Zdarza Ci się wrócić z zakupów bez potrzebnych rzeczy? A może masz trudności z kontrolowaniem tego, ile wydajesz w hipermarketach? Przyczyną obu tych sytuacji jest robienie niezaplanowanych zakupów pod wpływem chwili, a rozwiązaniem – tworzenie listy zakupów. Dowiedz się, jak powinien wyglądać praktyczny spis produktów, dzięki któremu każda wizyta w sklepie stanie się szybka i bezproblemowa.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są największe zalety listy zakupów,
- jak zrobić listę zakupów,
- dlaczego warto korzystać z aplikacji do tworzenia listy zakupów.
Zakupy to codzienność – nie każdy za nimi przepada, ale każdy musi zrobić je raz na jakiś czas. Choć w praktyce niewiele osób chodzi po sklepie z kartką lub telefonem w dłoni, to zakupy z listą dają naprawdę wiele korzyści!
Zobacz także: Ekokuchnia – przeorganizuj się!
Lista zakupów – dlaczego warto ją robić?
Główną zaletą dobrze skonstruowanej listy zakupów jest to, że znajdują się na niej wszystkie artykuły, których będziesz potrzebować w najbliższym czasie. Dlatego nie ma szansy, że w sklepie zapomnisz włożyć do wózka proszek do prania czy masło i zauważysz to dopiero, gdy zechcesz zrobić pranie lub kanapkę. Lista to najprostszy i najlepszy sposób, aby pamiętać o wszystkim. Ale to niejedyna jej zaleta. Zacznij przygotowywać listę zakupów na tydzień lub dowolny inny okres przed każdym wyjściem do sklepu, a szybko zauważysz liczne korzyści:
- Oszczędność czasu
Każda rzecz zapomniana na zakupach to konieczność ponownego wyjścia do sklepu, którego możesz uniknąć dzięki liście. Dodatkowo wizyta w markecie ze spisanymi na kartce czy w telefonie potrzebnymi produktami trwa znacznie krócej niż chaotyczne krążenie między półkami.
- Oszczędność pieniędzy
Jeśli idziesz do sklepu bez listy zakupów, istnieje duża szansa, że wyjdziesz z niego z produktami, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Duże i kolorowe napisy „promocja” czy „wyprzedaż” przyciągają wzrok, a obniżona cena zachęca do zakupu. Pamiętaj jednak, że jeśli nie potrzebujesz danej rzeczy, to na promocji wcale nie zyskasz. Wydasz tylko pieniądze, które możesz przeznaczyć na kolejne zakupy lub coś zupełnie innego.
- Oszczędność jedzenia
W sklepach niejednokrotnie można usłyszeć przyjemną muzykę i poczuć zapach ciepłego chleba czy świeżej wędliny. To powoduje, że masz ochotę kupić więcej – szczególnie, jeśli w brzuchu jest pusto. Ale przecież wcale nie jesteś w stanie zjeść dużo więcej niż zazwyczaj. Dlatego pięknie wyeksponowane produkty spoza listy zakupów, które trafią do Twojego koszyka, mogą się zmarnować.
Zobacz także e-poradnik: Dobre patenty na oszczędzanie
Lista zakupów krok po kroku
W internecie znajdziesz wiele gotowych list zakupów. Prawda jest jednak taka, że najlepiej stworzyć własny spis potrzebnych produktów. Gotowe szablony mogą być dobrą inspiracją, ale nie warto ich traktować jak wyznacznika. Zawierają one standardowe, najczęściej kupowane pozycje, które jednak i tak musisz dopasować do swoich potrzeb – lepiej więc nie tracić czasu i stworzyć spis szyty na miarę. Jak zatem zrobić własną listę zakupów na cały tydzień? Podpowiadamy:
- Zrób przegląd kuchni
Zanim zaczniesz cokolwiek pisać, dokładnie sprawdź zawartość lodówki, zamrażarki oraz wszystkich szafek. Nie zapomnij też o miejscu, w którym trzymasz chemię gospodarczą.
- Zastanów się, czego będziesz potrzebować w tym tygodniu
Zrób wstępny jadłospis na cały tydzień. Nie musisz dokładnie planować każdego posiłku – wystarczy, że oszacujesz, jakie produkty i w jakiej ilości będą Ci potrzebne. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wyrzucania nadwyżek jedzenia.
- Spisz listę z podziałem na kategorie
Artykuły na liście zakupów podziel według alejek sklepowych, w które wchodzisz, robiąc zakupy (warzywa i owoce w jednym miejscu, pieczywo w innym, chemia osobno itd.). Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego biegania po sklepie.
- Dopisz ilości produktów
Nie wystarczy zapisać na liście zakupów „marchewka” – trzeba również podać, ilu sztuk tego warzywa potrzebujesz. O ile osoba wykonująca listę prawdopodobnie będzie mniej więcej pamiętać, jaka ilość danego produktu powinna się znaleźć w wózku, o tyle inny domownik już niekoniecznie. Dlatego dobrą praktyką jest każdorazowe zapisywanie ilości na wypadek, gdyby po zakupy miał wybrać się zamiast Ciebie ktoś inny.
Niektórzy wolą spisywać listę zakupów na bieżąco, gdy widzą, że dana rzecz kończy się w domu. To dobre rozwiązanie, o ile przed samym wyjściem do sklepu sprawdzisz, czy wszystkie informacje są aktualne. Szkoda byłoby np. zdublować zakup, który zrobił już inny domownik.
Zobacz także: Jak być zero waste we własnym domu?
Lista zakupów – aplikacje, które zastąpią tradycyjną kartkę
Tradycyjna, papierowa lista zakupów ma wielu zwolenników, ale bywa niepraktyczna – chociażby dlatego, że łatwo zostawić ją w domu. To częsty problem, szczególnie tych osób, które dopiero zaczynają chodzić na zakupy ze spisem potrzebnych produktów. Dobrą alternatywą dla papieru jest smartfon, który z reguły zawsze masz przy sobie. To rozwiązanie wygodne i praktyczne – chociażby dlatego, że możesz na bieżąco wykreślać pozycje z listy, bez noszenia ze sobą długopisu.
Cyfrową listę zakupów możesz stworzyć w postaci zwykłej notatki lub za pomocą jednej z wielu aplikacji mobilnych, przeznaczonych specjalnie do tego celu. Wiele z nich ma ciekawe dodatkowe funkcje, takie jak informacje o promocjach czy udostępnianie listy innym osobom.
Zobacz także: Jak mądrze kupować żywność?
Skorzystaj z naszych porad i oszczędzaj czas, pieniądze oraz żywność dzięki zakupom z listą! Z pewnością szybko zauważysz pozytywne zmiany, do których warto przekonać także pozostałych domowników.