Możliwości spędzenia wakacji jest tak wiele, że czasem trudno podjąć decyzję. W wyborze pomóc mogą konkretne kryteria i osobiste preferencje, którymi większość z nas będzie się kierowała. Podstawą jest budżet, jakim dysponujemy. Dużo zależy też od tego, czy planujemy wyjazd z dziećmi, partnerem czy przyjaciółmi. Dookreśla to nasze oczekiwania i preferencje dotyczące standardu zakwaterowania, sposobu transportu i zapewnionych atrakcji na miejscu. Ważne jest również to, jak wyobrażamy sobie nasz urlop: czy będzie to aktywny wypoczynek, czy wręcz przeciwnie – nie ruszymy się z leżaka.
Wakacje zarówno w Polsce, jak i za granicą mają swoje plusy i minusy, które warto wziąć pod uwagę, planując wyjazd. W naszym zestawieniu przedstawiamy, jak wypadają wakacje w kraju w porównaniu z tymi zagranicznymi.
Koszty – gdzie jest taniej?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, gdzie bardziej opłaca się spędzić urlop. Tak samo drogo może być zarówno za granicą, jak i w kraju. Wszystko zależy od naszych wymagań i tego, w ile osób jedziemy. Wydawałoby się, że w Polsce wydamy mniej z uwagi na to, że płacimy w złotówkach, a nie w obcej walucie. Jednak nie jest to wcale takie oczywiste. Koszty dojazdu będą na pewno mniejsze, szczególnie gdy jedziemy całą rodziną. Transport to bezapelacyjna przewaga polskiego morza i gór. Jest znacznie tańszy i nie ogranicza nas terminem wyjazdu, jak to ma miejsce w przypadku kalendarza lotów. Ceny biletów lotniczych zmieniają się z dnia na dzień, a wyloty i powroty są najtańsze w środku tygodnia. Oczywiście kiedy zarezerwujemy loty dużo wcześniej lub trafimy na bardzo okazyjną ofertę, to koszt transportu może być zbliżony do tego w kraju. Często jednak dochodzi też wydatek związany z wynajmem samochodu. Udając się w Polskę, oszczędzamy pieniądze, ale tracimy czas na dojazd. Niestety w naszym kraju nadal nie mamy szybkich i wygodnych połączeń kolejowych, a drogi też pozostawiają wiele do życzenia. Do tego dodajmy jeszcze tworzące się korki (standardem są już te na Zakopiance) i wypadki, które skutecznie nas spowalniają.
Z kolei, jeśli chodzi o noclegi i ceny dań w restauracjach, to Polska nie wychodzi już tak korzystnie cenowo. Branża turystyczna odrabia poniesione straty spowodowane pandemią, dodatkowo popyt na wyjazdy wakacyjne wśród Polaków jest duży, a liczba miejsc ograniczona. Sprawia to, że ceny są naprawdę wysokie, a w najbardziej popularnych kurortach wręcz astronomiczne. Jeśli potrafimy polować na okazje i wyszukiwać atrakcyjne oferty na portalach typu Booking.com czy Airbnb.pl, a do tego rezerwujemy noclegi wcześniej, prawdopodobnie znajdziemy tańsze zakwaterowanie za granicą. Standard będzie podobny, a często wyższy niż ten w kraju. Jedzenie w restauracjach – tutaj koszty będą podobne zarówno w Polsce, jak i za granicą, uzależnione od zamawianych dań, atrakcyjności i umiejscowienia lokalu. Za granicą najbardziej opłaca się jedzenie w lokalnych knajpkach, w których gotuje się z miejscowych produktów, co obniża ceny. Samodzielne przygotowywanie posiłków, mając do dyspozycji aneks kuchenny, również wyjdzie podobnie cenowo, chociaż minimalnie korzystniej będzie pewnie w Polsce. Jednak wiele cen produktów za granicą – pomimo przelicznika euro na złotówki – jest porównywalna do tych w marketach w naszym kraju.
Łatwość podróżowania
Zdecydowaną zaletą wakacji w kraju jest brak bariery językowej. Jest to tym istotniejsze, gdy nie znamy biegle języków obcych lub bardzo nas stresuje mówienie w innym języku. Można to rzecz jasna obejść, jadąc z biura podróży, korzystając z usług przewodnika lub polegając na rezydencie na miejscu. W dobie komunikatorów, dzięki którym nawet pisząc w translatorze, możemy się komunikować, nie jest to przeszkoda nie do pokonania. Konieczność posługiwania się znanym nam językiem obcym może być też traktowana jako bonus. Pozwala na sprawdzenie swoich umiejętności i dodatkowo motywuje do dalszej nauki, dając dużo satysfakcji. Spędzanie wakacji w Polsce jest na pewno wygodniejsze i mniej stresujące dla rodzin z dziećmi. Podróże bywają męczące dla dorosłych, a co dopiero dla małych dzieci. Nasi podopieczni dodatkowo potrzebują paszportu, aby odbyć zagraniczną podróż, co generuje dodatkowy koszt. Kolejnym udogodnieniem wakacji w Polsce będzie większa łatwość w przemieszczaniu się i odnajdywaniu w realiach i zwyczajach własnego kraju.
Poznawanie nowych miejsc
Poznawanie innych kultur i historii różnych krajów jest niewątpliwym plusem zagranicznych wyjazdów. Odkrywamy zupełnie nowe miejsca i tradycje, mamy szanse na nowe doznania, na przykład kulinarne. Możemy spróbować tradycyjnej kuchni w oryginalnym wydaniu. Taka podróż otwiera nas na świat i ludzi, inspiruje, poszerza horyzonty, angażuje i edukuje najmłodszych.
