Nowy rok to zawsze okres realizacji postanowień noworocznych. Siłownia, zdrowe żywienie, rzucenie palenia, nauka języka – te najczęściej wybierane postanowienia, często wymagają wielu wyrzeczeń i silnej woli, by je realizować. W poniższym artykule pomogę Ci uświadomić sobie, dlaczego to, co sobie zaplanowałeś, jest dla Ciebie tak naprawdę ważne.
Na pewno nie znajdziesz informacji jak osiągnąć swój cel, ale chciałbym przybliżyć Ci jedno z narzędzi, które pomoże Tobie zmotywować się, aby ten cel osiągnąć.
Motywację dzielimy na wewnętrzna i zewnętrzną. Motywacja zewnętrzna pochodzi z czynników często materialnych i tak samo często może być krótkotrwała. Natomiast drugi rodzaj motywacji, czyli motywacja wewnętrzna, potrafi być długotrwała i na niej chciałbym się skupić w tym artykule.
Strategia Motywacji Błyskawicznej, a dokładniej Motywacja Błyskawiczna, jest wynikiem ponad 20 lat pracy dr Michaela Pantalona na Uniwersytecie Yale. Metoda ta oparta jest na sześciu pytaniach skierowanych do osób, na które chcemy wpłynąć za jej pomocą. Zostały one opracowane tak, aby uświadomić innym lub sobie wewnętrzne powody, przez które chcemy osiągać to, co sobie zaplanowaliśmy.
M. Pantalon w opisanym przez siebie procesie motywacji zwraca szczególną uwagę na pytanie dlaczego chcemy osiągnąć swój cel, a nie na tym jak to zrobimy. Przy odpowiednim stopniu zmotywowania osoba motywowana sama dojdzie do tego, w jaki sposób może ten cel osiągnąć. Sposób ten opiera się w pewnym stopniu na metodzie 5 WHY. Kilkukrotne zadanie sobie pytania ‘dlaczego?’ pozwala nam dotrzeć do prawdziwego powodu, motywującego nas do osiągnięcia wyznaczonego celu.
Chcę nauczyć się języka angielskiego.
Dlaczego?
Ponieważ wtedy mógłbym/mogłabym poznawać innych ludzi zza granicy i nawiązywać nowe relacje.
A dlaczego?
Sam/sama kiedyś chciałem/chciałam wyjechać za granicę, ale bałem/bałam się, że nie będę stanie się porozumieć.
A dlaczego chciałabyś/chciałabyś to zrobić?
Zawsze interesowało mnie jak wygląda życie innych ludzi za granicą. Jestem ciekawy jak żyją, co jedzą, co robią w wolnym czasie. Odmienność kulturowa jest dla mnie bardzo interesującym tematem, a znajomość języka pozwoli mi poznać to wszystko bliżej.
Jest to prosty przykład tego, jak nasze plany mogą zawierać w sobie powody motywujące nas do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. W opisanej sytuacji celem nie jest sama nauka języka obcego, a związane z nim pozyskanie komfortu komunikacji, stworzenie szansy na nawiązanie nowych znajomości i możliwość swobodnego poznania nowych miejsc.
Pozwolisz, że zadam Ci kilka pytań?
M. Pantalon opisuje, jak bardzo ważny w motywacji jest wpływ poczucia autonomii Twojej lub Twojego rozmówcy. W procesie motywacji musisz pamiętać, że realizacja celu to tylko i wyłącznie Twój wybór. W sytuacji, w której zmuszamy siebie lub kogoś do zrobienia czegoś, może pojawić się opór, co jest naturalnym ludzkim odruchem. Zamiast zastanawiać się co musisz zrobić, zastanów się dlaczego chciałbyś to zrobić.
Pytanie nr 1: Dlaczego mógłbyś dokonać zmiany?
Pytanie nr 2: W jakim stopniu, w skali 1-10, jesteś gotowy na zmianę?
Pytanie nr 3: Dlaczego nie wybrałeś mniejszej liczby?
Pytanie nr 4: Wyobraź sobie, że nastąpiła zmiana – jakie byłyby jej pozytywne skutki?
Pytanie nr 5: Dlaczego te skutki są dla Ciebie ważne?
Pytanie nr 6: Jaki jest pierwszy krok, jeśli taki istnieje?
