Czy na rachunkach za prąd faktycznie można sporo zaoszczędzić? Owszem. Ale nie tylko dzięki tak prostym rozwiązaniom, jak gaszenie światła po wyjściu z pokoju. Jeśli naprawdę chcesz ulżyć domowemu budżetowi, zainstaluj na dachu panele fotowoltaiczne. Wydaje Ci się, że to zbyt duży wydatek? Z pomocą przyjdzie Ci dogodny system ratalny.
Panele fotowoltaiczne
tekstu dowiesz się:
- do czego wykorzystuje się energię słoneczną,
- jakie korzyści można czerpać z instalacji fotowoltaiki,
- jak kupić fotowoltaikę na raty.
W ciągu zaledwie jednej godziny Słońce dostarcza Ziemi więcej energii niż ludzie zużywają przez rok. Według szacunków naukowców Słońce będzie świeciło jeszcze przez 4,5 miliarda lat, nie ma więc ryzyka, że ten zasób szybko się wyczerpie. Sama energia słoneczna jest oczywiście darmowa, zapłacić trzeba jedynie za jej przekształcenie na prąd elektryczny. Do tego są jednak potrzebne panele fotowoltaiczne.
Energia słoneczna a fotowoltaika – kalkulacja z astronomią w tle
O wykorzystaniu energii ze Słońca mówiło się już w pierwszej połowie XIX wieku, a w latach 50. XX stulecia ten teoretyczny pomysł znalazł praktyczne zastosowanie w amerykańskich satelitach i statkach kosmicznych.
Koszty wykorzystania promieni słonecznych do masowej produkcji energii elektrycznej zawsze były dużo wyższe niż tej pozyskiwanej z tradycyjnych źródeł. Przez długi czas energia ze słońca była stosowana tylko tam, gdzie użycie tradycyjnych metod było bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Energia ze Słońca zasilała więc m.in. kalkulatory, zegarki elektroniczne, fotoradary, sztuczne satelity czy nawet jachty żaglowe i wozy kampingowe.
W ostatnich latach uległo to znacznej zmianie. Pozyskiwanie energii słonecznej stało się bardziej powszechne. Do jej wykorzystania potrzebne jest jednak odpowiednie urządzenie, np. panele fotowoltaiczne. Koszt ich instalacji być może wydaje się wysoki, jednak dzięki postępowi tej technologii zwraca się coraz prędzej.
Fotowoltaika – wady i zalety. Czy można mówić tylko o korzyściach?
Fotowoltaika rozwija się niezwykle prężnie. Zawdzięczamy to konsekwentnemu spadkowi kosztów technologii i większej jej dostępności, wzrostowi cen energii elektrycznej, dostępnym dofinansowaniom do fotowoltaiki i ulgom oraz rosnącej świadomości ekologicznej. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w taką instalację? Korzyści widać od razu – jedną z największych zalet fotowoltaiki są właśnie niższe rachunki za prąd.
Instalacja paneli słonecznych pozwala obniżyć rachunki za prąd o około 40-60% w skali roku. Taka inwestycja ma jednak jedną podstawową wadę – koszt zakupu paneli, który może się okazać zaporowy mimo jego spadków. Na rynku oczywiście są dostępne oferty zakupów na raty już od 100 zł/miesiąc – warto jednak pamiętać, że dobór odpowiedniej mocy i parametrów instalacji nie jest prostą sprawą i lepiej powierzyć to zadanie sprawdzonym fachowcom, niż korzystać z przypadkowych ofert promocyjnych.
Warto również pamiętać o zmianach, które wejdą w życie od 2022 roku. Każdy właściciel fotowoltaiki będzie mógł sprzedawać prąd po cenach hurtowych (na podstawie cen z poprzedniego kwartału). Kupno prądu nocą lub w pochmurne dni będzie odbywało się natomiast po cenach detalicznych. Istnieje więc większe ryzyko, że zwrot z inwestycji w fotowltaikę będzie mocniej wydłużony w czasie.
Przeczytaj też: Czy istnieje najlepszy sposób na oszczędzanie pieniędzy? Sprawdź plusy i minusy różnych metod odkładania gotówki
Bezproblemowa instalacja fotowoltaiki – cena rozłożona na dogodne raty
Finansowanie takiej inwestycji warto odpowiednio przemyśleć. Jest to duże przedsięwzięcie finansowe, więc niekiedy konieczne jest rozłożenie płatności w czasie. Tu z pomocą przychodzi oferta ratalna.
Rozłożenie tej inwestycji na raty może być czasem jedynym rozwiązaniem – sprawdź, czy Twój bank może Cię w tym wesprzeć. Warto jednak sobie na to pozwolić, gdyż ten wydatek zwróci się po kilku latach, czyniąc nasz dom właściwie samowystarczalnym energetycznie.
Przeczytaj też: Wydatki domowe pod kontrolą, czyli jak oszczędzać na co dzień
Opinie o fotowoltaice są najczęściej pozytywne, co wynika z coraz większej dbałości o środowisko oraz chęci oszczędzania na rachunkach. Warto rozważyć taką inwestycję, która dzięki odpowiedniemu systemowi ratalnemu nie wyda Ci się tak kosztowna, a z pewnością będzie opłacalna.