IKE, IKZE, PPK, OFE, PPE i inne – istnieje wiele programów, które pozwalają na gromadzenie oszczędności. Nasuwa się pytanie, który wybrać? Poniżej prezentuję listę programów inwestycyjnych do których mam dostęp i które dają największe korzyści z przystąpienia (z mojego punktu widzenia).
Przez korzyści rozumiem głównie stopy zwrotu, płynność, dywersyfikację, możliwość ominięcia podatku Belki oraz czas, na który trzeba zamrozić kapitał. Analiza uwzględnia moją indywidualną sytuację prawną i finansowa oraz odzwierciedlają moje cele inwestycyjne i poziom akceptowanego ryzyka. Może ona przydać się także każdemu innemu inwestorowi, pod warunkiem, że uwzględni on własną sytuację finansową, prawną, poziom akcentowanego ryzyka oraz swoje cele inwestycyjne.
Założenia:
– rynek jest efektywny – oznacza to, że nie możemy przewidzieć, które inwestycje są lepsze po uwzględnieniu ryzyka inwestycyjnego;
– inwestycje trzymam do terminu wymagalności – nie wychodzę z inwestycji przed zakończeniem programu inwestycyjnego;
– korzyści finansowe wynikające z przystąpienia do programu rozpoznaję jako zyski z inwestycji w momencie przystąpienia do programu – ze względu na indywidualną sytuację każdego inwestującego, wszystkie korzyści rozpoznajemy w momencie wpłaty środków do programu, a nie rozkładamy proporcjonalnie na liczbę lat uczestnictwa w programie.
Warto zaznaczyć, że przedstawiona poniżej analiza ma jedynie uproszczony charakter i nie ma odniesienia do wszystkich inwestorów. Jest to jedynie odniesienie do mojej prywatnej sytuacji. Poniższa analiza nie jest poradą ani rekomendacją prawną, podatkową ani inwestycyjną. Z tego powodu przed wyborem inwestycji należy skonsultować się z radcą prawnym, doradca podatkowym i doradca inwestycyjnym.
1. Wpłata podstawowa na PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe
Korzyść na starcie ponad 75% oraz brak podatku od zysków kapitałowych
PPK powstały w 2019 roku i służą do systematycznego oszczędzania. Przystępujący do programu wpłaca co miesiąc 2% wynagrodzenia brutto (pod pewnymi warunkami można mniej). Jeżeli to zrobi, otrzyma dodatkową dopłatę od pracodawcy w wysokości 1,5% miesięcznie. Oznacza to, że korzyść z przystąpienia do programu (jeżeli ją od razu rozpoznamy) wynosi aż 75%. Warto dodać, że każdy pracownik zapisany do PPK otrzyma wpłatę powitalną od Państwa w wysokości 250 zł, a pozostając w programie, można liczyć na dopłatę roczną w wysokości 240 zł.
Jeżeli chcemy zachować korzyści podatkowe, środki z programu możemy wypłacić dopiero po ukończeniu 60 roku życia. Warto zaznaczyć, że z programu można zrezygnować, a nawet wypłacić środki przed zakończeniem trwania programu. Takie wypłaty zostaną jednak oskładkowane i opodatkowane.
Zalety:
+ Możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych.
+ Dopłata pracodawcy – w wysokości 1,5% wynagrodzenia brutto.
+ Dopłata Państwa.
Wady:
– Ryzyko zmian prawnych – co w przeszłości miało już miejsce np. OFE lub książeczki mieszkaniowe.
– Konieczność utrzymywania środków aż do emerytury jeżeli chcemy zachować większość korzyści podatkowych.
2. Uczestnictwo w Programie Akcji Pracowniczych
Korzyść na starcie około +17%
Jako pracownik Credit Agricole Bank Polska S.A., mam dostęp do programu akcji pracowniczych. W ramach tego programu mogę zakupić akcje Credit Agricole S.A. z 20% dyskontem. Oznacza to, że stopa zwrotu z takiej inwestycji (gdy od razu rozpoznamy zysk) wynosi nawet 25%. Jeżeli nie jesteś pracownikiem Credit Agricole Bank Polska S.A., zapraszamy do dołączenia do naszego zespołu. Oferty pracy znajdziesz tutaj.
Zalety:
+ Możliwość zakupu akcji Credit Agricole S.A. z 20% dyskontem.
+ Zaletą tego programu jest, że trwa tylko 5 lat po czym akcje można odsprzedać. Jest to więc duża korzyść w porównaniu do IKZE, gdzie środki muszę trzymać aż do 65 roku życia aby nie utracić korzyści podatkowych.
