5. Ubierz się do pracy
Brzmi dziwnie… przecież nie wychodzisz do biura i zapewne przez większość dni nie spotykasz się ze współpracownikami czy klientami, nawet jeśli wymaga tego charakter Twojej pracy. Dla osób pracujących z domu spotkania zwykle stanowią mały procent obowiązków i należą do rzadkości.
Jednak ostrzegam – nie pracuj w “piżamie”! Dlaczego?
- Zachowujesz profesjonalizm – być może będziesz musiał wziąć udział w wideokonferencji ze współpracownikami, szefem lub klientem. Zbyt luźny, domowy strój może powodować postrzeganie Ciebie jako osoby niespecjalnie przykładającej się do pracy. Nie chcesz chyba sprawiać wrażenia jakbyś właśnie wstał z łóżka (np. o 13:00). Dodatkowo – jeśli pracujesz dla firmy posiadającej ustandaryzowany dress code, odpowiednio się ubierając po prostu spełniasz to wymaganie pracodawcy.
- Zwiększasz swoją produktywność – Badania z Northwestern University (Hajo Adam, Adam D. Galinsky) dowodzą, że to jak się ubieramy ma wpływ na to jak się zachowujemy, wyrażamy oraz że w odpowiednim do sytuacji (tu do pracy) stroju czujemy się bardziej aktywni, obecni oraz posiadamy wyższy poziom zaangażowania w wykonywane zadania.
- Inni widzą, że pracujesz – szczególnie istotne jeśli podczas pracy w domu przebywają też inni domownicy. Ubierając się do pracy – dajesz im wyraźny, wizualny sygnał, że między ustalonymi godzinami nie jesteś dostępny na każde zawołanie ponieważ pracujesz – dzięki temu będą bardziej wyrozumiali.
- Tworzysz granice – kiedy ubierasz się po pracy w domowe ubranie – tworzy się psychiczne i wizualne odróżnienie – w przeciwnym wypadku mogłoby się wydawać, że praca nigdy się nie kończy.
- Masz lepszą koncentrację – ubranie służy też Tobie jako przypomnienie – nastawiając Cię na tryb pracy. Prosty przykład: w ubraniu do pracy raczej nie weźmiesz się za sprzątanie mieszkania…