Gotowanie to sztuka, która może być zarówno zdrowa, jak i kreatywna. Odkryj dziesięć nietuzinkowych książek kulinarnych, w których znajdziesz przepisy na pyszne i zdrowe potrawy, a przy tym mnóstwo zabawy smakami oraz inspiracji z filmów, powieści czy innych zakątków świata.
Książki kulinarne
Na rynku wydawniczym książek kulinarnych obserwujemy wyraźną zmianę – standardowa i dosyć szablonowa formuła zaczyna ustępować miejsca tym bardziej kreatywnym i zaskakującym pozycjom, w których liczą się nie tylko smaczne przepisy, ale również oryginalny pomysł na całą książkę, zabierający czytelników w podróż do zupełnie innego świata przez różnorodne smaki i doświadczenia kulinarno-kulturowe.
Autorzy blogów kulinarnych, kucharze i pasjonaci jedzenia coraz częściej inspirują się sztuką, kulturą oraz lokalnymi recepturami po to, aby stworzyć dla czytelników coś wyjątkowego. Dzięki nim poprzez jedzenie poznajemy inne kultury i osobiste wspomnienia podróżnicze autorów, a także mamy szansę spróbować tego, co jedli bohaterowie popularnych filmów i powieści, lub odtworzyć u siebie w domu ulubione przysmaki z kultowych restauracji i kawiarni. Rosnącą popularnością wciąż cieszą się książki, które stawiają na kuchnię wegetariańską lub wegańską i dietę roślinną, prezentując często klasyki kuchni polskiej w nowoczesnym, zaskakującym i zdrowszym wydaniu.
Z poniższymi książkami ugotujesz zupę, którą zajadał się Wiedźmin, przygotujesz croque madame tak jak w bistro Charlotte lub zaserwujesz bliskim pyszny, bezmięsny bigos!
„Wiedźmin. Oficjalna księga kucharska” Anita Sarna, Karolina Krupecka
Ta książka to nie lada gratka dla fanów uniwersum „Wiedźmina”. Napisana przez autorki bloga Nerd’s Kitchen, znanego z przepisów inspirowanych grami wideo, pozycja ta zabierze nas w kulinarną podróż po świecie, który przemierzał Geralt. Przepisy uporządkowane są tutaj według regionów z wiedźmińskiego świata – znajdziesz więc tutaj m.in. przepis na pieczone jabłka z Białego Sadu, bagietki z pastą z tuńczyka albo serem camembert i karmelizowaną cebulą z Toussaint czy zupę cebulową z Novigradu. Dania nie są bardzo skomplikowane, więc nawet kulinarni nowicjusze powinni dać sobie radę.
Wszystkie przepisy okraszone są dodatkowo krótkimi historiami opowiedzianymi z perspektywy bohatera przemierzającego poszczególne krainy śladami Wiedźmina. Książka wzbogacona została również o przedmowę napisaną przez samego Andrzeja Sapkowskiego, autora całej sagi o białowłosym Geralcie, co nadaje jej dodatkowo wartości kolekcjonerskiej.
„Francuskie przepisy z bistro Charlotte” Ewa Dobak, Justyna Kosmala
Bistro Charlotte to wyjątkowe miejsce zarówno na mapie Warszawy, jak i Wrocławia oraz Krakowa, gdzie również ma swoje lokale. Przytulne wnętrze, duży, wspólny stół, przysmaki francuskiej kuchni, takie jak croque madame czy kanapki z kozim serem i ten charakterystyczny francuski luz – właśnie za to Polacy pokochali to miejsce. Z okazji 10-lecia Charlotte powstała pięknie wydana książka z przepisami na dania, które można znaleźć w menu tego kultowego już bistra od samego początku jego istnienia, a także na kulinarne klasyki Francji. Wydawnictwo zostało wzbogacone o historię powstania Charlotte, krótkie anegdoty opowiedziane przez jego twórców oraz klimatyczne zdjęcia. Z tą książka odtworzysz na swoim talerzu ulubione kawiarniane specjały bez wychodzenia z domu.