Wady:
– Niestety od kwoty dyskonta (20%) zapłacę składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatek dochodowy. Zakładam, że 1/3 tej kwoty zostanie przeznaczona na podatki– co oznacza szacowaną korzyść na poziomie 17%.
– Wadą programu jest brak dywersyfikacji. W ramach tego programu otrzymuję akcje Credit Agricole S.A. Jednak mogę ten program połączyć z innymi inwestycjami/programami oszczędzania, które już posiadam, dzięki temu osiągnę zamierzony efekt dywersyfikacji.
3. IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego
Korzyść na starcie około +22% oraz brak podatku od zysków kapitałowych
Lub korzyść na starcie 7% oraz brak podatku od zysków kapitałowych
W ramach IKZE, pod pewnymi warunkami, możemy obniżyć podstawę opodatkowania przy podatku PIT. Z tego powodu, w zależności czy przekraczamy próg podatku 32%, dostaniemy zwrot podatku 32% bądź 17%. W tym programie zapłacimy jednak 10% od całości inwestycji po przejściu na emeryturę w wieku 65 lat (zryczałtowany podatek). Oznacza, to że efektywna korzyść wynosi między 22% a 7% – w zależności od tego w jakim progu się znajdujemy.
Zalety:
+ Obniżenie podstawy opodatkowania przy podatku PIT – dzięki temu zapłacę mniejszy podatek.
+ Możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych, jeżeli utrzymam środki do 65 roku życia.
Wady:
– Wadą programu jest konieczność trzymania środków do 65 roku życia, jeżeli chcemy utrzymać korzyści podatkowe.
– 10% podatek od wszystkich zgormadzonych środków po zakończeniu okresu inwestycji (zryczałtowany podatek).
4. IKE – Indywidualne Konto Emerytalne
Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych.
Dzięki IKE mam możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych. Na IKE można co roku wpłacić maksymalnie 300% prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Oszczędzający mogą wcześniej wycofać zgromadzone na IKE oszczędności, jednakże wiąże się to z koniecznością zapłacenia 19% podatku od dochodów kapitałowych, tak jak w przypadku innych inwestycji.
Zalety:
+ Możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych jeżeli utrzymam środki do 60 roku życia.
Wady:
– Wadą programu jest konieczność trzymania środków do 60 roku życia, jeżeli chcemy utrzymać korzyści podatkowe
5. Wpłata dodatkowa na PPK
Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych.
Oprócz podstawowych wpłat na PPK mam możliwość dokonania wpłaty dodatkowej w wysokości 2% wynagrodzenia brutto miesięcznie. Zyski z tej wpłaty, pod pewnymi warunkami, mogą być zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Jest to więc konstrukcja bardzo podobna do IKE. Biorąc pod uwagę, że z IKE związane jest zdecydowanie mniejsze ryzyko zmian prawnych oraz, że w IKE mamy większą możliwość wyboru przedmiotu inwestycji, lepszą decyzją w mojej sytuacji jest program IKE niż program dodatkowych wpłat na PPK.
Zalety:
+ Możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych.
Wady:
– Konieczność utrzymywania inwestycji aż do emerytury, jeżeli chcemy utrzymać korzyści podatkowe.
– Ryzyko zmian prawnych – co w przeszłości miało już miejsce np. OFE lub książeczki mieszkaniowe.
Podsumowując
Biorąc pod uwagę moją sytuację prawną i finansowa oraz moje cele inwestycyjne i poziom akceptowanego ryzyka, najlepszy, z mojego punktu widzenia, jest program PPK – jednak jedynie w zakresie wpłat podstawowych. Najbardziej obawiam się zmian prawnych, które mogą dotyczyć:
– nacjonalizacji zgromadzonych środków,
– nałożenia dodatkowych podatków, które obecnie nie występują,
– zawężenia polityki inwestycyjnej – konieczność inwestycji w spółki należące do Państwa w celu ich ratowania w przyszłości np. kopalnie węgla kamiennego.
Jeszcze raz chcę podkreślić, że powyższa analiza opiera się na wielu założeniach i dotyczy jedynie mojej sytuacji. Zachęcam do wykonania przez Ciebie swojej analizy i wybrania najlepszego programu inwestycyjnego dla Ciebie. Zachęcam również do kontaktu z doradcami w placówkach bankowych, którzy przedstawią rozwiązania dostępne w Credit Agricole Bank Polska S.A.