Czas rozruszać biogazowy biznes w Polsce. To technologia, która łączy ze sobą rolnictwo, ochronę środowiska i bezpieczeństwo energetyczne. Środki finansowe na realizację tych inwestycji można pozyskać z Zielonego Kredytu od banku Credit Agricole.
Biogazownie są wciąż niedocenionym elementem rozwoju agrobiznesu i transformacji energetycznej
Biogazownie są wciąż niedocenionym elementem rozwoju agrobiznesu i transformacji energetycznej w Polsce. Tego typu instalacja jest wprost genialnym rozwiązaniem, gdyż zapewnia lokalne bezpieczeństwo energetyczne przy jednoczesnej utylizacji często trudnych bioodpadów. Z biomasy odzyskuje się metan, który napędzając silnik sprzężony z generatorem pozwala uzyskać prąd elektryczny. Ubocznymi produktami w tym procesie jest ciepło i… nawóz organiczny. Ale biogazownie mogą jeszcze więcej. Czysty metan to doskonały surowiec do pozyskania wodoru. O tym gazie mówi się jako o paliwie przyszłości.
– Nasza biogazownia jest zasilana kiszonką z kukurydzy. Utylizujemy w niej także uciążliwe bioodpady warzywne i owocowe, które odbieramy z supermarketów. Ta biomasa, po przejściu procesu fermentacyjnego zamienia się w świetnie zbilansowany nawóz, który możemy zastosować na naszych polach. Tak budujemy zawartość próchnicy w glebie i jednocześnie sekwestrujemy CO2. To jest właśnie rolnictwo węglowe. W ten sposób wspomagamy działania prośrodowiskowe i możemy sięgnąć po pieniądze z ekoschematów, przewidzianych w Krajowym Planie Strategicznym – mówi pan Stefan, z woj. pomorskiego, rolnik i współwłaściciel biogazowni.
Gdyby biogazownie – w różnej skali: przyzagrodowe, gminne, miejskie – powstawały od Bałtyku aż po Tatry, zysk dla społeczności i dla środowiska byłby ogromny. Dzięki nim można ogrzewać domy, szkoły, obiekty sportowe i zapewnić lokalną produkcję energii elektrycznej – czystej i przez cały rok. Obok fotowoltaiki czy turbin wiatrowych, biogazownie są kolejnym sposobem na zapewnienie krajowego bezpieczeństwa energetycznego.
Dla rolników zainteresowanych poprawą efektywności energetycznej i wykorzystania potencjału swego gospodarstwa mamy dobrą wiadomość! Z pomocą przy sfinansowaniu przychodzi Zielony Kredyt korzystnych zasadach od Credit Agricole.
Jesteśmy bankiem zaangażowanym ekologicznie
Jednym z naszych celów jest wspieranie klientów w transformacji energetycznej. Bierzemy pod uwagę indywidualne potrzeby rolników, którzy chcą swoją działalność prowadzić w sposób bardziej zrównoważony – mówi Arkadiusz Krygier, dyrektor Departamentu Współpracy z Partnerami i Wsparcia Sprzedaży MŚP i Agrobiznesu.
W ramach Zielonego Kredytu rolnicy mogą zawnioskować o kwotę maksymalnie 20 mln zł, a okresy kredytowania wynoszą nawet do 20 lat. Wystarczy skontaktować się z mobilnym doradcą klienta agrobiznesowego, który pomoże wypełnić wszelkie formalności i podczas pierwszego spotkania oceni zdolność kredytową.
Obszar biogazowni jest również wspierany przez ARiMR
Obszar biogazowni jest również wspierany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Agencja uruchomiła na początku 2024 r. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 nową formę pomocy na budowę biogazowni.
Drugi nabór przed nami – czekamy na ogłoszenie ARiMR.
Informacje o Zielonym Kredycie Credit Agricole i kontakt z mobilnym doradcą agrobiznesowym: https://www.credit-agricole.pl/rolnictwo/kredyty/zielony-kredyt-inwestycyjny