- 1 Inflacja w Polsce – GUS i dostępne analizy
- 2 W co inwestować podczas inflacji? Zobacz, jak zarobić na inflacji
- 3 Przeciwdziałanie inflacji – jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją?
- 4 Jak uciec przed inflacją? Stopy procentowe i kredyty a inflacja
- 5 Prognoza inflacji w Polsce – co możemy zrobić?
Dołącz do grupy Wyzwanie Oszczędzanie na FB
Inflacja zmniejsza część naszych oszczędności. Sprawia bowiem, że wszystko drożeje, a to oznacza, że za te same zakupy płacimy znacznie więcej. Aby się przed tym zabezpieczyć, jest nam potrzebna wiedza o inwestowaniu lub pomoc doradcy inwestycyjnego.
Z tekstu dowiesz się
- jak kształtuje się poziom inflacji w Polsce,
- czy można zarobić na inflacji i w jaki sposób,
- w co inwestować podczas inflacji,
- jak Bank Centralny przeciwdziała negatywnym skutkom inflacji,
- co możemy zrobić, aby uciec przed inflacją.
Z każdej strony docierają do nas głosy o wzroście inflacji. Każdy miesiąc przynosi kolejne informacje o zwiększeniu poziomu inflacji w Polsce. Jak się bronić przed negatywnymi skutkami inflacji? Czy w ogóle jest na to jakiś sposób? Podpowiadamy.
Inflacja w Polsce – GUS i dostępne analizy
Polacy coraz bardziej odczuwają skutki inflacji. W listopadzie GUS poinformował, że inflacja wyniosła 7,7%, a do końca roku może przekroczyć nawet 8%. To oznacza, że za ten sam koszyk dóbr i usług, za który w zeszłym roku zapłaciliśmy np. 10 tys. złotych, teraz musimy zapłacić więcej – o 770-800 zł. Tym samym spadła siła nabywcza naszych pieniędzy.
Na wartości tracą również nasze oszczędności, jeśli nie są dobrze ulokowane. Przykładowo jeśli ulokujemy gotówkę na 1%, to przy inflacji 7,7% poniesiemy realną stratę 6,7%. Jeśli chcemy ochronić nasze oszczędności przed inflacją, stopa zwrotu z ulokowanych oszczędności musi być wyższa od stopy inflacji.
Przeczytaj też: Ile kosztują święta Bożego Narodzenia? Przygotuj się na świąteczne zakupy
W co inwestować podczas inflacji? Zobacz, jak zarobić na inflacji
Dobrym zabezpieczeniem przed inflacją są obligacje skarbowe indeksowane inflacją. Na koniec okresu inwestycji Skarb Państwa odda nam pożyczony kapitał, a okresowo wypłaci nam kupony, których wysokość zależy od wskaźnika inflacji.
Obecnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją są dostępne jako obligacje:
- czteroletnie (1,30%),
- sześcioletnie (1,50%),
- dziesięcioletnie (1,70%),
- rodzinne dwunastoletnie (2,00%).
Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się także inwestycje w nieruchomości. I nic w tym dziwnego, ponieważ nieruchomości w Polsce w ostatnich latach średniorocznie drożały od 8 do 10%, co jest wystarczającą ochroną przed inflacją. Często dochód z inwestycji w nieruchomości wspierany jest dochodem z najmu.
Szukający ochrony przed inflacją kupują również akcje. Średnia roczna stopa zwrotu na amerykańskim rynku akcji kształtuje się w okolicach 8%. Kupujący akcje liczą na wzrost ich wartości oraz wypłacane dywidendy.
Przeciwdziałanie inflacji – jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją?
Specjaliści są zgodni, że najlepiej przed inflacją ochroni długoterminowe, systematyczne oszczędzanie w zdywersyfikowany portfel aktywów. W takim portfelu powinny się znaleźć w odpowiednich proporcjach:
- akcje,
- obligacje,
- gotówka,
- metale szlachetne i przemysłowe,
- nieruchomości.
Ich proporcja powinna zależeć od naszych indywidualnych preferencji i apetytu na ryzyko.
Przeczytaj też: Jak skutecznie oszczędzać? 10 porad Macieja Samcika
Podstawowy problem z inwestowaniem w nieruchomości i akcje jest związany z ryzykiem spadku ich wartości w krótkim terminie. Galopujące ceny akcji i nieruchomości w ostatnim czasie doprowadziły ich wartość do historycznych maksimów. Należy zdawać sobie sprawę, że jeśli kupimy te aktywa drogo, licząc na ochronę przed inflacją, nasza inwestycja może nam przynieść realne straty w krótkim terminie. Historia pokazuje, że inwestycje w akcje i nieruchomości sprawdzą się w długim terminie.
Jak uciec przed inflacją? Stopy procentowe i kredyty a inflacja
Zabezpieczenie się przed inflacją nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wymaga od nas wiedzy o inwestowaniu, podejmowaniu dodatkowego ryzyka, godzenia się na okresową utratę płynności naszych inwestycji. Jednak okresy, w których mamy wysoką inflację, nie trwają wiecznie. Rolą banków centralnych jest normalizacja polityki pieniężnej, tj. podnoszenie stóp procentowych (wpływających później na wysokość kredytów) do takiego poziomu, aby ograniczyć inflację. Jeśli poziomy stóp procentowych zrównają się z poziomem inflacji, to lokaty bankowe i depozyty częściowo zabezpieczą nasze oszczędności przed inflacją.
Przeczytaj też: Jak można sporządzić budżet domowy? Przykład
Prognoza inflacji w Polsce – co możemy zrobić?
Współczesna, ekspansywna polityka monetarna znajduje wyraz w niechęci banków centralnych do szybkich podwyżek stóp procentowych w reakcji na wysoką inflację oraz w inflacjogennym dodruku pieniądza. Jeśli podejście banków centralnych się nie zmieni, okresy ujemnych realnych stóp procentowych mogą zostać z nami na dłużej. Pozostaniemy więc z dylematem, czy zaakceptować fakt, że nasze pieniądze realnie będą tracić na wartości, czy podjąć dodatkowe ryzyko, które nie tylko może chronić nasze oszczędności przed inflacją, ale również pozwoli uzyskiwać w dłuższym terminie stopy zwrotu wyższe od inflacji.
Jeśli nie czujemy się pewnie w inwestycjach i nie godzimy się na realną utratę naszych oszczędności, rozważmy skorzystanie z porad ekspertów lub usług doradztwa inwestycyjnego.
Tagi: