Jak podaje GUS, w każdym miesiącu 2022 r. rejestruje się w Polsce więcej firm, niż w 2021 r. To optymistyczna wiadomość, zwłaszcza że przedsiębiorcy zmagają się z wieloma problemami: wysoką inflacją, wysokimi cenami surowców i usług, zakłóconymi łańcuchami dostaw, czy skomplikowanym systemem podatkowym. Na szczęście mają coraz łatwiejszy dostęp do niezawodnych narzędzi bankowych, które ułatwiają zarządzanie firmowymi finansami.
Konto firmowe
Konto firmowe jest jednym z kluczowych narzędzi pracy przedsiębiorcy. Ułatwia rozliczenia z partnerami i klientami i pozwala na bieżący wgląd w stan finansów. Dobrze wybrane konto firmowe zapewnia również stały i łatwy dostęp do dodatkowych pieniędzy potrzebnych do prowadzenia firmy. Niektóre także pozwalają dodatkowo zarobić, po spełnieniu kilka prostych warunków. W banku Credit Agricole przedsiębiorca może zyskać nawet 1700 zł za założenie i aktywne korzystanie z Konta Biznes.
Konto Biznes w Credit Agricole mogą zakładać małe i średnie firmy (w tym jednoosobowe działalności gospodarcze), fundacje lub stowarzyszenia, a także rolnicy indywidualni i przedsiębiorcy rolni. Bank nie pobiera od klientów opłat za prowadzenie rachunku, pod warunkiem spełnienia kilku prostych warunków: wystarczy wykonać miesięcznie jeden przelew do ZUS i zagwarantować regularny wpływ na rachunek (od 2000 do 10 000 w zależności od wielkości firmy). Przez pierwsze 12 miesięcy klient nie płaci też za przelewy eliksir, w tym za przelewy do ZUS i urzędu skarbowego, nie ma również opłat za posiadanie i używanie karty do konta firmowego.
Zakładamy konto firmowe
Konto firmowe w Credit Agricole najszybciej można założyć używając do tego aplikacji „CA24 Otwórz Konto Biznes”. Klient sam wybiera rodzaj konta jakie chce założyć (a są trzy do wyboru: Konto Solista Biznes, Konto Sonata Biznes oraz Konto Symfonia Biznes. Porównać je można TUTAJ. Nie trzeba w tym procesie odwiedzać placówki bankowej, a wszystkie dokumenty przychodzą do klienta pocztą elektroniczną – umowę zatwierdza się kodem przesłanym przez sms.
Oczywiście, jest również możliwość założenia konta w bardziej tradycyjny sposób: w placówce lub przez stronę internetową. Po wypełnieniu formularza na stronie doradca bankowy kontaktuje się z klientem, żeby ustalić najbardziej korzystny pakiet konta dla rodzaju prowadzonej działalności oraz ustalenia związanych z tym korzyści. Gotową umowę bank przesyła kurierem lub przygotowuje do podpisu w oddziale.
Obowiązek posiadania konta
Jak pokazuje praktyka prowadzenia firmy, łączenie wydatków firmowych z wydatkami prywatnymi generuje sporą ilość problemów, dlatego przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą powinien, oprócz konta osobistego, posiadać również konto firmowe przeznaczone do rozliczeń np. z ZUS czy Urzędem Skarbowym.
Klienci Credit Agricole mogą w łatwy sposób zarządzać swoimi finansami firmowymi i prywatnymi, wykorzystując do tego jedno narzędzie: aplikację CA24 Mobile. Można ją pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Logowanie do aplikacji odbywa się za pomocą hasła lub za pomocą biometrii (odcisk palca, a w przypadku niektórych modeli telefonów także widok twarzy). Po zalogowaniu klient może korzystać z funkcjonalności konta osobistego oraz konta firmowego przełączając się między nimi jednym kliknięciem.
Co jest ważne przy poszukiwaniu odpowiedniej oferty?
Zakładając konto warto zwrócić uwagę na koszty prowadzenia rachunku oraz na aktualne korzyści oraz możliwość zmiany warunków prowadzenia rachunku w trakcie trwania umowy z bankiem. Zmienność sytuacji ekonomicznej pokazuje, że nie zawsze to, co było dla klienta istotne 12 miesięcy temu, będzie miało takie samo znaczenie za pół roku. Np. możliwość zaciągania kredytu w rachunku, leasing, czy możliwość korzystania z karty kredytowej.
Wybierając konto firmowe należy brać pod uwagę wszystkie opłaty i prowizje związane z rachunkiem. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego pakietu konta przeanalizować dotychczasową historię rachunku bankowego lub – jeśli przedsiębiorca dopiero zakłada biznes – zastanowić się jak często i z jakich usług będzie korzystał. I tak: dla klienta, który swoje zobowiązania wobec kontrahentów, urzędów, pracowników reguluje poprzez przelewy internetowe, szczególnie ważny będzie koszt tych przelewów. Opłata za kartę może być istotna dla firmy, która rzadko reguluje płatności w ten sposób.
Dla właściciela punktu handlowo-usługowego istotny będzie z pewnością koszt wpłaty codziennego utargu na konto firmowe. Zatem powinien on sprawdzić, czy bank umożliwia przedsiębiorcy bezpłatną wpłatę gotówki poprzez wpłatomaty (tak jak w Credit Agricole) lub bezpośrednio u swojego doradcy. Jednocześnie, jeśli klient akceptuje karty płatnicze, to z pewnością ucieszy go oferta łączona: terminal do akceptacji kart (również w formie aplikacji Elavon SoftPos zainstalowanej w smartfonie) wraz z kontem firmowym. Ta propozycja w Credit Agricole obejmuje, poza bezpłatnie prowadzonym rachunkiem bankowym, terminal płatniczy z dzierżawą za 0 zł przez pięć miesięcy w programie Polska Bezgotówkowa, bezpłatne wpłaty gotówki we wpłatomatach, a także bezprowizyjny kredyt w koncie.