Jednoczesne skupianie się na pracy na etacie oraz własnej działalności z pozoru może wydawać się trudnym zadaniem. Często jednak okoliczności sprzyjają łączeniu obu rodzajów aktywności zawodowej. Nie można zapomnieć o korzyściach finansowych.
Łączenie pracy na etacie i działalności gospodarczej w wielu przypadkach może być optymalnym sposobem na prowadzenie własnej kariery zawodowej. Wbrew pozorom takiego rozwiązania nie trzeba się obawiać. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat prowadzenia własnej firmy i zatrudnienia na umowie o pracę.
Czy można być na etacie i prowadzić działalność gospodarczą?
W myśl prawa umowa o pracę i działalność gospodarcza w żaden sposób się nie wykluczają. Są jednak wyjątki, kiedy założenie własnej firmy może oznaczać złamanie zapisów umowy z pracodawcą.
Jeśli w Twojej umowie o pracę jest zapis lub klauzula o zakazie konkurencji, jednoczesne prowadzenie działalności i praca na etacie mogą być niemożliwe. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, kiedy charakter Twojej firmy byłby bliźniaczo podobny do tego, co robisz w ramach etatu.
Warto wyjaśnić to na przykładzie.
Przykład nr 1.
Załóżmy, że pracujesz na umowie o pracę jako księgowy w biurze rachunkowym. Równocześnie zakładasz firmę, która świadczy usługi księgowe. Niektóre klauzule zupełnie zakazują takiej działalności. Inne natomiast mogą być aktywowane w momencie, kiedy zaczniesz rozliczać w ramach swojej firmy klienta biura rachunkowego, w którym pracujesz na etacie.
Przykład nr 2.
Jeżeli jednak pracujesz jako księgowy, a Twoja firma będzie zajmować się sprzedażą kwiatów, nie ma mowy o konflikcie interesów, a pracodawca nie może zakazać Ci prowadzenia własnej działalności poza godzinami pracy na etacie.
Praca na etacie i działalność gospodarcza – korzyści
Jak widać ograniczeń jest stosunkowo niewiele, natomiast korzyści, które wynikają z jednoczesnej pracy na etacie i prowadzenia działalności, może być całkiem sporo. Do najważniejszych atutów zaliczyć można m.in.:
Większe zarobki
Bez względu na to, czy firma będzie tylko źródłem dodatkowych pieniędzy, czy też docelowo ma stać się głównym źródłem utrzymania, oprócz pensji z etatu możesz liczyć również na zyski z prowadzenia działalności. Jeśli masz pewność, że po złożeniu wniosku w CEIDG szybko zyskasz pierwszych klientów, otwarcie firmy będzie oznaczać duży zysk. Wówczas koszty prowadzenia działalności w połączeniu z pracą na etacie będą mniejsze od tych, które ponoszą pozostali przedsiębiorcy.
Bezpieczny start w biznesie
Trudno wyobrazić sobie lepszą okazję do spróbowania swoich sił w biznesie niż okres, w którym masz finansowe zabezpieczenie w postaci regularnej pensji. Nie musisz obawiać się wysokich kosztów prowadzenia firmy oraz tego, że dopiero starasz się o pozyskanie pierwszych klientów czy kontrahentów. Stały dochód to również mniej stresu związanego z koniecznością zarobienia na utrzymanie siebie czy bliskich. W ten sposób minimalizujesz ryzyko ewentualnych strat finansowych.
Niższe koszty prowadzenia firmy
Jednym z głównych kosztów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest konieczność opłacania składek ZUS. Jeżeli jednak pracujesz na etacie, gdzie otrzymujesz przynajmniej minimalne wynagrodzenie, masz obowiązek opłacać jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. To bez wątpienia najtańszy sposób na prowadzenie działalności gospodarczej.
Połączenie stabilizacji i rozwoju
Nie zawsze praca jest odzwierciedleniem pasji i zainteresowań. Często etat jest przede wszystkim źródłem stabilnego dochodu. Tymczasem w ramach firmy możesz rozwijać się w dowolnym kierunku, a jednocześnie nie obawiać się, że Twoje zajęcie nie będzie wystarczająco dochodowe. Etat i firma to dobre połączenie, jeżeli po ośmiu godzinach pracy nadal masz energię do działania. Wówczas aktywność w ramach prowadzonej działalności nie jest dla ciała i umysłu obciążeniem. A jeśli Twoją pasją jest np. stolarka, realizowanie zlecenia po godzinach może być nie tylko sposobem na dodatkowy zarobek, ale połączeniem przyjemnego z pożytecznym.
Zachowanie płynności finansowej
Bycie własnym szefem jest satysfakcjonujące, ale wiąże się m.in. z potrzebą zadbania o płynność finansową firmy. Umowa o pracę daje większe poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie działalność gospodarcza na etacie ułatwia podejmowanie niektórych decyzji. Stały dochód może również wydatnie pomóc w rozwoju firmy, która nierzadko na początku wymaga nakładów finansowych. Wówczas nie musisz obawiać się np. o naruszenie prywatnych oszczędności, aby doinwestować firmę.
Jak założyć działalność gospodarczą, będąc na etacie?
Znasz już odpowiedź na pytanie, czy prowadząc działalność gospodarczą mogę pracować na umowę o pracę. Czas zatem przejść do działania, czyli etapu otwarcia własnej firmy. Jak więc założyć działalność gospodarczą będąc na etacie?
Kolejne kroki nie różnią się bardzo od sytuacji, kiedy rozpoczynasz biznes jako osoba bezrobotna. Według przepisów, poza wspomnianymi wcześniej klauzulami, nie ma nawet obowiązku poinformowania pracodawcy o tym, że startujesz z własną działalnością.
Niemal cały proces zakładania firmy może odbyć się na portalu biznes.gov.pl, gdzie znajdziesz formularz z wnioskiem do CEIDG. Jest on intuicyjny i wymaga jedynie podania podstawowych danych osobowych, teleadresowych, a także informacji na temat działalności. Należy wybrać kod PKD, formę opodatkowania czy też zadeklarować przystąpienie do opłacania podatku VAT.
Po wypełnieniu wniosku platforma automatycznie wyśle informację o rozpoczęciu działalności gospodarczej do ZUS i US. Co do formalności związanych z urzędem skarbowym, w przypadku wcześniejszego złożenia do US druku PIT-2 (formularz zawiera m.in. deklarację, która dotyczy tego, że nie osiągasz dochodów poza etatem), należy go wycofać.
Praca na etacie i działalność gospodarcza – dla kogo takie połączenie?
Łączenie pracy w pełnym wymiarze czasowym z prowadzeniem firmy może być niemałym, ale bardzo satysfakcjonującym wyzwaniem. Posiadanie pewnego etatu jest dobrym zabezpieczeniem dla osób, które chcą spróbować swoich sił w prowadzeniu biznesu, ale nie są pewne powodzenia pomysłu na firmę. Takie rozwiązanie sprawdzi się też u początkujących przedsiębiorców, którzy dysponują czasem na rozwijanie kariery w dwóch miejscach pracy.
Istnieje także alternatywa dla zakładania firmy. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w biznesie i zdajesz sobie sprawę, że początkowe przychody mogą nie równoważyć nakładów na prowadzenie działalności gospodarczej, być może najlepszym pierwszym krokiem będzie działalność nierejestrowana. W jej ramach nie musisz płacić składek ani prowadzić księgowości, jednak przychody z Twojej działalności nie mogą przekraczać 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.
Bibliografia:
- https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00288