W moim domu śniadanie wielkanocne rozpoczyna się od podzielenia się święconką. Zawsze umieszczamy w niej produkty zgodne z tradycyjną symboliką. Już samo ozdobienie wiklinowego koszyczka zielonym bukszpanem i białą serwetką zawiera w sobie znak wiosny – zieleni przebijającej się przez śnieg. A co symbolizują pokarmy? Czytajcie dalej!
Chleb – symbol pożywienia
Chleb od zawsze jest symbolem pożywienia i pomyślności. Nie we wszystkich domach był dostępny codziennie – w niektórych jeszcze na początku XX wieku pojawiał się tylko w święta. Umieszczenie go w koszyczku, zgodnie z tradycją gwarantuje pomyślność i dobrobyt.
Jajko – symbol życia
Trudno wyobrazić sobie Święta bez jajek. Właśnie z nimi najbardziej kojarzona jest Wielkanoc. W naszej święconce umieszczamy zazwyczaj 3 jajka ugotowane na twardo. Zgodnie z tradycją oznaczają one nowe życie.
Baranek– symbol pokory i zwycięstwa
Baranek to tradycyjnie jest uosobieniem łagodności i pokory. W naszym koszyczku zwykle umieszczamy baranka upieczonego z ciasta drożdżowego lub uformowanego z masła. Umieszczenie go w koszyczku Zgodnie z tradycją, umieszczenie go w koszyczku zapewnia spokojne życie.
Wędlina – symbol zdrowia
Umieszczenie wędlin i kiełbas w święconce ma przynieść zdrowie. Ze względu na to, że dawniej mięso było drogie i rzadko gościło na stole, wędlina może symbolizować dostatek.
Ciasto – symbol kunsztu
Zgodnie z tradycją ciasto jest oznaką mistrzostwa i doskonałości. Szczególnym rodzajem wypieku, który znajduje się w świątecznym koszyczku jest mazurek, który dzięki barwnej polewie i specjalnym dekoracjom jest ozdobą święconki.
Sól – symbol prawdy
Zgodnie z tradycją sól jest symbolem sedna życia i prawdy. W moim domu umieszczamy ją najczęściej w przepołowionej wydmuszce pisanki. Gdy dzielimy się święconką, dodaje smaku wszystkim potrawom.
Znaliście symbolikę potraw? A może w Waszych domach do święconki trafia coś jeszcze? Dajcie znać w komentarzach. A jeśli szukacie inspiracji do wielkanocnych ozdób, kilka znajdziecie poniżej 🙂