób nowoczesny, dlatego korzysta ze wsparcia w postaci kredytów preferencyjnych w banku Credit Agricole. To właśnie pan Grzegorz jest pierwszym klientem, który otrzymał finansowanie na rozwój swojego gospodarstwa z linii kredytowej UP.
– Gospodarstwo prowadzimy w sposób profesjonalny. Obecnie posiadamy bardzo nowoczesny park maszynowy, gdzie najstarsza maszyna rolnicza ma 3 lata. W sierpniu tego roku pobiliśmy rekord Polski w uprawie pszenżyta ozimego – z jednego hektara uzyskaliśmy ponad 11 ton plonów, przy normie wynoszącej ok. 7-8 ton z podobnego areału. Pozyskane środki z kredytu planuję przeznaczyć na dochowanie terminowości opłat, ale też na zakup paliwa, nasion, nawozów oraz środków ochrony roślin – opowiada gospodarz z Kościelca.
Minimum formalności
W ofercie Credit Agricole kredyty preferencyjne dla rolników są dostępne od początku sierpnia. Agrobiznes może wybierać spośród łącznie 10 linii kredytowych. Należą do nich kredyty inwestycyjne (linie RR i PR), kredyty inwestycyjne (linie Z, MRcsk) oraz kredyty na przywrócenie działalności po klęsce żywiołowej (linie K01, DK01, K02, DK02, KPS). Jednym z najbardziej popularnych produktów wśród rolników jest kredyt z linii UP, który jest przeznaczony na utrzymanie płynności finansowej gospodarstwa. Z tego rozwiązania skorzystał właśnie Andrzej Kowal, który w miejscowości Dłużec w woj. warmińsko-mazurskim prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne, uprawiając ziemię i hodując zwierzęta gospodarskie na blisko 60 ha ziemi.
– Oprócz zdrowia dla mnie najważniejsze jest, by iść do przodu, nie zostawać w tyle. Dlatego teraz jesteśmy w trakcie budowy obory, a znajdą się tam bezprzewodowa dojarka, wyciąg, stół paszowy. Chcę zapewnić wszelkie wygody zwierzętom, ale także sobie, żeby łatwiej nam się tu pracowało. Cieszę się, że wszystkie formalności poszły tak sprawnie. Jestem bardzo zadowolony z obsługi doradczyni, która wszystko mi wytłumaczyła. Nauczyła mnie również, jak obsługiwać aplikację do konta, nigdy wcześniej nie używałem takich rozwiązań, więc dla mnie to była prawdziwa nowość. Teraz swoje bankowe sprawy mogę załatwiać szybko, przelewy robię w kilku kliknięciach – opowiada pan Andrzej.
By ubiegać się o kredyt preferencyjny nie trzeba jeździć do placówki bankowej. Wystarczy skontaktować się z mobilnym doradcą agrobiznesowym, który odwiedzi gospodarstwo i wyjaśni wszelkie formalności. Już podczas pierwszego spotkania opiekun klienta może ocenić jego zdolność kredytową. Gdzie znaleźć mobilnego doradcę? Zainteresowani rolnicy mogą skorzystać z mapki, która znajduje się na stronie https://www.credit-agricole.pl/rolnictwo/kredyty/kredyty-preferencyjne. Wystarczy kliknąć w ikonę Credit Agricole, która symbolizuje dany obszar geograficzny. Wtedy zobaczymy kontakty do najbliżej zlokalizowanych doradców i numery ich telefonów.
Finansowanie dopasowane do potrzeb
Credit Agricole stawia na zapewnienie konkurencyjnych i atrakcyjnych produktów i rozwiązań dla polskich rolników, właśnie m.in. dzięki współpracy ze strategicznymi partnerami jak ARiMR czy Bank Gospodarstwa Krajowego.
– Za nami stoi 130-letnie doświadczenie Grupy Credit Agricole i jej historia wywodząca się od lokalnych spółdzielni rolniczych. Można więc powiedzieć, że troskę o rozwój przedsiębiorczości rolnej od zawsze mamy w swoim biznesowym DNA i jesteśmy sprawdzonym partnerem – mówi Damian Ragan, wiceprezes zarządu banku Credit Agricole.
Na co zatem można przeznaczyć środki finansowe pozyskane dzięki kredytom preferencyjnym? W zależności od indywidualnych potrzeb gospodarstwa mobilni doradcy mogą zaproponować finansowanie budowy, modernizacji czy remontu budynków, zakupu lub instalacji maszyn i urządzeń rolniczych w ramach inwestycji w rozwój produkcji rolnej (linia RR) czy w rozwój przetwórstwa rybnego (linia PR). Z kredytów można sfinansować także zakup gruntów i użytków rolnych. Z tym celem związane są dwie linie kredytowe: linia Z dla doświadczonych rolników na zakup nowych gruntów oraz linia MRCsk na zakup nowego lub powiększenie istniejącego gospodarstwa.
400 tys. bez zabezpieczeń
Aż z pięciu linii kredytowych mogą skorzystać rolnicy, których gospodarstwa zostały dotknięte skutkami niekorzystnych warunków atmosferycznych. Środki pozyskane z K01 i DK01 można przeznaczyć na przywrócenie funkcji użytkowych zniszczonych lub uszkodzonych budynków, maszyn i urządzeń oraz infrastruktury technicznej czy przywrócenie produkcyjności poprzez zakup kwalifikowanych materiałów uprawowych oraz stada inwentarza żywego. Z kolei z linii K02 i DK02 kredytobiorcy mogą pokryć koszty bieżących potrzeb związanych z produkcją rolną, m.in. na zakup kwalifikowanego materiału siewnego i szkółkarskiego, nawozów i środków ochrony roślin czy paliwa na cele rolnicze. Na wsparcie finansowe mogą również liczyć rolnicy, wznawiający produkcję trzody chlewnej, która ucierpiała na skutek afrykańskiego pomoru świń (linia KPS).
Ponadto bank Credit Agricole proponuje kredyty preferencyjne także z linii UP na utrzymanie płynności nawet do 400 tys. zł bez zabezpieczeń, na okres 60 miesięcy.
– Zapraszamy wszystkich rolników, którzy chcą rozwijać swoją działalność i potrzebują wsparcia w formie kredytów preferencyjnych lub gwarancji dla sektora rolnego, do kontaktu z naszymi mobilnymi doradcami. Zapewniamy wygodne formy finansowania, dopasowane do potrzeb sektora działalności – podsumowuje Arkadiusz Krygier, dyrektor Departamentu Współpracy z Partnerami i Wsparcia Sprzedaży MŚP i Agrobiznesu Credit Agricole.