Z dnia na dzień rosną koszty prowadzenia działalności rolniczej w Polsce. Istotnym elementem codziennych wydatków jest energia, potrzebna niemal na każdym etapie produkcji rolnej. Dobra wiadomość jest taka, że te koszty można optymalizować. Co zrobić, żeby poprawić efektywność energetyczną gospodarstw?
Małe i duże, tradycyjne i nowoczesne – we wszystkich gospodarstwach rolnych w codziennej działalności potrzebna jest energia. Trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy jej zabraknie lub będzie zbyt kosztowna, by z niej korzystać. Na szczęście już dziś można zadbać o bezpieczeństwo energetyczne produkcji rolnej. W jakie technologie warto inwestować?
Po pierwsze: OZE
Z odnawialnymi źródłami energii polscy rolnicy są coraz bardziej zaprzyjaźnieni. Już nikogo nie dziwią panele fotowoltaiczne na dachach domów czy zabudowań gospodarskich. Są one wręcz znakiem rozpoznawczym nowoczesnego farmera. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na samodzielną produkcję energii na własne potrzeby. To z kolei oznacza niższe rachunki za prąd i ciepło, a zatem realne oszczędności w skali całego roku. W rolnictwie energię z OZE można wykorzystać chociażby do suszenia ziarna zbóż, podgrzewania wody użytkowej do celów technologicznych lub użytkowych w budynkach mieszkalnych. Ale zastosowań jest o wiele więcej, a działanie całego systemu można dopasować do zapotrzebowania konkretnego gospodarstwa rolnego.
Po drugie: biogazownie
Choć głównym celem wybudowania biogazowni na terenach rolniczych jest zapewnienie niezależności energetycznej, to lista korzyści z takiej inwestycji jest znacznie dłuższa. Podstawowym surowcem są tu odpady pochodzące z produkcji rolno-spożywczej, tzw. biomasa, czyli np. kiszonka z kukurydzy, gnojowica czy obornik. W drodze fermentacji są one przetwarzane na biogaz, z którego z kolei uzyskiwana jest energia elektryczna i ciepło. Dodatkowo masa pofermentacyjna może być zastosowana jako nawóz na pola uprawne. To doskonale obrazuje mechanizm działania gospodarki obiegu zamkniętego, który na nowo definiuje samowystarczalność energetyczną gospodarstw rolnych. W Europie biogazownie rolnicze są niezwykle popularne, a w Polsce każdego roku takich inwestycji o różnej skali przybywa.
Po trzecie: modernizacja zabudowań gospodarskich
Na obszarach wiejskich dominują zabudowania starszego typu, których większość powstała w drugiej połowie XX wieku. Często nie mają one właściwej izolacji, a to oznacza, że zapotrzebowanie na ciepło w takich budynkach może być nawet dwukrotnie wyższe niż w obiektach nowego typu. Powód? Wysokie straty ciepła ze względu na niewłaściwą wentylację (nawet do 40 proc. strat), nieszczelne okna i drzwi (nawet do 25 proc.) czy nieocieplone ściany (nawet do 30 proc.). To właśnie termomodernizacja budynków jest pierwszym krokiem do zmniejszenia zużycia energii i jednocześnie do oszczędności. Inwestycje w poszczególne elementy budynków można rozłożyć w czasie, jednakże kompleksowe podejście do termomodernizacji pozwoli osiągnąć najlepsze efekty i najwyższe oszczędności. Prace modernizacyjne warto poprzedzić audytem energetycznym, który określi źródła strat ciepła i wskaże konieczne zmiany. W kolejnym kroku warto przyjrzeć się również temu, jak w gospodarstwie wykorzystywana jest energia elektryczna. Tu również można poszukać oszczędności, a z pomocą przyjdą chociażby rozwiązania typu smart home. Chodzi o sterowanie z aplikacji w smartfonie połączonymi urządzeniami domowymi, takimi jak rolety, żaluzje, bramy wjazdowe i garażowe, a także oświetlenie, ogrzewanie, urządzenia RTV i AGD. Dzięki temu można łatwo oszczędzić, na przykład wyłączając światło w pomieszczeniach, w których aktualnie nikt nie przebywa czy zmniejszając poziom ogrzewania na czas nieobecności domowników.
Zielony Kredyt dla rolników
W banku Credit Agricole rolnicy mogą uzyskać finansowanie na poprawę efektywności energetycznej swojego gospodarstwa. W ramach Zielonego Kredytu Inwestycyjnego klienci mogą zawnioskować o kwotę maksymalnie do 20 mln zł, a okresy kredytowania wynoszą nawet do 20 lat. Bank Credit Agricole wspiera finansowanie budowy biogazowni, instalacji fotowoltaicznych, poprawy efektywności energetycznej budynków czy zakupu i montażu pomp ciepła. Z Zielonego Kredytu można sfinansować również inwestycje związane z zakupem maszyn, urządzeń niezbędnych do transformacji z rolnictwa tradycyjnego w ekologiczne oraz tych poprawiających dobrostan zwierząt. Formalności związane z kredytem można dopełnić bezpośrednio u mobilnego doradcy klienta agrobiznesowego, który odwiedzi gospodarstwo. Dzięki przejrzystym i łatwym procedurom doradca może ocenić zdolność kredytową już nawet podczas jednego spotkania. Bank wspiera również swoich klientów w nawiązaniu współpracy z renomowanymi dostawcami rozwiązań w obszarze biogazowni, instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła dla rolnictwa. Dzięki partnerskim umowom rolnicy mogą liczyć na atrakcyjne oferty cenowe i pełne doradztwo w zakresie produktów i rozwiązań dla agrobiznesu. – Kluczem do niezależności i samowystarczalności gospodarstw rolnych jest inwestowanie w dodatkowe źródła energii, które zapewnią bezpieczny i stały dostęp do energii elektrycznej i cieplnej na lata. Zyskają na tym nie tylko rolnicy, spokojni o swoje gospodarstwo i o swoją przyszłość. Będzie to również ogromny zysk dla środowiska, które pięknem przyrody odwdzięczy się nam za stosowanie technologii niskoemisyjnych – mówi Przemysław Przybylski, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej banku Credit Agricole.