Coraz więcej mówi się o tym, że w przyszłości będziemy wykonywać zawody, których teraz jeszcze nie znamy. To pokazuje, że rynek pracy szybko się zmienia, a my, pracownicy, powinniśmy nieustannie poszerzać swoje horyzonty. 2023 rok upłynął pod znakiem wpływu sztucznej inteligencji na nasze życie. Wielu zachodzi w głowę, w jaki sposób i w jakim zakresie nowoczesne technologie zastąpią ludzi? Czy to, co obecnie obserwujemy w filmach science fiction, może się spełnić w perspektywie kilku lub kilkunastu lat? Dowiedz się, jakie są najciekawsze zawody jutra i w jakim kierunku, według przewidywań ekspertów, będą rozwijać się poszczególne branże!
Zawody jutra – zobacz, o jakich profesjach przeczytasz:
- Specjalista ds. ochrony danych
- Analityk danych, deweloper oprogramowania, specjalista ds. transformacji cyfrowej
- Cyfrowy facylitator i edukator online
- Programista sztucznej inteligencji
- Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i specjalista ds. dobrostanu pracowników
- Inżynier robotyki
- Projektant w dziedzinie projektowania nowoczesnych technologii
- Biotechnolog
- Specjalista ds. logistyki i łańcucha dostaw
- Kierowca
Zawody w dobie transformacji cyfrowej
Zyskująca na popularności od początku pandemii praca zdalna umożliwiła działanie bez wychodzenia z domu lub też wręcz przeciwnie – z każdego zakątka świata. Wystarczy wziąć ze sobą służbowy laptop, otworzyć zdalnie firmowy dysk i można wykonywać swoje obowiązki. To pokazuje, jak dużą rolę odgrywa internet, chmura danych i środowisko cyfrowe. Autorzy raportu „The Future of Jobs Reports” twierdzą, że w przyszłości będziemy rozwijać zawody związane z ochroną danych, które już teraz są i w dalszej perspektywie również będą bezcennym zasobem, coraz bardziej podatnym na cyberataki.
Z drugiej strony poszukiwani będą analitycy danych, deweloperzy oprogramowań i pplikacji czy specjaliści od transformacji cyfrowej. To osoby pełniące rolę inicjatorów, osób stojących za wprowadzaniem w życie oprogramowań, z których korzystamy lub będziemy korzystać za parę lat.Kolejnym postępowym kierunkiem może okazać się facylitacja wiedzy i rola edukatora online. Wystarczy już teraz spojrzeć na szeroką ofertę kursów, szkoleń, a nawet kierunków studiów w pełni prowadzonych w sieci, aby przekonać się, jak dynamicznie rozrasta się ta branża.
Ramię w ramię ze sztuczną inteligencją
Idąc tropem rozwoju środowiska wirtualnego, znaczącą rolę będą pełnić programiści sztucznej inteligencji (AI). Programiści AI znajdą zatrudnienie w wielu sektorach – od firm technologicznych po szeroko pojęte instytucje badawcze, start-upy, a nawet instytucje non-profit. Ich wiedza okaże się nieoceniona i pomocna ze względu na wszechstronne wykorzystanie. Ciekawie jest obserwować, jak ta sfera się rozwija. Związane z AI zawody wciąż jednak wydają się dosyć zagadkowe i nieprzewidywalne, a w głowach wielu ekspertów kłębią się różne scenariusze na temat jej zastosowania.
W trosce o dobrostan pracowników i środowisko
Natomiast w korporacyjnym środowisku na znaczeniu zyskają jeszcze bardziej specjaliści ds. zrównoważonego rozwoju i dobrostanu pracowników. Ich rolą będzie nie tylko budowanie pozytywnego wizerunku firmy oraz wspieranie dobrze funkcjonującego wellbeingu pracowników. Zawodowy specjalista ds. dobrostanu będzie odpowiedzialny za budowanie większej świadomości work-life balance i dobrego samopoczucia w środowisku pracy. To szczególnie ważne w dynamicznie rozwijającym się świecie, w którym nasze zdrowie psychiczne poddawane jest nieustannym próbom. Zagrożenia pandemii, konfliktów i katastrof klimatycznych są realne, a niepewność wpływa na naszą wydajność i produktywność. Nic więc dziwnego, że specjaliści testują 4-dniowy tydzień pracy, a pracodawcy stosują tzw. workation (praca połączona z wakacjami), kupując lub wynajmując tymczasowo biura z dala od miejskiego zgiełku.
