- 1 1. Chroń swoje dane osobowe
- 2 2. Aktualizuj swój program antywirusowy
- 3 3. Zawsze ustawiaj silne hasła
- 4 4. Nie zapominaj o wylogowaniu się
- 5 5. Zachowaj ostrożność używając bankowości elektronicznej
- 6 6. Nigdy nie odwiedzaj podejrzanych stron
- 7 7. Uważaj na wiadomości i linki nieznanego pochodzenia
- 8 8. Zawsze twórz kopię zapasową
- 9 9. Uważaj na fake newsy
- 10 10. Pamiętaj – nigdy nie jest za późno na edukację
Czy dajesz obcej osobie klucze do swojego mieszkania? Pewnie nie. A przecież właśnie tak wiele osób zachowuje się w sieci. Nieświadomie stajemy się wspólnikami internetowych oszustów, ryzykując utratę pieniędzy. Czas to zmienić! Dowiedz się, jak chronić swoje pieniądze przed cyberprzestępcami.
Internet ułatwia życie i codzienne bankowanie. Jednak warto pamiętać, że działają w nim także przestępcy, którzy czyhają na nasz błąd, by wykraść pieniądze lub dane. Można się przed nimi ustrzec stosując podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa.
1. Chroń swoje dane osobowe
Ludzie pokazują zbyt wiele w Internecie, chwaląc się np. zdanym prawem jazdy lub nowym dowodem. Czy wiesz, że takie działania mogą mieć bardzo poważne konsekwencje? W ten sposób złodzieje bardzo szybko identyfikują swoją ofiarę, ponieważ mogą poznać numer PESEL, adres zamieszkania i inne dane, które następnie wykorzystują do działań przestępczych. Nie publikuj swoich danych w sieci i nie pomagaj cyberprzestępcom.
2. Aktualizuj swój program antywirusowy
W każdej chwili możesz stać się ofiarą cyberataku. Zabezpiecz swoje urządzenia elektroniczne (komputer, tablet, smartfon) programem antywirusowym i regularnie go aktualizuj. Bądź o krok przed oszustami i nie daj się zaskoczyć.
3. Zawsze ustawiaj silne hasła
Według najnowszych badań, mniej niż połowa (48%) użytkowników Internetu stosuje silne hasła. Aby hasło było silne, musi być odpowiednio długie (co najmniej 8-12 znaków) i zawierać cyfry i znaki specjalne. Pomocne mogą okazać się gotowe generatory oraz tzw. menedżery haseł.
Nawet najsilniejsze hasło warto zmieniać co trzy miesiące. Tam, gdzie to możliwe – włącz m.in. opcję logowania dwuetapowego. Pamiętaj, że jest to pierwsza bariera, z jaką musi spotkać się cyberoszust, w trakcie próby włamania na Twoje konto. Spraw, by była twierdzą nie do zdobycia.
4. Nie zapominaj o wylogowaniu się
Silne hasła mają sens tylko wtedy, gdy pamiętasz o wylogowaniu się, podczas każdej przerwy w pracy. Ta czynność powinna być Twoim naturalnym odruchem. Jeśli pozostajesz zalogowany/a dłużej niż potrzebujesz i zostawiasz przy tym sprzęt bez nadzoru, zapraszasz do nadużycia, włamania czy przejęcia konta.
5. Zachowaj ostrożność używając bankowości elektronicznej
Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, jakich wymaga od ciebie bank, gdy korzystasz z bankowości elektronicznej.
Kupując w sklepach internetowych, sprawdzaj, czy mają one szyfrowane połączenie – oznaczone kłódką i odpowiednim certyfikatem. Płać tylko z własnego komputera lub telefonu. Nie wchodź też na stronę banku z linku w wyszukiwarce, lecz wpisuj adres ręcznie. Tak samo postępuj z numerem konta odbiorcy przelewu. Jeśli osoba podszywająca się pod „bank” pyta Cię o hasła, czy też inne poufne dane, np. kod PIN do karty płatniczej, nie odpowiadaj! Na pewno nie jest to bank, który nigdy nie pyta o Twoje poufne dane i hasła! Zachowuj ostrożność, nie spiesz się i nie rozpraszaj.
6. Nigdy nie odwiedzaj podejrzanych stron
Zanim wejdziesz na nieznaną Ci stronę internetową, upewnij się, że jest ona bezpieczna. Możesz w tym celu użyć wbudowanych narzędzi bezpieczeństwa przeglądarek internetowych, jednak najlepiej zastosuj dodatkowo zewnętrzne narzędzie do sprawdzania witryn. Warto również zweryfikować czy strona posiada certyfikat https. Chodzi o twoje bezpieczeństwo, dlatego pamiętaj – podejrzane strony i linki to także źródło wirusów.
7. Uważaj na wiadomości i linki nieznanego pochodzenia
Nigdy nie otwieraj wiadomości i dołączonych do nich załączników z nieznanych źródeł. Zawsze weryfikuj linki, które chcesz otworzyć i upewnij się, że wiesz, dokąd one zaprowadzą. Najedź myszką na dowolny link, żeby zweryfikować adres URL, z którym link jest naprawdę powiązany. Trzeba mieć świadomość, że najczęściej to właśnie w załącznikach mogą być ukryte złośliwe oprogramowania, wirusy i wiele innych.
8. Zawsze twórz kopię zapasową
Tworzenie kopii zapasowej danych, czyli tzw. „backup”, to nic innego jak dodatkowe zabezpieczenie Twoich plików. Służy ono do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty bądź uszkodzenia.
9. Uważaj na fake newsy
Cokolwiek czytasz – daj sobie czas na sprawdzenie źródła, autorów, datę publikacji, dokładną analizę tekstu i porównanie go z opiniami ekspertów. Cyberprzestępcy będą grać na Twoich emocjach oraz będą Tobą manipulować, produkując „fake newsy”, którym łatwo uwierzyć.
10. Pamiętaj – nigdy nie jest za późno na edukację
Zwracaj m.in. uwagę na komunikaty, jakie otrzymujesz od swojego banku na temat bezpieczeństwa. Chwila, którą poświęcisz na ich przeczytanie, może uchronić Cię w przyszłości przed utratą danych i pieniędzy.
Cyberprzestępcy próbują wykorzystać nasze codzienne nawyki do wykradania naszych pieniędzy i danych. Najskuteczniejszym sposobem walki z nimi jest… twoja czujność. Działaj ostrożnie i unikaj zagrożeń. Brak uważności sprawia, że możesz pomóc przestępcom się okraść.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o bezpiecznym poruszaniu się w sieci lub podejrzewasz, że jesteś ofiarą cyberataku, zajrzyj na stronę Credit Agricole i poznaj naszego Kapitana, który pomoże nie dać ci się złowić w sieci: https://www.credit-agricole.pl/bezpieczenstwo
Przydatne informacje i porady można znaleźć także na stronie Związku Banków Polskich: https://bankiwpolsce.pl/cyberbezpieczenstwo
Artykuł powstał we współpracy ze Związkiem Banków Polskich, w ramach kampanii „Nie pomagaj się okraść”