Na czym polega networking?
Samo słowo w ostatnich latach stało się bardzo modne i popularne, chyba równie mocno jak kolekcjonowanie znajomych na portalach społecznościowych. Czy te dwa elementy można ze sobą łączyć? Czy to połączenie może nam przynieść wymierne korzyści i wpłynąć na nasza karierę?
Jestem przekonana że tak, choć mogę być nieobiektywna jako fanka networkingu 🙂 Zacznijmy od tego czym naprawdę jest networking. Cytując Grzegorza Turniaka, największego promotora tego rozwiązania w naszym kraju: „networking jest świadomym procesem wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzonym za pomocą wzajemnie korzystnych kontaktów”.
Jeśli sądzisz, że mając setki, może nawet tysiące znajomych na portalach społecznościowych, jesteś znakomitym networkerem, to szybko zadaj sobie pytanie: jakie korzyści wynikają z posiadania tak dużej liczby znajomych? W networkingu nie chodzi o płytkie znajomości, czy długą listę numerów. Podstawą jest oczywiście nawiązanie nowych znajomości, jednak celem jest ich utrzymanie, rozwój i możliwość wzajemnej wymiany informacji i pomocy. Co ważne, relacje networkingowe powinny przynosić korzyści obu stronom. Żeby znajomość wspięła się na wyższy szczebel, na którym skuteczny zacznie być networking – potrzebne jest zaufanie, które buduje się z czasem. Dlatego tak ważne jest, by nie przechodzić od razu do konkretów i sprzedaży.
Jak pozyskiwać kontakty?
Niewykluczone, że czytając ten artykuł posiadasz już bazę znajomych na Twoich profilach społecznościowych. Może nawet udzielasz się na forach dyskusyjnych? To dobry początek do budowania przemyślanej sieci kontaktów.
Jeśli chcesz budować swoją karierę w oparciu o relacje networkingowe, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie znajomości pomogą Ci w jej kreowaniu czy realizacji. Warto jest wykonać ćwiczenie i sprawdzić, jakie grupy znajomych już posiadasz i w jakich tematach możesz pogłębiać z nimi relacje. Zapewne część Twoich znajomych będzie mogła być wsparciem już na starcie budowania Twojej ścieżki zawodowej. Kolejnym krokiem będzie pozyskiwanie nowych kontaktów 🙂
Internet to miejsce, gdzie w szybki, prosty i również tani sposób możesz pozyskać kontakty branżowe, skupione wokół interesujących Cię tematów, mogące podpowiedzieć Ci, jak wygląda praca w firmie, którą się interesujesz. Zapisz się do grup tematycznych, forów dyskusyjnych, uczestnicz w webinariach (często bezpłatnych) lub streamach na żywo. Dobrze jest być aktywnym, zadawać pytania i dyskutować, a następnie kontynuować znajomości w tak zwanym kanale „priv”. W relacjach online ważna jest systematyka i stałe utrzymywanie kontaktu, a zaangażowanie to klucz do grona znajomych, którzy odwzajemnią się tym samym.
Spotkania branżowe, wykłady, konferencje, targi pracy, seminaria, jednym słowem – spotkania. Udział w nich pozwala osobiście poznać specjalistów różnych dziedzin i różnych firm, którzy posiadają spore możliwości, wiedzę i doświadczenie, które mogą być przydatne również dla Ciebie. Najważniejszy czas podczas tych spotkań, to przerwy lub dedykowane sesje networkingowe. Skoncentruj się na tym momencie i przygotuj się do niego: opracuj pytanie lub ciekawy wniosek dotyczący prezentowanego materiału, aby wciągnąć rozmówcę w dialog.
W różnych środowiskach branżowych można zauważyć inicjatywę spotkań, podczas których można wymieniać się wiedzą i doświadczeniem. To świetne okazje do tego, by w nieco luźniejszej atmosferze poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach, którzy są otwarci na dzielenie się wiedzą. Najlepszym przykładem branży, która ma dość mocno rozwinięte tego typu aktywności, jest IT. Jednak coraz częściej pojawiają się również inicjatywy pod hasłem „Śniadania HR”, „Projektowe Lunche”. Sprawdź, jak wyglądają takie spotkania z pasjonatami z Twojej branży.
Oczywiście nie tylko zaplanowane spotkania przynoszą możliwości networkingu. Umówmy się, nie wszystko da się zaplanować, a z okazji należy korzystać. Spotkania spontaniczne dają dużo większą swobodę działania i są mniej formalne. Wyjście do kina czy do parku na spacer powoduje, że jesteśmy bardziej naturalni i otwarci na nowe doświadczenia. Często zupełnie przez przypadek możesz poznać kogoś, kto pomoże Ci rozwinąć skrzydła.
To tylko kilka najważniejszych informacji odnośnie networkingu. Już niedługo opublikuję kolejną część moich przemyśleń odnośnie networkingu. Tym razem skupię się na tym, jakie są zasady dobrego networkera i jakie czasami negatywne emocje kojarzone są z networkingiem.