To kolejna wiadomość z serii wskazówek jak obniżać swój ślad węglowy w życiu codziennym. Dziś podsuwamy Wam parę pomysłów, jak wdrożyć kilka małych zmian w naszym stylu życia, by cieszyć się niższy śladem węglowym, wynikającymi z naszej diety, rozrywek i nawyków zakupowych.
Dieta planetarna, czyli klimat na talerzu
Nasza dieta ma ogromny wpływ na emisję gazów cieplarnianych, przede wszystkim poprzez produkcję żywności i jej transport. Na szczęście, poprzez świadome wybory żywnościowe możemy znacznie zmniejszyć nasze emisje związane z pożywieniem!
Aby zacząć planowanie redukcji, warto poznać najbardziej emisyjne produkty spożywcze. Najwięcej emisji generuje produkcja mięsa, zwłaszcza wołowiny. Produkcja 1 kg wołowiny może generować od 16 do nawet 27 kg CO2 – dla porównania wyprodukowanie kilograma tofu wiąże się z emisjami około 0,08 kg CO2.
Ograniczenie spożycia mięsa, kupowanie produktów dostępnych lokalnie i sezonowo, a także zwiększanie udziału produktów roślinnych w diecie to podstawy diety planetarnej, czyli takiej koncepcji żywienia, która sprzyja zarówno zdrowiu człowieka, jak i ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych powiązanych z produkcją żywności.
Działaj dla klimatu… odpoczywając!
Czy zastanawiacie się czasem nad tym, ile godzin dziennie tak naprawdę spędzamy na korzystaniu z Internetu lub ile godzin oglądamy różne rzeczy na wyświetlaczach naszych urządzeń – telewizorach, komputerach, tabletach i telefonach komórkowych? To w jaki sposób spędzamy nasz czas wolny ma także ogromny wpływ na emisje gazów cieplarnianych powiązane z naszym stylem życia. Przykładowo, 2 godziny dziennie oglądania filmów i seriali na Netflixie generuje ok. 6,4 kg CO2!* Zastąpienie tych 2 godzin przed telewizorem lub z telefonem w dłoni tygodniowo jazdą na rowerze lub spacerami sprawi, że wdzięczna będzie nam zarówno planeta, jak i organizm, który ogromnie skorzysta na dodatkowej porcji ruchu.
Pamiętajcie także, by nie pozostawiać swoich urządzeń w trybie stand-by, gdy z nich nie korzystacie – odłączenie ich od prądu uniemożliwi pobieranie energii, gdy są w trybie czuwania.
Mniej, znaczy więcej!
Nietrafiony prezent? Dawno zapomniany zakup? Jeśli i waszym problemem jest rosnąca liczba zbędnych przedmiotów w Waszych domach, warto rozważyć organizację wyprzedaży garażowej lub imprezy SWAP, na której razem ze znajomymi możecie wymienić nieużywane przedmioty, które jeszcze komuś posłużą!
W serwisach typu Vinted, OLX czy Allegro, często można kupić zupełnie nowe rzeczy w cenach nawet o połowę niższych niż w sklepach. Staranie się o pozyskiwanie wartościowych i pięknych (a przy tym tańszych!) przedmiotów z drugiego obiegu chyba nigdy nie było tak proste, jak dziś.
Jeśli chcesz sprawdzić jakie emisje gazów cieplarnianych generują Twoje codzienne wybory konsumenckie skorzystaj z kalkulatora emisji indywidualnych w wersji rozszerzonej na stronie Credit Agricole. W czwartej sekcji (styl życia) znajdziesz pytania o to, w jaki sposób się odżywiasz, jak robisz zakupy oraz w jaki sposób spędzasz swój wolny czas.
Pytania?
Zbiór najważniejszych pojęć związanych z klimatem znajdziecie na Tergopedii, a jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do sekcji zrównoważony rozwój i ESG na stronie Credit Agricole, gdzie znajdziecie kalkulatory i bazę wiedzy. Działajmy razem dla dobra planety!
Artykuł powstał we współpracy ze start-upem TerGo.
* źródło: https://www.green-news.pl/3026-netflix-emisje-co2-slad-weglowy, dostęp: 28.05.2024