„Jadłonomia po polsku” Marta Dymek
Kto choć trochę interesuje się kuchnią roślinną, ten z pewnością kojarzy Martę Dymek i jej Jadłonomię. Autorka najpopularniejszego polskiego bloga o diecie roślinnej ma na swoim koncie trzy książki kucharskie. „Jadłonomia po polsku” to ukłon w stronę tradycyjnych, polskich smaków… ale w nowy, przewrotny sposób. Czy da się ugotować rosół, bigos czy leczo bez grama mięsa? Da się! Książka podzielona jest na sześć rozdziałów zgodnie z polskimi porami roku, a więc mamy też przedwiośnie i przedzimie. Dymek pokazuje, że kuchnia roślinna może być prosta, a przede wszystkim smaczna. Nie brakuje tu także praktycznych porad, dzięki którym za pomocą kilku sekretnych składników możemy wznieść smak naszych dań na nowy poziom.
„Kuchnia towarzyska i uczuciowa” Anda Rottenberg
Anda Rottenberg napisała książkę, w której połączyła świat sztuki i kulinariów. Do jej stworzenia zaprosiła swoich przyjaciół, aby podzielili się swoimi ulubionymi przepisami – łącznie ponad sto osób: artystów, pisarzy, aktorów, polityków! Znajdziemy w niej dania, które ze smakiem gotuje m.in. Olga Tokarczuk, Katarzyna Kozyra czy Janusz Palikot. „Kuchnia towarzyska i uczuciowa” to kuchnia sezonowa, bo przepisy podzielone są na pory roku, a także głównie wegetariańska, choć pojawiają się tu też ryby i owoce morza. Okraszona jest komentarzami i przemyśleniami autorki oraz ilustracjami z kolażami Alicji Białej. Pozycja dla tych, co rozsmakowani są nie tylko w jedzeniu, ale też w sztuce, towarzyskich spotkaniach i świecie.
„Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują” Michał Korkosz
Tego pana chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Michał Korkosz, autor bloga Rozkoszny, podbił serca internautów i polską scenę kulinarną. Niedawno ukazała się jego druga książka – tym razem jest bardziej współcześnie, odważnie i lekko. Sercem przepisów wciąż jest polska kuchnia, jednak w bardziej globalnym wydaniu. Mamy więc przepis na kopytka ze szpinakiem, ale podkręcone do smaku umamicznym sosem na bazie miso i sosu sojowego. Albo polską młodą kapustę w zaskakującym duecie z orientalną harissą. Znajdzie się tutaj też coś dla fanów klasyki (np. pierogów); jednak, aby nie było nudno, Rozkoszny podzielił się swoimi własnymi wariacjami na ich temat. Do tego „Nowe Rozkoszne” jest tak pięknie wydane, że tę książkę można ocenić choćby nawet po okładce. Ocenić pozytywnie, oczywiście. J
„Chleb i okruszki” Eliza Mórawska-Kmita
Autorka bloga White Plate dzieli się solidną dawką wiedzy ze wszystkimi miłośnikami domowych wypieków i nowicjuszami pieczenia chleba. W książce „Chleb i okruszki” znajdziemy mnóstwo inspirujących przepisów – zarówno tych prostych, jak i bardziej zaawansowanych – na chleby drożdżowe oraz na zakwasie, a także na chałkę, pizzę na kamieniu czy szwedzkie bułeczki. Ale to nie wszystko! Eliza Mórawska-Kmita dzieli się z czytelnikami mnóstwem praktycznych porad i ciekawostek oraz w przystępny sposób opisuje procesy i zagadnienia związane z wypiekaniem własnego chleba. Po tej lekturze pojęcie hydracji czy autolizy chleba nie będzie już dla Ciebie dłużej zagadką, a Ty zaskoczysz domowników pysznym i świeżym pieczywem.