Z kolei tzw. „zieloni” specjaliści będą doradcami w zakresie oceny środowiskowej i zrównoważonych praktyk. Ich znajomość zielonych rozwiązań i związanej z tym międzynarodowej polityki czy współpracy międzysektorowej pomogą wydłużyć żywot naszej planety.
Futurystyczny świat robotów
W sopockim Domu Pomocy Społecznej od niedawna podopiecznym czas zaczął organizować robot asystent. Osoby starsze mogą z nim porozmawiać lub podziwiać jego artystyczne występy. Nie mogłoby się to wydarzyć bez inżynierów robotyki, którzy i w przyszłości wpłyną silnie na rynek pracy.
Profesjonaliści przewidują, że wykorzystanie inteligentnych maszyn doprowadzi do imponującego rozwoju odrębnej gałęzi inżynierii skoncentrowanej wyłącznie na robotach i ich powszechnym wykorzystaniu. Coraz częściej mówi się na przykład o non-humanoidach, czyli wynalazkach nie przypominających wyglądem człowieka. Przykłady non-humanoidów mogą obejmować roboty przypominające zwierzęta, abstrakcyjne kształty czy nawet bezcielesne inteligentne programy komputerowe. To przyszłościowy kierunek rozwoju zarówno dla inżynierów, jak i specjalistów wzornictwa i projektantów tych technologii.
Biotechnologia – nauka przyszłości
Nieustannie swój rozwojowy renesans przeżywają nauki ścisłe, takie jak medycyna i biologia. To w tym obszarze możemy obserwować zaskakujące odkrycia bezpośrednio wpływające na nasze zdrowie. Stoją za tym biotechnolodzy, którzy na co dzień zajmują się na przykład modyfikacją genów roślin i zwierząt. Ich ingerencje i badania pomagają optymalizować produkcję żywności, a nawet stworzyć mięso w pełni wyprodukowane drogą laboratoryjną. Te przełomowe odkrycia czynią ten zawód przyszłościowym i bez wątpienia obiecującym postęp.
Branża e-commerce w rozkwicie
Na sam koniec pozostaje sektor, który być może nie brzmi bardzo futurystycznie, ale bez którego nie mogłaby rozwijać się tak ważna teraz branża e-commerce ani handel międzynarodowy. To dzięki specjalistom ds. logistyki i kierowcom (reprezentującym ostatni, ale kluczowy szczebel wykonawczy tej branży) możliwe jest utrzymanie płynności w łańcuchu dostaw do firm i klientów indywidualnych. Bazy logistyczne rozlokowane są po całej Europie i wciąż powstają ,,jak grzyby po deszczu”. Ze względu na centralne położenie geograficzne Polski coraz więcej takich punktów otwiera się w naszym kraju. Nie ulega więc wątpliwości, że za 5, a nawet 10 lat będziemy potrzebować jeszcze więcej wykwalifikowanych logistyków i, co za tym idzie, kierowców. Klienci stają się coraz bardziej wymagający, chcą otrzymywać produkty jak najszybciej, co bez wątpienia otwiera w przyszłości drogę do rozwoju tego sektora. A przy obecnym postępie technologicznym kto wie, może za kilka lat kierowcy będą kierować nie samochodami, a dronami dostarczającymi przesyłki?
Na koniec warto zauważyć, że pomimo obaw związanych z automatyzacją i sztuczną inteligencją, nadchodząca era będzie czasem niezwykłych możliwości rozwoju i innowacji. Przyszłość będzie należała do tych, którzy potrafią dostosować się do zmian, ciągle się uczyć i wykorzystać nowe technologie w sposób twórczy.
Źródła:
- https://www.weforum.org/publications/the-future-of-jobs-report-2023/
- https://businessinsider.com.pl/prawo/praca/najbardziej-pozadane-zawody-w-polsce-w-2023-r/vt2y7cv
- https://rocketspace.pl/zawody-przyszlosci-za-5-10-i-15-lat/?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA_aGuBhACEiwAly57MYrYg0mJeXtg8ZwxPEoHM-314RPrvNX6Gu7e-UHS24UvPjyGShPt3BoCEDQQAvD_BwE
- https://allekurier.pl/blog/branza-logistyczna-co-to-jest-i-jaka-jest-jej-przyszlosc
- https://www.repsol.com/en/energy-and-the-future/people/professions-of-the-future/index.cshtml