Dlatego najlepiej jest pogodzić wyjazdy zagraniczne z tymi organizowanymi w kraju. Urlop w Polsce umożliwia poznawanie własnej ojczyzny. My także możemy przecież pochwalić się ciekawą historią, kulturą i wciąż pielęgnowanymi tradycjami, które oferują wiele nowych rzeczy do odkrycia. Droga do nich jest krótsza i łatwiej osiągalna. Zarówno Polska, jak i kraje zagraniczne odznaczają się bogatym wyborem oferowanych turystom atrakcji. W Polsce zapłacimy za nie mniej niż za granicą. Z wielu z nich można korzystać niezależnie od pogody.
Pogoda
Na tle zagranicy Polska wypada raczej słabo pod względem warunków atmosferycznych. Najprościej rzecz ujmując, gwarancji dobrej pogody nikt nam nie da. To, za jak wielki mankament uważamy deszcz zamiast słońca, zależy od tego, czy urlop jest dla nas równoznaczny z piękną opalenizną i prezentacją letniej garderoby. Spędzając wakacje nad polskim morzem, nietrudno jest wstrzelić się w deszczowe dni. Najczęściej oznacza to unieruchomienie w pokoju hotelowym, co zwłaszcza dla dzieci jest rzeczą trudną do przeżycia. Odwiedzanie w niepogodę okolicznych knajp z pełnym ekwipunkiem i wózkami jest nie lada wyczynem, bo w większości miejsc jest dość ciasno. Padający deszcz i marudzące dzieci nie ułatwiają sprawy. Chłodniejsze dni i brak pogody nad polskim morzem są mocno dokuczliwe. Trzeba zabrać ubrania na każdą pogodę – wybierając się na plażę, nie mamy stuprocentowej pewności, że korzystna aura się utrzyma. Zimne morze nie zawsze zachęca do kąpieli, nawet jeśli akurat nie pada deszcz. Za granicą mamy za to gwarantowaną dobrą pogodę, ciepłe i krystalicznie czyste morze, które sprzyja nurkowaniu i podziwianiu raf koralowych. Pomimo tego Polacy, którzy odbywają zagraniczne wyjazdy i mogą spędzać wszystkie wakacje poza krajem, rokrocznie wracają nad Bałtyk. Nasze morze ma to „coś”. Może to ten polski, nadmorski klimat – powietrze bogate w jod, plaże, na których można znaleźć bursztyny, czy sprzedawane na każdym rogu gofry z bitą śmietaną i gotowana kukurydza. Wielu z nas przez cały rok marzy o smażonej rybie z frytkami z nadmorskiej smażalni. Rozległe plaże i nadbrzeżne lasy, a także liczne festiwale odbywające się na północy kraju niezmiennie przyciągają rzesze turystów.
Ludzie
Wśród minusów znanych zagranicznych destynacji należy wymienić ogromne tłumy turystów przyjeżdzających z całego świata. Zwielokrotniona liczba odwiedzających jest najbardziej dokuczliwa w trakcie zwiedzania najpopularniejszych atrakcji i zabytków. Często najpierw musimy odstać swoje w kolejce po bilety, a kiedy uda nam się już je zdobyć, trzeba się przeciskać między ludźmi, by cokolwiek zobaczyć.
Z plusów: ludzie za granicą są bardzo mili i otwarci na nowe znajomości, pozytywnie nastawieni do świata i turystów, szczególnie dzieci. Płaczące, głośno śmiejące się czy biegające po restauracji nikomu nie przeszkadzają. Mentalność południowców urzeka otwartością, wyluzowaniem. Emanują oni radością życia, która oddziałuje pozytywnie na pozostałych. W Polsce, no cóż, nastawienie jest inne, oczywiście nie wszystkich, ale nie są to odosobnione przypadki. Nad polskim morzem każdy odgradza się parawanem, którego pierwotnym przeznaczeniem była ochrona przed zimnym wiatrem. Teraz ma on zupełnie inne zastosowanie – wytycza terytorium, możliwie jak największy teren, tak by dla innych nie starczyło już miejsca. Parawany nad morzem występują tylko w Polsce, za granicą tego nie ma – nikt nie odczuwa potrzeby separowania się. W naszym kraju turyści podchodzą do siebie mało empatycznie, jakby uważali, że tylko im należy się urlop. Nie zwracają uwagę na innych, nawet na dzieci. W górach jest podobnie; ludzie głośno się zachowują i nie dbają o przyrodę, zaśmiecając górskie szlaki. Narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo, nie dostosowując się do ostrzeżeń i apelów goprowców.
Niezależnie od tego, gdzie wybierzemy się na urlop, zadbajmy o to, by dla wszystkich wokół wakacyjny czas był tak samo przyjemny. Zarówno Polska, jak i zagranica ma nam bardzo dużo do zaoferowania, a każda odbyta podróż jest korzyścią dla nas.
Źródła:
- https://dziendobry.tvn.pl/newsy/wakacje-2021-w-polsce-czy-za-granica-gdzie-jest-taniej-zaskakujace-wyliczenia-da339631-5311786
- https://www.jakonatorobi.pl/wakacje-w-polsce-czy-za-granica/
- https://wczasypolskie.pl/gdzie-spedzic-wakacje-polska-vs-zagranica