Ponad 10 tys. osób zadeklarowało już udział w pierwszej edycji naszej Akcji Czysta Wisła. Wśród uczestników będą mieszkańcy kilkudziesięciu miejscowości położonych bezpośrednio nad Królową polskich rzek oraz nad jej dopływami. Czy ty również dołączysz?
Czysta Wisła
To będzie najdłuższa w Polsce akcja edukacji ekologicznej. W ciągu 10 dni – od 25 sierpnia do 3 września – równolegle na całej długości Wisły oraz na wielu jej dopływach wolontariusze będą oczyszczać brzegi z plastikowych śmieci. Swoje akcje planuje zorganizować blisko 70 lokalnych sztabów, które zgromadziły już ponad 10 tys. wolontariuszek i wolontariuszy.
Magnesy w wodzie
Problem zaśmiecenia rzek i Bałtyku w Polsce jest ogromy. Każdego roku do środowiska dostaje się 5 mln ton odpadów opakowaniowych. To odpady-opakowania, które przynosimy ze sklepów razem z zakupami. – Niestety zaledwie 30 proc. z tej masy jest zagospodarowana, reszta trafia na składowiska, do lasów, rzek i Bałtyku. Śmieci pozostawione w środowisku przedostają się do rzek i ostateczne spływają do morza. Ponad 80 proc. zanieczyszczenia morza to właśnie odpady spływające rzekami z lądu – podkreśla Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik.
Odpady w środowisku nie ulegają rozkładowi tylko defragmentacji, tworząc mikro i nano odpady, których już nie można usunąć. Stają się one stałym toksycznym elementem środowiska, rzek, mórz i oceanów.
Na każdych 100 metrach polskiej plaży można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70 proc. z nich to tworzywa sztuczne. Te cząstki zachowują się jak małe „magnesy” przyciągając do siebie toksyny, metale ciężkie, antybiotyki, ropopochodne, stając się bombami ekologicznymi.
– Plastik mylony jest przez zwierzęta morskie z pożywieniem. Zatruwa ich organizm, ale też upośledza odczuwanie głodu, skazując je na śmierć. Zwierzęta nie są w stanie strawić plastiku, więc kiedy go spożyją, ich żołądki są pełne, organizm nie wysyła informacji o głodzie, więc zwierzęta przestają jeść i umierają z głodu z pełnymi (plastiku) żołądkami – dodaje Dominik Dobrowolski.
Zacznij od siebie
Możemy to zmienić, zmieniając własną świadomość i nawyki. Angażując się w Akcję Czysta Wisła robimy pierwszy krok w tym kierunku.
– Każdy może wziąć udział. Wystarczy zebrać rodzinę, namówić znajomych i zorganizować własny sztab i własną lokalną akcję, albo dołączyć do wydarzenia które organizuje już ktoś inny – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole i współorganizator Akcji.
Grupy sprzątające mogą otrzymać wsparcie na swoje akcje. Bank funduje mikrogranty, które można przeznaczyć na zakup rękawic i worków, a także na zorganizowanie ogniska z kiełbaskami lub pizzę dla uczestników sprzątania.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mniejplastiku.pl, a także na facebookowym fanpage’u akcji https://www.facebook.com/CleanUpVistula. Można się kontaktować również z Dominikiem Dobrowolskim – pomysłodawcą i głównym organizatorem Akcji Czysta Wisła. E-mail: dominik@cycling-recycling.eu
Akcja Czysta Wisła jest wspólnym przedsięwzięciem Dominika Dobrowolskiego, banku Credit Agricole i spółki leasingowej EFL. Wydarzenie objęli honorowym patronatem: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz prezes Wód Polskich Krzysztof Woś.
*****
Przykłady lokalnych akcji:
25.08. – Bielsko Biała, zbiórka o godz. 12:00, Zielona Plaża Miejska nad Białą w Parku im. Strzygowskiego. Organizator Fundacja Ekologiczna Arka.
26.08. – Bydgoszcz (ogólnopolska inauguracja akcji), zbiórka o godz. 10:00, Fordon ul. Nad Wisłą przy zjeździe do przeprawy promowej. Organizator Fundacja Zielone Jutro.
26.08. – Puławy, godz. 10:00, Marina Puławy. Organizator: Stowarzyszenie Razem dla Puław.
27.08. – Warszawa, godz. 10:00, zbiórka pod Mostem Poniatowskiego (po praskiej stronie Wisły), godz. 12:00, zbiórka w Porcie Czerniakowskim. Organizatorzy: Dominik Manowski, Warszawski Akademicki Klub Kajakowy Habazie.
29.08. – Płock, godz. 9:00-16:00, Bulwary Wiślane, ul. Rybaki (przy napisie Płock). Organizator: Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża.
1.09. – Wrocław, zbiórka o godz.9:00 przy trafostacji obok Mostu Rakowieckiego. Organizator: Joanna Rutkowska Credit Agricole, Dominik Dobrowolski.
2.09. – Warszawa, godz. 10:00-13:00, Plaża Rusałka, Wybrzeże Helskie 1/5 na wysokości Zoo. Organizator: Dom Kultury Praga.
2.09. Oświęcim – godz. 13:00-17:00, bulwary nad Sołą, organizator Urząd Miasta Oświęcim
16.09. – Mikoszewo k. Gdańska (oficjalny finał Akcji Czysta Wisa), godz. 11:00, wejście na plażę nr 90. Organizatorzy: stowarzyszenie Chronimy Naturę na Wybrzeżu, sołectwo Mikoszewo.