W ciągu ostatniego roku zmniejszyła się liczba osób, które oszczędzają i uważnie zarządzają domowym budżetem – tak wynika z badań Crédit Agricole, przeprowadzonych w październiku 2021. Tymczasem nagła choroba, utrata pracy czy wreszcie kolejne fale pandemii i zamrożenie gospodarcze wymagają dodatkowych pieniędzy, które można wykorzystać w trudnej sytuacji finansowej. Podpowiadamy, jak zabrać się do skutecznego kontrolowania budżetu domowego i gromadzenia oszczędności.
Z tekstu dowiesz się:
- jak kontrolować wydatki z różnych kategorii,
- jak zaplanować budżet domowy w przypadku otrzymania premii,
- jak ciąć koszty, aby oszczędzać,
- jak kontrolować wydatki domowe za pomocą usług bankowych.
Planowane budżetu daje poczucie bezpieczeństwa. Nie jest to jednak łatwe zadanie – zapanowanie nad domowymi wydatkami wymaga rozsądku, samodyscypliny, a także konsekwencji działania. Dlatego warto wdrożyć kilka zasad, dzięki którym kontrolowanie finansów stanie się łatwiejsze.
Przeczytaj pełne wyniki badania: Oszczędzamy mniej niż w czasie pandemii
Wydatki domowe z różnych kategorii – miej to na piśmie
Żeby kontrolować to, ile wydajesz, na co przeznaczasz najwięcej pieniędzy, a co jest zbędnym kosztem, musisz skrupulatnie zapisywać wydatki domowe. Zbieraj rachunki i konsekwentnie – na koniec dnia, tygodnia lub miesiąca – podliczaj koszty zakupów. Poza zestawem kartka + długopis może Ci posłużyć do tego arkusz w Excelu, który będziesz na bieżąco uzupełniać za pomocą telefonu. W ten sposób zyskasz gwarancję, że żadna kwota Ci nie umknie.
Koszty najlepiej podzielić na kategorie, np.:
- jedzenie (koszty posiłków dla całej rodziny, w tym również jedzenie na mieście, koszty drugiego śniadania dla dzieci itp.),
- rachunki (opłaty za czynsz, media, internet, kablówkę i abonament telefoniczny),
- środki czystości,
- kosmetyki,
- ubrania,
- przyjemności (bilety do kina, wyjścia ze znajomymi),
- transport (opłaty za paliwo w drodze do pracy, podczas weekendowego wyjazdu, dojazdy dzieci do szkoły, bilety autobusowe),
- wydatki okolicznościowe (prezent na Dzień Matki, Boże Narodzenie, ślub przyjaciela, imieniny babci czy zorganizowanie przyjęcia z okazji urodzin dziecka).
Do tych absolutnie podstawowych kosztów dolicz margines na nieprzewidziane sytuacje, takie jak choroba, remont, zepsuty samochód, a także nagła utrata źródła dochodu, której wiele osób już doświadczyło w związku z pandemią koronawirusa.
Możesz przyjąć kilka ogólnych kategorii planowania budżetu (jak te powyżej), ale pamiętaj, że każda rodzina funkcjonuje w inny sposób. Na przykład miłośnicy sportu nie wyobrażają sobie zimowych weekendów bez wyjazdów na narty, więc koszty przeznaczane na aktywność fizyczną będą u nich znacznie wyższe w porównaniu do osób, które wolą odpoczywać we własnym ogrodzie. Bardzo wiele rodzin posiada także zwierzęta domowe, które generują dodatkowe wydatki.
Gdy już spiszesz wszystkie koszty, pod koniec miesiąca podlicz je i zrób rachunek sumienia. Wraz z partnerem lub partnerką spójrzcie krytycznie na Wasze wydatki – zastanówcie się, czy nie przeznaczacie zbyt dużo pieniędzy na niepotrzebne ubrania albo zachcianki dzieci.
Przeczytaj też: Jak wygodnie śledzić opłaty stałe i inne zobowiązania?
Planowanie budżetu z głową – premia nie oznacza szaleństwa!
Każdy choć raz w życiu miał sytuację, w której do portfela trafiły dodatkowe pieniądze. Stówka od babci, premia za wyniki w pracy lub pieniądze za dobrze skreśloną czwórkę w loterii. Nie pozwól, aby te pieniądze zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Podejścia do takich bonusów są różne: albo wydać od razu (żeby potem niepostrzeżenie nie przeznaczyć ich na coś niepotrzebnego), albo kupić sobie coś droższego niż zazwyczaj. Najbardziej rozsądne będzie jednak umieszczenie części tej kwoty na rachunku oszczędnościowym albo na lokacie. Połowę (lub mniej) ekstra pieniędzy faktycznie możesz wydać na przyjemności lub zainwestować w coś, czego akurat potrzebujesz.
Planowanie budżetu a cięcie kosztów
Skuteczne kontrolowanie wydatków domowych bywa trudne – są rodziny, które z niepokojem liczą każdy grosz i zastanawiają się, czy starczy im do pierwszego dnia kolejnego miesiąca. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można nad tym zapanować.
Prześledź swoje miesięczne wydatki i zwróć uwagę na niepotrzebnie ponoszone koszty. Może się bowiem okazać, że z przyzwyczajenia opłacasz prenumeratę gazety, której nie masz czasu czytać, albo masz karnet na siłownię, której w praktyce w ogóle nie odwiedzasz.
Jeśli masz dzieci, pamiętaj, aby uczyć je oszczędzania. Już od małego przypominaj im, żeby gasiły światło, kiedy wychodzą z pokoju, nie marnowały wody przy kąpieli i nie traciły czasu przed telewizorem. Nie jesteś w stanie upilnować pociechy przez całą dobę, więc to ona sama musi zwracać uwagę na takie rzeczy!
Pamiętaj, że na zakupach i usługach też można oszczędzać – wystarczy rozejrzeć się za promocjami. Regularnie sprawdzaj gazetki i aplikacje z rabatami, aby upolować najlepsze okazje.
Przeczytaj też e-poradnik: Dobre patenty na oszczędzanie
Jak kontrolować budżet domowy? Konto oszczędnościowe i nie tylko
Bardzo pomocne przy oszczędzaniu będzie założenie wraz z partnerem lub partnerką wspólnego konta oszczędnościowego. Działa ono w bardzo prosty sposób – wystarczy co miesiąc przelewać na nie część swojej wypłaty, np. 300 zł. Jeśli oboje będziecie regularnie odkładać taką kwotę, przez rok zaoszczędzicie nawet 6000 zł! To suma, za którą możecie na przykład wyjechać na zagraniczne wakacje.
Jeśli jest Ci trudno zmobilizować się do odkładania określonej kwoty, sprawdź, czy Twój bank oferuje usługę wspomagającą oszczędzanie. Polega ona na tym, że Twoje wydatki na codzienne zakupy zaokrąglają się w górę, a pieniądze z tych zaokrągleń zasilają specjalny rachunek oszczędnościowy. Rocznie możesz zebrać w ten sposób nawet kilkaset złotych!
Nauka planowania budżetu i oszczędzania nie jest łatwa, ale warto się z nią zmierzyć. Przyswojenie dobrych nawyków pozwoli Ci zapanować nad domowymi wydatkami i cieszyć się bezpieczeństwem oraz komfortem posiadania zgromadzonych na koncie pieniędzy. Powodzenia!