Sam niejednokrotnie miałem okazję zastosować tę metodę wśród swoich znajomych. Na początku nie było to łatwe. Najtrudniejsze okazało się formułowanie zdań w taki sposób, aby utrzymywać naturalny tok rozmowy. Tok, który zapewniłby pełen komfort mojemu rozmówcy.Im częściej jednak starałem się sięgać po tę metodę, tym bardziej stawała się ona przystępna i łatwa, tak że z czasem opanowałem umiejętność właściwego kierowania rozmowy.Któregoś razu zdecydowałem się wykorzystać ją na moim bliskim znajomym. Miałem obawy, gdyż wiedziałem, że jest on osobą o silnym i stanowczym charakterze. Czułem, że w jego przypadku metoda ta może się nie sprawdzić. Nie spodziewałem się, jak bardzo efekt może mnie zaskoczyć. Pomimo twardego charakteru, udało mi się sprawić, że znajomy uświadomił sobie swoje wewnętrzne przesłanki, dla których chciał osiągnąć wyznaczony sobie cel. Spowodowało to, że w trakcie krótkiego dialogu jego nastawienie do sytuacji zmieniło się diametralnie. W tym przypadku chodziło o jedną z dyscyplin sportowych, w której znajomy chciał się sprawdzić. Z powodu braku szybkich efektów jego zapał do ćwiczeń spadł. Jednak po dostrzeżeniu prawdziwego powodu, dla którego tak naprawdę rozpoczął treningi, jego motywacja zdecydowanie wzrosła. Zamiast zrezygnować, stworzył plan, za pomocą którego udało mu się jasno określić swoje cele oraz drogę do ich osiągnięcia. Wtedy naprawdę poczułem, jak skuteczna jest metoda motywacji błyskawicznej.
Co zrobić, żeby podtrzymać motywację ?
Ciesz się tym, co robisz.
Łatwiej wykonywać czynności, które sprawiają nam przyjemność. Jeżeli to możliwe, wyznaczaj sobie cele, które będą dla Ciebie ekscytujące. Zmuszanie się do czegoś czego nie lubisz, może mieć niekorzystny wpływ na Twój poziom motywacji. Sam czasami wstaję bardzo wcześnie tylko po to, by poćwiczyć – dla niektórych byłoby to bardzo trudne, lecz dla mnie to nic wielkiego. Dlaczego? Ponieważ po prostu lubię to robić.
Pamiętaj, by się nagradzać.
Nagroda jest ważna. Otrzymanie jej może nas bardzo motywować do działania. Przy większych celach pamiętaj, że warto podzielić je na mniejsze i regularnie nagradzać się za poszczególne osiągnięcia. Takie docenianie się może pomóc potrzymać poziom motywacji. Mniejsze nagrody można wyznaczyć sobie przy odpowiednio zaplanowanych kamieniach milowych swojego celu.
Bądź cierpliwy.
Nie wszystko co zaplanujemy przychodzi do nas od razu. Nierzadko osiągniecie celu wymaga wiele czasu. Staraj się nie zniechęcać zbyt szybko, gdy jeszcze nie widzisz efektów. Nie zawsze chodzi o cel, a o przebytą drogę i to, czego w trakcie niej się nauczymy. Pamiętaj, nie od razu Rzym zbudowano.
Dobre nastawienie to podstawa.
Odpowiednie podejście sprzyja utrzymaniu poziomu motywacji, który pomoże Ci w realizacji planów. Łatwiej osiągnąć wyznaczony cel, jeżeli naprawdę wierzymy, że jesteśmy w stanie to zrobić. Negatywne myśli mogą mieć niekorzystny wpływ na nas, a to może spowodować zamknięcie się na nowe rozwiązania i doprowadzić do spadku wewnętrznej motywacji.
Zapisz i zaplanuj sobie termin tego co chcesz osiągnąć.
„Cel bez daty jest tylko marzeniem – marzenie z datą jest celem”. Brak określenia dokładnego terminu realizacji zadania może przyczynić się do prokrastynacji. Regularne odkładanie na później zaplanowanych zadań może skutkować tym, że ciężej będzie Ci do nich wrócić.
„Aby przebyć tysiąc mil, trzeba zrobić pierwszy krok.” – Bruce Lee
A więc.. Jaki jest pierwszy krok, jeśli taki istnieje?
Polecam Ci te książki:
Spencer Johnson „Kto zabrał mój ser?”
Pantalon Michael „Motywacja. Metoda sześciu kroków”