„Smaki Gdańska” Aleksandra Kucharska, Katarzyna Fiszer
Ciekawi Cię, co Gdańszczanie jedli w XIX wieku? Aleksandra Kucharska i Katarzyna Fiszer podają nam odpowiedź na talerzu. Połączyła je miłość do jedzenia i piękne miasto Gdańsk. W wyniku tej współpracy powstała obszerna publikacja zawierająca ponad sto przepisów napisanych na bazie receptur z „Gdańskiej książki kucharskiej” wydanej w 1858 roku. Znajdziemy tutaj przepis m.in. na pieczonego kurczaka w sosie agrestowym albo lody z ananasa. Każde danie sfotografowała Katarzyna Fiszer, nadając zdjęciom artystycznego charakteru jak z obrazów przedstawiających martwą naturę. Książka została wzbogacona o ciekawostki, które przenoszą czytelników w realia dziewiętnastowiecznej kuchni gdańskiej.
Seria książek kulinarno-podróżniczych „… do zjedzenia” Bartka Kieżuna
Cała seria jest tak bestsellerowa, że nie sposób wymienić tylko jednej książki. Bartek Kieżun jest fotografem, podróżnikiem i blogerem kulinarnym specjalizującym się w kuchni śródziemnomorskiej. W swoich książkach łączy osobiste opowieści podróżnicze z przepisami pochodzącymi z różnych zakątków świata oraz rozmowami z lokalsami oprowadzającymi go po swoim kraju, tworząc w ten sposób wyjątkowy przewodnik po innych kulturach w wielu ich aspektach – od kuchni, przez historię, aż po sztukę. Jako pierwsza z tej serii ukazała się „Italia do zjedzenia”, która została nagrodzona Nagrodą Magellana 2018 za najlepszy przewodnik kulinarny roku. W ślad za nią Kieżun napisał też książki o Hiszpanii, Stambule, Atenach, Portugalii i Jerozolimie. Wszystkie okraszone fotografiami wykonanymi przez autora i wydane tak pięknie, że po jej przeczytaniu nie tylko brzuchy będą nakarmione, ale i oczy.
„Prawdziwa kuchnia japońska” Sonoko Sakai
Kuchnia japońska cieszy się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem. Rozsmakowujemy się już nie tylko w sushi; pokochaliśmy też ramen, zupę miso czy ciastka mochi. Po przeczytaniu „Prawdziwej kuchni japońskiej” przygotujesz je w swoim domu! W swojej książce Sonoko Sakai dzieli się aż 160 przepisami oraz opowieściami o swojej kulturze, wprowadzając czytelnika w tajniki japońskiej sztuki kulinarnej, która opiera się na świeżości, prostocie, sezonowości, oszczędzaniu i pięknie. Autorka zawarła tutaj kulinarne doświadczenia trzech pokoleń kobiet: swojej babci, mamy oraz swoje własne. Bogato ilustrowana i nieco poetycka „Prawdziwa kuchnia japońska” jest z pewnością czymś więcej niż tylko książka kucharską.
„Nieoficjalna książka kucharska Harry’ego Pottera” Dinah Bucholz
Ta książka sprzedała się aż w dwóch milionach egzemplarzy na całym świecie! Każdy fan Harry’ego Pottera powinien po nią sięgnąć, aby wyczarować w swoim domu prawdziwą ucztę rodem z Hogwartu. Znajdziesz w niej blisko 200 przepisów, które z łatwością wykonasz w swojej kuchni. Dinah Bucholz umieściła tutaj zarówno pomysły na przystawki i dania główne, jak i przeróżne desery, przekąski i napoje. Zupa cebulowa Stworka, ulubiony deser Harry’ego, czyli tarta melasowa albo muffiny według receptury Hermiony to tylko niektóre z nich. Magiczne dania z pewnością ucieszą zarówno najmłodszych, jak i dorosłych czytelników.
Wszystkie polecane przez nas pozycje są wyrazem szczerej pasji i miłości ich autorów do jedzenia. Dzięki nim przekonasz się, że książka z przepisami wcale nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie! Każda z tych pozycji będzie doskonałym pomysłem na prezent – czy to dla bliskich, czy dla nas samych. Nawet bez okazji.