W naszej serii artykułów dotyczącej ograniczenia śladu węglowego, chcemy Wam pokazać jak wiele codziennych nawyków może przyczyniać się do generowania dwutlenku węgla CO2. Dziś przyjrzymy się tematyce biznesowej!
Cyfrowy ślad węglowy, czyli Twoje e-maile
Wiesz, że wysyłanie maila z telefonu na telefon emituje około 0,2g CO2 , a długi e-mail wysłany z laptopa na laptop może wygenerować nawet 17g CO2 ? W samej Polsce wysyłanie maili uwalnia dziennie ok. 7,6 ton dwutlenku węgla do atmosfery. Zadbajmy razem o naszą planetę i zastanówmy się, czy wysyłanie każdej wiadomości jest konieczne!
Zdajemy sobie sprawę, że naszą zmorą jest niewyobrażalna ilość maili na naszych skrzynkach, których część to spam lub niepotrzebne informacje. Natomiast regularne porządki naszych skrzynek pocztowych obniżają cyfrowy ślad węglowy. Usuwajmy wiadomości, unikajmy opcji odpowiadania wszystkim jeśli to nie jest konieczne i wypiszmy się z newsletterów, których nie czytamy. To niewymagające praktyki, które pozwolą zadbać o nasze środowisko.
Zielony sukces energetyczny
Mamy dla Was także pozytywną dawkę informacji! Z raportu Ember wynika, że prawie 1/3 energii elektrycznej na świecie jest już zielona. W 2023 roku OZE odpowiadały za 30% światowej energii elektrycznej, a największą zasługę ma tu fotowoltaika i wiatraki oraz bardziej zielony sektor energetyki Chin, które są największym emitentem.
Dodatkowo, jak już jesteśmy w temacie energii – Copernicus Climate Change Service obliczył w raporcie, że 43% prądu w Europie w 2023 roku zostało wytworzone z energii wodnej, słonecznej i wiatrowej.
Takie wieści powinny nas cieszyć, ponieważ zastąpienie paliw kopanych energią ze źródeł odnawialnych jest niezbędne do obniżenia globalnych emisji i spowolnienia zmian klimatu.
Budżet węglowy – co warto wiedzieć
Budżet węglowy to ilość CO2, którą można „dorzucić” do atmosfery i wciąż mieć rozsądnie duże szansę na uniknięcie wzrostu średniej temperatury Ziemi powyżej ustalonego przez Porozumienie paryskie progu. Niestety budżet ten szybko się kurczy i biorąc pod uwagę fakt, że obecnie ponad 80% emisji CO2 pochodzi ze spalania paliw kopalnych – ich ograniczenie ma kluczowe znaczenia dla ratowania planety.
Przyczyń się do emisji gazów cieplarnianych w każdej dziedzinie swojego życia i zredukuj swój ślad węglowy, który możesz obliczyć dzięki naszemu kalkulatorowi w wersji rozszerzonej.
Artykuł powstał we współpracy ze start-upem TerGo.